Zapisz się na newsletter

Sport powrót
7 Wrzesień 2012

Paraolimpiada: Grudzień i Skrzynecki mistrzami w tenisie stołowym!

Piotr Grudzień i Marcin Skrzynecki zostali w Londynie mistrzami paraolimpijskimi w drużynowym turnieju tenisa stołowego w klasach 6-8. Polacy w finale rozgromili reprezentantów Hiszpanii 3:0. To już trzeci złoty medal naszych pingpongistów na tej Paraolimpiadzie, w turniejach indywidualnych wygrywali już bowiem Patryk Chojnowski i Natalia Partyka.

Polacy do finałowego pojedynku awansowali po niezwykle zaciętym meczu półfinałowym z reprezentacją gospodarzy tegorocznych igrzysk. Nasi tenisiści stołowi pokonali wczoraj Brytyjczyków 3:2 i w finale spotkali się z Hiszpanami, którzy w półfinale 3:0 pokonali Niemców. W pierwszym meczu tego spotkania doszło do pojedynku Marcina Skrzyneckiego, zawodnika startującego w klasie 8, oraz Alvaro Valery, wicemistrza paraolimpijskiego z Londynu w indywidualnym turnieju klasy 6. To Polak lepiej rozpoczął jednak ten mecz, pierwszego seta wygrał aż 11:4. Co prawda w kolejnym przegrał z hiszpańskim rywalem 6:11, ale już w kolejnych dwóch znowu był nie do zatrzymania. Marcin wygrał je do 5 i 6 i po 20 minutach Polska prowadziła z Hiszpanią 1:0 i była o krok bliżej złotego medalu igrzysk.

W drugim pojedynku spotkali się Piotr Grudzień i Jordi Morales, zawodnicy rywalizujący odpowiednio w klasie 8 i 7. Ten mecz był dużo bardziej zacięty, ale przebiegał według tego samego scenariusza. W pierwszym secie po grze na przewagi lepszy był Polak, który wygrał 14:12. Hiszpan szybko mu się zrewanżował wygrywając drugiego seta 11:8. W dwóch kolejnych Grudzień tak jak Skrzynecki był lepszy od rywala. Wygrywał do 7 i 5 i nasza drużyna była już jedną nogą na najwyższym stopniu podium turnieju paraolimpijskiego.

Po krótkiej przerwie Piotr Grudzień znowu pojawił się przy stole, aby stoczyć pojedynek z Hiszpanem Valerą. Polak stanął przed ogromną szansą na zapewnienie swojej drużynie złotego medalu w Londynie. Pierwszy set podobnie jak w dwóch poprzednich spotkaniach padł łupem naszego reprezentanta. Piotr wygrał 11:5 i już tylko dwóch setów brakowało do upragnionego sukcesu. Po zaciętej walce w drugiej partii triumfował Hiszpan, wygrał 13:11 i doprowadził do remisu. Po kolejnym secie wygranym przez naszego tenisistę 11:7 zwycięstwo było już naprawdę blisko.Swoją wyższość Polak przypięczętował w czwartym secie, którego wygrał 11:6. Złoty medal polskich tenisistów stał się więc faktem!

Dzisiejszy złoty medal Polaków to nie koniec emocji związanych z tenisem stołowym na tych igrzyskach paraolimpijskich. Jutro o złoto z Chińczykami powalczą nasi tenisiści w klasach 9-10, a brąz z Francuzkami nasze tenisistki w klasach 6-10.