Zapisz się na newsletter

Sport powrót
1 Wrzesień 2012

Paraolimpiada: Kozuń srebrny w pchnięciu kulą!

Karol Kozuń zdobył srebrny medal paraolimpijski w Londynie dla naszego kraju! Polak zajął drugie miejsce w pchnięciu kulą. Wcześniej srebro w kolarstwie torowym zdobyła Anna Harkowska! Pchniecie kulą mężczyzn rozgrywane było w trzech kategoriach niepełnosprawności -F54/55/56. Odległość zawodnika była przeliczana na punkty, które decydowały o medalach.

Polak startujący  jako ósmy prowadził po oddaniu przez każdego z zawodników trzech prób z wynikiem 11.36m, co dało mu 973 punkty. Drugi był Robin Womack z Wielkiej Brytanii, który pchnął kulę o dwa centymetry mniej i miał 972 pkt., także ustanawiając nowy rekord życiowy. Trzeci był Kamil Zaqqut(Palestyna). Żaden z zawodnik do piątego miejsca po kwalifikacjach nie zmienił znacznie kolejności. Czwarty po trzech kolejkach Irańczyk Jalil Jeddi Bagheri w piątej próbie zepchnął Polaka na drugie miejsce, po fantastycznym pchnięciu 11.63m tj. na rekord paraolimpijski (988 pkt.). Po tym jak Zaqqut się nie poprawił,wiedzieliśmy, że mamy co najmniej brąz. Końcówce towarzyszyły ogromne emocje, Polaka mógł wyprzedzić Womack. Brytyjczyk nie pchnął jednak dalej i srebro było już zapewnione. O tym kto zdobędzie krążek z najcenniejszego kruszcu miały zadecydować trzy ostatnie próby Karola.  Nasz reprezentant nie zdołal się jednak poprawić, złoto powędrowało do Irańczyka, srebro dla Polaka, a brąz zdobył Brytyjczyk.