Zapisz się na newsletter

Sport powrót
5 Wrzesień 2012

Paraolimpiada: Magiczny wieczór Polek na Stadionie Olimpijskim!

Mamy kolejne medale Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie! Na Stadionie Olimpijskim w biegu na 1500m w klasie T20 triumfowała Barbara Niewiedział, a druga była Arleta Meloch. Kolejny złoty medal zdobyła kulomiotka Ewa Durska, startująca w klasie F20, która wręcz zdeklasowała swoje rywalki. O medal otarła się także nasza mistrzyni paraolimpijska w rzucie oszczepem, Katarzyna Piekart, która na dystansie 100m zajęła czwarte miejsce.

biegu na 1500m kobiet z klasą niepełnosprawności T20 wystartowały dwie polskie faworytki, Barbara Niewiedział oraz Arleta Meloch. Obie Polki stały już na paraolimpijskim podium na igrzyskach w Sydney. Pani Barbara zdobyła wtedy złoto, a Arleta srebro na dystansie 800m. Dziś na dystansie prawie dwukrotnie dłuższym przystąpiły do walki z najlepszymi „życiówkami” spośród wszystkich zawodniczek. I jak się ostatecznie okazało nie było dziś na nie mocnych. Wygrała z dużą przewagą Niewiedział (4:35,26), a jako druga linię mety przekroczyła Meloch (4:39,04). Brązowy medal zdobyła reprezentantka WęgierIlona Biacsi (4:42,31).

Ewa Durska do finału pchnięcia kulą w klasie niepełnosprawności F20 wystartowała z najlepszym rekordem życiowym spośród wszystkich startujących zawodniczek. I zaczęła konkurs z naprawdę wysokiego „C”, już w pierwszej kolejce poprawiła rekord paraolimpijski, posyłając kulą na odległość 13,08m. Poprzedni też należał do niej i został ustanowiony 12 lat temu na igrzyskach w Sydney, gdzie Pani Ewa zdobywała złoty medal. Nowogardzka lekkoatletka poprawiła swój wynik w drugiej kolejce, kiedy to uzyskała 13,40m.Nasza zawodniczka ani myślała na tym poprzestawać, w kolejnej próbie znowu się poprawiła i wynikiem 13,51m po raz trzeci pobiła rekord paraolimpijski. Polka pchała jak w transie, w czwartej kolejce jeszcze raz poradziła sobie z rekordowym wynikiem, 13,80m to już był nokaut dla rywalek. W kolejnych próbach Ewa już się nie poprawiła, ale to już nic nie mogło zmienić i Polka została mistrzynią paraolimpijską! Za Polką uplasowały się dwie Ukrainki, Anastasiia Mysnyk (12,67m) i Svitlana Kudelya (12,09m).