BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

10 Luty 2013

Spikit – innowacyjne narzędzie wykorzystujące mowę do sterowania komputerem osobistym

Mirosław Sztramski, 27- letni programista stworzył wyjątkowy program komputerowy o nazwie Spikit. Spikit rozpoznaje polską mowę i umożliwia swobodne korzystanie z komputera bez potrzeby używania rąk.

Program przeznaczony jest dla wszystkich osób, których mowa jest stosunkowo zrozumiała i niezakłócona, ale możliwe jest dostosowanie programu tak, aby uwzględniał niewielkie zaburzenia mowy.

Bardzo ważną kwestią jest dostępność cenowa Spikit. Program jest darmowy dla wszystkich, którzy nie mają środków na jego zakup w tzw. „wersji demonstracyjnej”. Choć nazwa może na to nie wskazywać, z wersji demonstracyjnej można korzystać przez dowolnie długi czas (program działa nieco wolniej, ale i tak sprawdza się w pracy świetnie). Spikit jest stale rozwijany, a masa ulepszeń czeka na ich wdrożenie.

 

Na stronie internetowej projektu oraz w instrukcji programu można odnaleźć praktycznie wszystkie istotne informacje: http://www.spikit.pl.

Strona Spikit na Facebooku:

http://www.facebook.com/pages/Spikit/343637152382147

Krótki film przedstawiający główne możliwości programu:

http://www.youtube.com/watch?v=y6DLFsWwF4Q

Jak twierdzi twórca:

„Jest to bardzo innowacyjna rzecz na naszym rynku, nawet rewolucyjna, głównie dlatego, że jest to projekt skierowany do zwykłych ludzi (zwłaszcza tych niezamożnych), którzy często są pozostawieni sami sobie lub których po prostu nie stać na wyjątkowo drogie wynalazki innych firm.

Poznałem wiele osób, które bardzo cenią sobie możliwość mówienia do komputera i sterowania nim właśnie w taki sposób. Osoby te bez programu Spikit nie mogłyby dłużej pracować zawodowo lub miałyby bardzo ograniczony dostęp do wiedzy i najświeższych informacji.

Co jakiś czas można przeczytać o dokonaniach polskich naukowców w dziedzinie rozpoznawania głosu, ale dotyczy to tylko produktów, za którymi stoją potężne środki finansowe i które przeznaczone są dla wybranych – głównie firm z branży telekomunikacyjnej. Mało natomiast mówi się o jedno- czy dwuosobowych projektach finansowanych z własnej kieszeni, które realnie wpływają na życie tych najbardziej potrzebujących. Takim projektem jest Spikit. Chciałbym pomóc wielu niepełnosprawnym osobom najlepiej jak potrafię – przekazując cząstkę swojej wiedzy i umiejętności w postaci naprawdę dobrego programu komputerowego.”

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: