BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

10 Maj 2019

Premiera filmu „Patrz na mnie”

Katolicki Uniwersytet Lubelski, Centrum Kultury w Lublinie oraz magazyn Kultura Enter zapraszają na polską premierę filmu „Patrz na mnie” oraz międzynarodową debatę poświęconą osobom niepełnosprawnym.

Belgia podpisała Traktat ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Teoretycznie, osoby niepełnosprawne mają równe prawa dotyczące edukacji, życia, pracy itp. W praktyce wygląda to różnie. Dzieci niepełnosprawne mogą chodzić do „zwykłej” szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem ich potrzeb. Jednak społeczeństwo jest podzielone w opiniach pro i contra totalnej integracji. Obecnie na ludzi niepełnosprawnych wciąż patrzy się ze współczuciem. Podobnie jak inni, mają swoje uczucia, nastroje, myśli, pragnienia i opinie. Czarno-biały, poetycki portret przedstawia bohaterów, wśród których są Nadine, Sofie, Sam, Quan, Mathias i Jessica. Pozwalają nam spojrzeć na swoje myśli i emocje. Bohaterami filmu są osoby z różną niepełnosprawnością (fizyczną, zespołem Downa, spektrum autystycznym). Prace nad filmem trwały pięć lat, a rozpoczęły się od wolontariatu w 2013 roku w ośrodku Monnikenheide.

dokumentalny / Belgia / 2018
reżyseria: Karen Van Es

WSTĘP WOLNY – godzina 17:00 – 2019-05-15 – Sala Widowiskowa

Po prezentacji filmu zapraszamy na debatę ekspertów z udziałem m.in. Wiviny Demeester (Minister Polityki Społecznej Belgii), prof. Bogusław Marek (KUL)
moderacja: prof. Ewa Domagała-Zyśk (Katedra Pedagogiki Specjalnej KUL)

Źródło: ck.lublin.pl

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: