Zapisz się na newsletter

Sport powrót
1 Wrzesień 2012

Paraolimpiada: Panie wyłowiły srebro i brąz na londyńskiej pływalni

Wiele emocji dostarczyli nam nasi pływacy w wypełnionej po brzegi Aquatics Centre. Oliwia Jabłońska wywalczyła srebrny medal na 100m st. motylkowym (S10). Jest to trzeci medal z tego kruszcu dla naszego kraju na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie. Warto dodać, że Oliwia ma niespełna 15-lat! Brązowy medal zdobyła na 100m żabką (SB9) Paulina Woźniak.

Oliwia Jabłońska uzyskała czas 1:08.55, czyli nowy rekord kontynentu! Zwyciężczyni NowozelandkaSophie Pascoe ustanowiła rekord świata -1:04.43. Jest to jej trzeci medal, drugi złoty na pływalni w Londynie. Cztery lata temu w Pekinie na tym dystansie była druga. W 2008 roku trzykrotnie stawała na najwyższym stopniu podium. Brąz zdobyła Francuzka Elodie Lorandi, z czasem 1:09.08.

Dwa lata temu podczas mistrzostw świata juniorów Oliwia wywalczyła sześć złotych medali. W ubiegłym roku na mistrzostwach Europy seniorów rozgrywanych w Berlinie zdobyła brązowy medal na 400 metrów stylem dowolnym. Jest zawodniczką klubu „Start” Wrocław, a jej trenerami są Wojciech Seidel iWaldemar Madej. W eliminacjach jako pierwszą z biało-czerwonych w Aquatics Centre zobaczyliśmyOliwię Jabłońską na 100 m stylem motylkowym (S10). Polka z trzecim czasem (1:11.11) zakwalifikowała się do wieczornego finału. Najlepsza okazała się Nowo Zelandka Sophie Pascoe, która ustanowiła fantastyczny rekord świata na tym dystansie 1:04.97! W pierwszym swoim starcie w Londynie Oliwia odpadła w eliminacjach w sprincie na 50m dowolnym pań (S10).

Brązowy medal wywalczyła Paulina Woźniak, która popłynęła o równo dwie sekundy szybciej niż rano (1:22:45). Rosjanka Olesya Vladykina wynikiem 1:17:17 pobiła rekord świata. Druga była Claire Cashmore z Wielkiej Brytanii uzyskała wynik 1:20:39. Medal Pauliny to czwarty medal polskiej reprezentacji paraolimpijskiej.

Polka awansowała do finału dzięki drugiemu miejscu w swoim wyścigu eliminacyjnym na 100 m stylem klasycznym (SB8) – 1:24.45. Był to czwarty wynik eliminacji.

Jako trzeci do finału awansował Krzysztof Paterka, który był drugi w wyścigu na 100 m stylem klasycznym (SB8). Po zsumowaniu czasów z wszystkich serii Polak  zakończył eliminacje z szóstym wynikiem (1:16.37). Najlepszy był Ukrainiec Andriy Kalina, który przepłynął ten dystans w czasie 1:08.27. W finale również Kalina okazał się najlepszy (1:07.45), Paterka zajął piąte miejsce (1:14:76).Srebro wywalczył Holender Matthew Cowdrey (1:09:08), a trzecie Maurice Deeley (1:11:09). Polaka wyprzedził jeszcze Austriak Andreas Onea (1:11:35).
Niestety w eliminacjach odpadł Grzegorz Polkowski na 50 m stylem dowolnym zawodników niewidomych. Pływak urodzony w Mińsku Mazowieckim został sklasyfikowany na jedenastej pozycji z czasem 28.18s.