OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Sport powrót
5 Wrzesień 2012

Paraolimpiada: Janusz Rokicki drugi!

Polacy startujący na paraolimpiadzie w Londynie nie zwalniają tempa. Przed chwilą zdobyliśmy już 13. medal, a jego autorem jest Janusz Rokicki, który zajął drugie miejsce w konkursie pchnięcia kulą w klasach niepełnosprawności F57/F58.

Polak w gronie startujących zawodników miał jeden z lepszych rekordów życiowych, dlatego nie bezpodstawnie był w gronie faworytów do zdobycia medalu. Janusz Rokicki rozpoczął rywalizację od niezłej próby na odległość 15.10m. W kolejnej również się poprawił, a najlepszy wynik uzyskał w trzeciej próbie – 15.68m, co było najlepszym wynikiem w sezonie. Po przeliczeniu tego rezultatu na punkty Polak zajmował po trzech kolejkach drugie miejsce tuż za znakomitym Rosjaninem Alexeyem Ashapatovem, który pchnął kulę na odległość 15.95.

W wąskim finale z niepokojem obserwowaliśmy próby kolejnych zawodników. Na szczęście żaden z rywali nie wyprzedził Polaka i przed swoimi ostatnimi trzema próbami miał zapewniony srebrny medal. Niestety Janusz Rokicki nie poprawił swojego rezultatu, ale srebrny medal to i tak ogromny sukces reprezentanta Polski. Jest to jego drugi krążek na Igrzyskach Paraolimpijskich. W Atenach również zdobył srebrny medal w swojej koronnej konkurencji.

Złoto zdobył Ashapatov, który w ostatniej próbie jeszcze się poprawił o 25cm, a na najniższym stopniu podium stanął reprezentant RPA Michael Louwrens.