BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

21 kwiecień 2015

Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku

Nie jesteśmy sami.

Kto czuje się pusty, niepewny i skrępowany strachem, ryzykuje zmarnowanie dużej części swego życia. Każde istnienie potrzebuje trochę pewności, by móc wytrzymać w codziennych próbach.

Potrzebuje korzeni i tradycji, aby móc doświadczać przygody poszukiwani czegoś nowego. Potrzebuje miłości i otuchy, aby uczyć się trudnej sztuki zmierzania do przodu o własnych siłach.

To zmierzanie do przodu miało miejsce w dniach 17-19 kwietnia 2015 r., w Akademickim Centrum Kultury „Chatka Żaka” w Lublinie gdzie odbyły się XXV Jubileuszowe Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku (SANS) pod hasłem „W Starym Kinie”.

Lublin gościł niezwykłych aktorów. Na scenie zaprezentowały się osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnością. Tegoroczne jubileuszowe spotkania odbyły się po raz 25. Międzynarodową obsadę stanowili młodzi aktorzy m. in. z Rosji, Ukrainy i Białorusi.

Dla osób z niepełnosprawnością każdy publiczny występ to wielkie przeżycie. Przygotowania i ciężka praca trwa cały rok aby móc zaprezentować się jak najlepiej. Trudy pracy wynagradzają brawa i aplauz publiczności.

W tegorocznej XXV edycji zaprezentowali się :

Piątek – 17.04.2015 r.

10.00 – Oficjalne rozpoczęcie XXV Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku (ACK Chatka Żaka)

Królowa Śniegu – Teatr KruszynkiLublin

Koziołek Matołek – Teatr Promyk Puławy

Łukasz Lisek – solista PSOUU Łęczna WTZ Janowica

Księżniczka na ziarnku grochu – Teatr Wesołe SkrzatyDęblin

Dzikie Łabędzie – Teatr MlekołakiOlbięcin

Zespół „Bębnoludy” – PSOUU Łęczna WTZ Janowica

Parada Bogów – Teatr Akademii Artystycznej Lublin

Alarm w lesie – Teatr Tami Łuck, UkrainaZnajda – Teatr To i Owo – Puławy

Sobota -18.04.2015 r.

09.30 – 13.00 Prezentacje teatralne (Chatka Żaka)

Od wiosny do wiosny – Teatr Krug – Moskwa i Teatr Akademii Artystycznej – Lublin

Dziwne zdarzenia –Teatr Motyle – Świdnik

Oceanida – Teatr Żółta Ciżemka – Chełmek

Oni – Teatr Wojtuś – Kraśnik

Chce być kochana – Teatr Bractwo Miłości – Przemyśl

Alibaba – Teatr Tęcza – Gliwice

15.00 PARADA AKTORÓW: Plac Litewski – Ratusz – Plac Zamkowy

Niedziela (19.04.2015r.)

9.30 – 11.00 Prezentacje teatralne (Chatka Żaka)

Historia Miasta – Teatr Parostky – Kijów

W Starym Kinie – Teatr Tęcza – Gliwice

Od ziarenka do bochenka – Teatr Uśmiech – Kielce

WIELKI FINAŁ XXV

Organizatorzy z okazji Jubileuszowego Spotkania uhonorowali najbardziej wytrwałe grupy oraz prowadzących grupy teatralne uczestniczące w spotkaniach od początku, medalami wojewody, dyplomami.

Każdy występujący artysta otrzymał piękna różę i słodkie co nieco.

Specjaliści przyznają, że teatr to bezcenna forma terapii. Zwłaszcza, że najmłodsi artyści to grupa bardzo żywo reagująca, otwarta na pomysły instruktorów, pedagogów, choć wymagająca wiele wysiłku. Wysiłek obu stron przynosi wymierne efekty a prezentacje sceniczne są przygotowane bardzo profesjonalnie, jest się czym pochwalić.

Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku, to przegląd teatrów osób niepełnosprawnych, ale też międzynarodowy konkurs fotograficzny.

W sobotę na placu Litewskim odbyła się wielka parada małych artystów, niesamowicie barwny korowód przeszedł ulicami miasta.

Prezentacjom przyglądała się grupa specjalistów – konsultantów/doradców tzw. Rada Konsultantów z Polski, Białorusi, Ukrainy i Czech. To specjaliści w dziedzinie terapii, teatru, reżyserii, muzyki i plastyki.

Temat tegorocznych spotkań „W starym kinie”. Spektakle, muzyka towarzysząca występom odnosiła się do hasła przewodniego nie tylko tematem, ale i wystrojem.

Zespół „Bębnoludy” – PSOUU Łęczna, WTZ Janowica – podczas swojego występu porwał wszystkich do tańca. Muzyka świata prezentowana przez 19 osobową grupę grającą na instrumentach perkusyjnych spowodowała niesamowitą reakcję widowni.

Cieszymy się, że nasz występ podobał się widzom.

Tegoroczne XXV Jubileuszowe Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku (SANS) pod hasłem „W Starym Kinie” cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, sala widowiskowa każdego dnia była wypełniona.

Kto czuje się pusty, niepewny i skrępowany strachem, ryzykuje zmarnowanie dużej części swego życia, niech włączy się w działania podejmowane na rzecz osób niepełnosprawnych niech stanie się WOLONTARIUSZEM.

Dziękujemy za kolejne spotkanie i do zobaczenia na kolejnym spotkaniu tym razem w Brześciu.

M. Lisek-Zięba

PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: