Zapisz się na newsletter

Sport powrót
1 Wrzesień 2012

Paraolimpiada: Złoto Piekart (oszczep), srebro Fiodorow (200m)

Polska paraolimpijka Katarzyna Piekart startująca w rzucie oszczepem (T46) pobiła wynikiem 41.15m rekord świata i zdobyła złoty medal paraolimpijski! Nasza zawodniczka pobiła swój rekord życiowy o sześć metrów! Wicemistrzynią olimpijską na 200m (T46) została Alicja Fiodorow.

Konkurs fantastycznie toczył się po myśli Rosjanki Natalii Gudkowej, która w drugiej próbie pobiła RŚ wynikiem 39.89m, a później wyśrubowała go na 41.08m. Polka do piątej próby znajdowała się na czwartym miejscu z wynikiem 37.85m (wcześniej 35.41-37.36-37.84). W niej jednak Polka przerzuciła rywalki rewelacyjnym rezultatem 41.15m. Rywalki nie zdołały odpowiedzieć. Złoto Paraolimpiady w Londynie dla Polki, srebro dla Rosjanki, a brąz dla Madeleine Hogan z Australii (38.85m). Aż dziewięć z dziesięciu startujących zawodniczek pobiło rekordy życiowe!

Piekart to studentka Uniwersytetu Przyrodniczo–Humanistycznego w Siedlcach (kierunek Rolnictwo). Spisała się znakomicie podczas Mistrzostwach Świata w konkurencjach paraolimpijskich IWAS (International Wheelchair and Amputee Sport Federation), które odbyły się w Sharjah (Zjednoczone Emiraty Arabskie, 2-8 grudnia 2011 r.). Została wtedy wicemistrzynią świata w rzucie oszczepem, do tego w biegach na 100 m i 200 m dorzuciła dwa brązowe medale. W Pekinie była 10m. na 100m., 11m. na 200m. i 10m. w rzucie oszczepem.

Alicja Fiodorow zdobyła srebrny medal olimpijski na 200 metrów kobiet (T46), Polka uzyskała czas 25.49s poprawiając rekord Europy! Alicja w swoim dorobku ma brąz z Aten oraz srebro 200m i brąz na 100m z Pekinu. Złoto zdobyła po fenomenalnym biegu uwieńczonym rekordem świata 24.45s – Yanidis Castillo z Kuby. Brąz wywalczyła z rekordem Afryki 25,55s Anrune Liebenberg (RPA). Druga z Polek Katarzyna Piekart po złocie w oszczepie, zajęła siódme miejsce ,,dwusetce” z nowym rekordem życiowym. Od dziś wynosi on 27.18s. O tym jak szybki był to bieg niech swiadczy fakt, że wszystkie finalistki pobiły swoje życiówki! Obie Polki czeka teraz start na 100m w tej kategorii.