BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Sport powrót
6 wrzesień 2012

Paraolimpiada: Grzegorz Pluta mistrzem paraolimpijskim!

Grzegorz Pluta został mistrzem paraolimpijskim w rywalizacji szablistów (gr. B)! Polak w finale pokonał 15:8 Francuza Marca-Andre Cratere. Niestety Radosław Stańczuk przegrał walkę o brązowy medal z King Wing Chenem z Honk Kongu.

 
Dzisiaj na szermierczej planszy rozgrywane były zmagania w szabli mężczyzn w dwóch kategoriach niepełnosprawności. W obu mieliśmy po dwóch naszych przedstawicieli. W gr. A Stefana Makowskiego iRadosława Stańczuka, a w gr. B rywalizowali Adrian Castro i Grzegorz Pluta.

W eliminacjach gr. A bardzo dobrze spisał się Radosław Stańczuk. Wygrał dwie walki i dwie przegrał, a Makowski zwyciężył w zaledwie jednej walce na cztery. Radosław najpierw przegrał z GrekiemGerasimosem Pylarinosem 1:5, następnie pokonał Francuza Moeza Al Assine 5:2 i MalezyjczykaRahmana Abd Razaliego 5:3. W ostatniej walce przegrał z Siergiejem Frołowem z Rosji 4:5. Makowski nie dał rady Rosjaninowi Timorowi Fayzullinovi, Chińczykowi Yijun Chenowi oraz Kin Wing Chanowi z Honk Kongu 2:5. W ostatniej walce pokonał Greka Georgiosa Alexakisa 5:2. W 1/16 Stańczyk po zaciekłym i bardzo wyrównanym pojedynku pozbawił marzeń Fayzullina o medalu pokonując go 15:14. W ćwierćfinale ponownie zdemolował Pylarinosa z Grecji 15:6. W walce półfinałowej przegrał 8:15 z Yijun Chenem i o brąz zmierzył się z reprezentantem Honk Kongu King Wing Chenem. Niestety rywal z Azji okazał się za mocny dla Polaka, pokonując go łatwo 15:9, a więc nasz szermierz został sklasyfikowany ostatecznie na czwartej pozycji.

Grupa B również przyniosła nam wiele emocji. Grzegorz Pluta fechtował dzisiaj bardzo dobrze, najpierw wygrał z Hiszpanem Selerem Marquezem 5:2, a w drugim pojedynku nie dał najmniejszych szansTamowi Chik Sumowi z Hongkongu pokonując go w identycznym stosunku. Następnie zdemolował Kanadyjczyka Pierre Mainville 5:1. W ostatnim pojedynku odprawił z kwitkiem Francuza Marc-Andre Cratera 5:3. Dobrze walczył również Adrian Castro, który zaczął od wygranej 5:4 z GrekiemTriantafyllou. W drugiej walce pokonał 5:3 Amerykanina Josepha Brinsona. Później musiał uznać wyższość Francuza Laurenta Francisa 1:5 oraz Alexandra Kurzina 2:5. Mało brakowało a dwóch Polaków ciągle w walce o medale. Pluta nie musiał walczyć w 1/8 dzięki temu, ze wygrał grupę, w ćwierćfinale Grzegorz pokonał Triantafyllou 15:9 i awansował do półfinału. W nim czekał na niego Alessio Sarri z Włoch, jednak nasz szermierz nie miał problemu ostatecznie pokonując go 15:10. W finale rywalem Polaka był  Marc-Andre Cratere. Początek walki należał do Francuza, który prowadził 6:3. Od tego momentu dominował już jednak tylko nasz szablista. Pluta świetnie rozpracował swojego przeciwnika i wygrał ostatecznie 15:8, dzięki czemu został mistrzem paraolimpijskim.

Jest to 26. medal polskiej reprezentacji na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie i dziesiąty złoty!

Artykuł pochodzi ze strony Tylkoigrzyska.pl

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: