BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

10 Lipiec 2019

Spacer Unia Lubelska Kobieca z tłumaczeniem na PJM

Inna Fundacja zaprasza na dwugodzinny spacer pt. „Unia Lubelska Kobieca” w sobotę 13 lipca 2019 roku od godziny 15:00. Będzie to podróż po historii Unii Lubelskiej w 450-lecie jej ustanowienia.

Opowiemy Wam o niezwykłościach, których dokonały kobiety, o tajemnicach i symbolach utrwalonych na lubelskich płaskorzeźbach oraz w zakamarkach kościołów.

Dowiecie się, kim są kobiety na pomniku znajdującym się na Placu Litewskim albo jakie tajemnice skrywają freski w kaplicy zamkowej. Te i inne wątki będą do usłyszenia i zobaczenia na naszym spacerze.

Spacer rozpocznie się pod Zamkiem Lubelskim i ruszy w kierunku Placu Litewskiego. Wstęp jest wolny i bezpłatny. Spotkanie jest dostępne dla osób Głuchych i/lub niedosłyszących: zapewniamy tłumaczenie na Polski Język Migowy.

Panorama Lublina w kolorze flagi biało czerwonej z napisem: Nie wymigasz się od historii/herstorii. Spacer: Unia Lubelska Kobieca oraz piktogramem obrazującym tłumacza języka migowego

Na obrazie Jana Matejki „Unia lubelska”, który przechowywany jest w Muzeum Lubelskim na Zamku, widnieje szereg znanych postaci zaangażowanych w relacje Polski i Litwy za czasów ostatnich Jagiellonów, a w konsekwencji także w proces negocjacji Unii. Wbrew temu, czego uczy się wciąż najczęściej na historii, związków obu krajów nie tworzyli jednak sami mężczyźni.

Miał tego świadomość Matejko, bo po prawej stronie swego ogromnego płótna umieścił wybijającą się postać siostry i następczyni Zygmunta Augusta – królowej Anny Jagiellonki. Towarzyszy jej kilka innych kobiet, reprezentantek i łączniczek ważnych ówcześnie polskich i litewskich rodów.

Spacer odbywa się w ramach projektu „Nie wymigasz się od historii/herstorii” finansowanego ze środków Miasta Lublin w ramach programu Miasto Kultury.

Źródło: Facebook Inna Fundacja

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: