BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Sport powrót
8 wrzesień 2012

Paraolimpiada: Mamy 30 medal na igrzyskach w Londynie!

Podczas rozgrywanych w Londynie Igrzysk Paraolimpijskich polscy sportowcy mają już 30 medali! Ten trzydziesty jest autorstwa Tomasza Blatkiewicza, który na trzecim miejscu zakończył rywalizację w konkursie rzutu dyskiem w klasach F37/38.

Polak rezultatem 54,02m pobił przy okazji rekord Europy! Poza tym Mateusz Michalski awansował do jutrzejszego finału biegu na 200m w klasie T12.

W finale rzutu dyskiem w rywalizacji zawodników z klasami niepełnosprawności F37/38 wystartował dziś mistrz olimpijski z Aten z 2004 roku Tomasz Blatkiewicz. Polski zawodnik z klasą F37 w pierwszej próbie osiągnął wynik 45,49m co w przeliczeniu na punkty dało rezultat 939 i piąte miejsce. Już na początku rywalizacji rekordy świata poprawili Irańczyk Javad Hardani (51,51m w klasie F38) i ChińczykDong Xia (53,71m w klasie F37). Było wiadomo, że o medal tego dnia nie będzie łatwo, ale Polak też nie zamierzał się poddawać. Już w drugiej próbie uzyskał swój najlepszy w tym sezonie rezultat 50,84m, a uzyskane 988 punktów pozwoliło mu wskoczyć na trzecie miejsce. W trzeciej kolejce Chińczyk ponownie poprawił rekord świata i to aż o ponad dwa metry. Wciąż jednak w klasyfikacji generalnej po przeliczeniu na punkty pozostawał o jedno oczko za reprezentantem Iranu. Ten z kolei także nie zamierzał poprzestawać na dotychczasowym wyniku i posłał dysk na odległość 52,46m. Polaka wyprzedził w tej kolejce Egipcjanin Mohamed Ramadan, który uzyskał 51,49m. Blatkiewicz także się poprawił (51,12m), ale wciąż pozostawał na czwartym miejscu. Niestety po czwartej kolejce nasz dyskobol został wyprzedzony przez kolejnego zawodnika, konkretnie przez Uzbeka Khusniddina Norbekova, który uzyskał odległość 52,05m i awansował na trzecie miejsce. Po raz trzeci rekord świata poprawił też Hardani, który w czwartym rzucie zanotował wynik 52,91m. Znajdujący się w trudnej sytuacji Blatkiewicz w piątek kolejce wspiął się na wyżyny swoich umiejętności i wynikiem 54,02m pobił rekord Europy! Polak tak wspaniałym rzutem ponownie wrócił na pozycję medalową, w tym momencie zajmował trzecie miejsce. Do końca konkursu sytuacja już się nie zmieniła, wygrał Irańczyk przed Chińczykiem, a my mogliśmy się cieszyć z trzydziestego medalu naszych sportowców na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie! Nasza reprezentacja zdobyła już tyle samo medali co w Pekinie, ale to na pewno jeszcze nie koniec sukcesów naszych zawodników w stolicy Wielkiej Brytanii.

Dalsza część artykułu na stronie Tylkoigrzyska.pl

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: