BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

18 kwiecień 2015

Silni Dobrocią

Silni Dobrocią – pod takim hasłem odbyła się pierwsza Wojewódzka Gala Dobroczynności. Uroczystość była okazją do wyróżnienia osób i instytucji bezinteresownie oferujących swój czas, pieniądze i kompetencje. Wydarzenie zorganizowali reporterzy magazynu Zdarzenia, TVP Lublin, którzy mieli okazję poznać darczyńców w swojej codziennej pracy.

I Gala Dobroczynności

Wśród wyróżnionych osób w kategorii Silny człowiek statuetki odebrali:

* Wiesława Ziółkowska, za długoletnią działalność parafialnego zespołu Caritas przy Kościele św. Mikołaja w Lublinie, którego jest wolontariuszką. Pani Wiesława od dziesięciu lat wspiera potrzebujących we wszelkim zakresie.

* Mateusz Laskowski, raper z Dęblina organizujący liczne koncerty charytatywne i zbiórki pieniężne na rzecz chorych dzieci. Mateusz wspiera też osoby niepełnosprawne w znalezieniu pracy. Jak sam przyznaje najważniejsze w niesieniu pomocy jest to, żeby osoba potrzebująca poczuła, że nie jest sama nawet jeśli jest to pomoc niewielka.

* Iwona Maikowska, fryzjerka, organizatorka akcji Włosem w raka. Dzięki jej niecodziennemu pomysłowi w lubelskich salonach fryzjerskich przeprowadzona została zbiórka włosów, które posłużyły do stworzenia peruk dla dzieci leczonych chemioterapią. Wiele osób po wyjściu ze szpitala chce nosić perukę. Pani Iwona również przeszła przed kilku laty walkę z rakiem i to doświadczenie zrodziło w niej chęć podarowania odrobiny szczęścia by zagościł uśmiech na twarzach dzieci.

W kategorii Silna Organizacja uhonorowano:

* Klub Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z Janowa Lubelskiego wspierający integrację osób niepełnosprawnych. KRON pomaga nie tylko niepełnosprawnym ale przede wszystkim uczy osoby sprawne jak mogą wspierać potrzebujących w codziennych sytuacjach. Wizytówką klubu jest organizowany corocznie bieg na wózkach na Porytowe Wzgórze. Obecnie KRON zrzesza ponad 150 członków.

* Stowarzyszenie Tak niewiele z Chełma, którego dewizą jest „pomoc za pomoc”. Ideą organizacji jest aktywizowanie do niesienia pomocy osób, które same tej pomocy oczekują. Jego główne działania skupiają się wokół akcji edukacyjnych i wolontariatu.

* Stowarzyszenie Wspólny Świat z Białej Podlaskiej. Powstało z inicjatywy Pani Anny Chwałek, która aby pomóc choremu synowi postanowiła założyć przedszkole dla dzieci z autyzmem, którego w regionie brakowało. Kiedy syn dorastał nie było również odpowiedniej szkoły, w odpowiedzi na przeszkody z jej idei rozpoczęła działalność Niepubliczna Szkoła Podstawowa dla dzieci z Autyzmem. Obecnie Wspólny Świat to kompleksowy ośrodek pomocy dzieciom autystycznym, w którym funkcjonuje regionalne centrum terapii.

Partnerem wydarzenia był producent odzieży marki Łuksja z Łukowa i Studio Krawieckie Efir. Podczas gali zaprezentowany został wyjątkowy pokaz mody. Konfekcję firm prezentowały wspólnie osoby sprawne i niepełnosprawne. Przedsiębiorstwo z Łukowa cechuje szczególna wrażliwość charytatywna. Od wielu lat prowadzi warsztaty terapii zajęciowej, zdobywa liczne wyróżnienia za tworzenie społecznej odpowiedzialności biznesu, a jej pracownikami są głównie osoby niepełnosprawne. Gala Dobroczynności była też okazją do podziękowania partnerom akcji Słonik nadziei organizowanej przez Telewizję Lublin. Dzięki działalności filantropijnej firm z regionu (E’Leclerc, SKOK Chmielewskiego, KRUS) w ramach akcji zebrano pokaźną pomoc finansową i rzeczową dla osób potrzebujących z regionu. O oprawę muzyczną imprezy zatroszczyli się młodzi artyści z Akademii Teatralno-Wokalnej Jerzego Turowicza. Organizatorzy zapowiadają kolejne edycje.

no images were found

Krzysztof Matyjaszek

 

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: