Zapisz się na newsletter

Sport powrót
4 Wrzesień 2012

Paraolimpiada: Mamy kolejne medale!

Karolina Kucharczyk zdobyła złoty medal paraolimpijski w skoku w dal w klasie niepełnosprawności F20 podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie. Do tego wynikiem 6.00m ustanowiła fenomenalny rekord świata! Nasz medalowy dorobek powiększył również Łukasz Mamczarz, który zajął trzecie miejsce w skoku wzwyż (klasa F42).

Nasza 21-letnia zawodniczka była zdecydowaną faworytką tego konkursu. Jest aktualną rekordzistką świata, a w tym roku zdecydowanie prowadziła na listach światowych. Polka zaczęła konkurs z wysokiego c. Już w pierwszej próbie skoczyła 5.78, wychodząc na zdecydowane prowadzenie, ustanawiając przy okazji nowy rekord świata. W kolejnych próbach było jeszcze lepiej, a kulminacja nastąpiła w piątej kolejce, kiedy to Polka skoczyła 6.00m, śrubując rekordowe osiągnięcie w tej konkurencji. Fenomenalny występ fenomenalnej zawodniczki!

Srebrny medal zdobyła Rosjanka Krestina Zhukova – 5.38, a brązowy Chorwatka Mikela Ristoski – 5.28. Warto dodać, że Polka osiągnęła sześć najlepszych wyników w konkursie! W takim stylu zwyciężają tylko prawdziwi mistrzowie.

W skoku wzwyż w klasie F42 jednym z faworytów do zdobycia medalu był Łukasz Mamczarz.

Nasz rekordzista Europy jednak już na pierwszej wysokości miał problemy. 1.55 zaliczył dopiero w trzeciej próbie. Na kolejnych  skakał już pewniej, a pokonując w ostatnim skoku poprzeczkę zawieszoną na wysokości 1.74m zapewnił sobie co najmniej brązowy medal. Niestety 1.77 okazało się już zbyt trudne dla pokonania dla Polaka i nasz zawodnik musiał się zadowolić brązowym medalem. Złoto wywalczył reprezentant Fiji Iliesa Delana, a srebry Hindus Girisha Hosanagara Nagarajegowda. Wszyscy medaliści uzyskali ten sam wynik, ale tylko dla Polaka nie był to rekord życiowy.

W finale na 400m w klasie niepełnosprawności T13 na 400m  wystartowała Anna Dudzikowska. Zajęła szóste miejsce, ale wynikiem 1:03.33 ustanowiła nowy rekord życiowy, także za ten występ i tak należą się brawa. Wygrała Kubanka Omara Durand – 55.12, a kolejne medale zdobyły Tunezyjka Somaya Bousaid – 56.83 i Greczynka Alexandra Dimoglu – 56.91.