BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

29 kwiecień 2015

Pukam do drzwi kamienia

Pukam do drzwi kamienia – to tytuł wystawy, która podsumowała cykl spotkań organizowany przez Dom Słów Teatru NN w Lublinie.

Spotkania z niemówiącymi dziećmi niepełnosprawnymi i ich matkami realizowane były we współpracy z Dziennym Ośrodkiem Adaptacyjnym dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną. Opowieści mam dzieci niepełnosprawnych przedstawiły postrzeganie z punktu widzenia ich dzieci, które niewerbalnie w szczególny sposób wyrażają swój kontakt z otoczeniem.

001

Historie opowiedziane przez uczestniczki projektu zostały zebrane i udostępnione w formie zdjęć i obrazów interpretujących wyzwania przed jakimi stają w wychowywaniu dzieci.

„Zuzia nie mówi, ale pokazuje głosem swój nastrój. Dzięki temu nie trudno jest się domyślić czy jest zadowolona, czy nie. […] Rozpoznaje znajome twarze. Jeżeli kogoś nie zna, najpierw odwraca się od tej osoby, później zaczyna ją obserwować.” – opowiada Pani Dorota, mama Zuzi.

Rozmowę z mamami chorych dzieci, podczas wernisażu wieńczącego projekt poprowadziła Agnieszka Krawiec z redakcji Radia Lublin. Inspiracją wernisażu jest wiersz Wisławy Szymborskiej Rozmowa z kamieniem interpretującego ciekawość poznania niedostępnej krainy, do której nie można wejść zwykłymi drzwiami. Kobiety z pasją i radością opowiadały o swoich dzieciach, o tym jakimi sposobami próbują do nich dotrzeć i jak one interpretują świat na swój sposób. Były to historie przepełnione miłością i przekonaniem, że obciążenia wynikające z wychowywania dziecka z niepełnosprawnością nie jest karą ale wyjątkowym doświadczeniem pozwalającym patrzeć na świat w szczególny sposób.

„Bardzo dziękuję Bogu, że dał mi Ulę […] myślę, że wszystko czemuś ma służyć. Na początku nie mogłam wyobrazić sobie jak będzie funkcjonować z taką chorobą… Okazuje się, że w momencie kiedy człowiek przestaje z tym walczyć i buntować się, to wszystko dobrze idzie. Wiele mnie to uczy, przede wszystkim pokory do życia. ” – mówi Pani Małgorzata, mama Uli.

004

Lubelski Dom Słów pełni rolę instytucji edukacyjno-artystycznej. W ramach projektu Inny Lublin przedstawia historie ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Są to losy osób chorych, uzależnionych, osamotnionych, które potrzebują naszej uwagi. Zbierane zapiski, fotografie i wywiady są publikowane by zwiększać wrażliwość społeczną na problemy, które mogą dotknąć każdego.

no images were found

Krzysztof Matyjaszek

PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: