BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

19 luty 2019

Spotkanie autorskie z Braćmi Quay / Wernisaż wystawy – tłumaczone na Polski Język Migowy

W dniu 21 lutego 2019 roku w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Braćmi Quay, które poprowadzi Grażyna Torbicka. Wydarzenie towarzyszy wystawie „Dormitorium śladów Braci Quay”. (Wstęp jest wolny – obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne w kasie CSK).

Wystawa Braci Quay „Dormitorium śladów” jest prezentacją twórczości wybitnych twórców animacji lalkowej i przedmiotowej, a także scenografii teatralnych i operowych, autorów projektów graficznych i ilustracji. Pierwsza wszechstronna prezentacja twórczości Braci Quay miała miejsce w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (sierpień 2012 – styczeń 2013). Kolejne odsłony wystawy to Amsterdam, Barcelona, Madryt, Japonia (tournee). W tym roku trafia ona do Lublina w poszerzonej i uaktualnionej wersji. Widzowie będą mieli możliwość kompleksowego i wieloaspektowego zapoznania się z niepowtarzalnym światem kreowanym przez Braci Quay.

Wydarzenie w języku angielskim. Tłumaczenie symultaniczne na język polski oraz na polski język migowy.

grafika_spotkanie z bracmi Quay

Na wystawie, w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, znajdą się: – dioramy – zatrzymane kadry z poszczególnych filmów, urzekające swoim pięknem i emanujące niezwykłą atmosferą – fragmenty wybranych filmów – projekty graficzne – „czarne rysunki” z lat 70. – projekty scenograficzne i instalacje Ważnym elementem wystawy będzie sama jej aranżacja w formie labiryntu – gabinetu osobliwości – oddająca atmosferę twórczości Braci Quay, enigmatyczna, tajemnicza i zachęcająca do wniknięcia w uniwersum stworzone przez tych niezwykłych artystów. To unikalne doświadczenie, otwierające widza na inne postrzeganie świata przedmiotów pozornie martwych, wiodące w regiony schulzowskiego nadprogramowego trzynastego miesiąca, czasu odwróconego i na chwilę odzyskanego.

Aranżacja wystawy będzie odtworzeniem myślenia Braci Quay o mise-en-scene – twórczym potraktowaniem ich świata. Wystawa i wydarzenia jej towarzyszące zaprezentują nie tylko twórczość braci Quay, ale także źródła inspiracji filmem, literaturą, muzyką i projektowaniem graficznym. Na wystawie obejrzeć będziemy mogli rysunki i grafiki Brunona Schulza, a także najwybitniejsze osiągnięcia „polskiej szkoły plakatu”.

Nazwa wystawy nawiązuje do „Inwentorium śladów” – tytułu filmu zrealizowanego w 2009 roku przez Braci Quay na Zamku w Łańcucie, który był zarówno metaforycznym jak i realistycznym poszukiwaniem tamże śladów obecności Jana Potockiego.

Uroczyste otwarcie wystawy „Dormitorium śladów Braci Quay”, w którym udział wezmą Stephen i Timothy Quay, godz. 19:00 

Patronat nad wystawą: British Council Polska

Wystawa jest integralną częścią 3. Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” i stanowi jedną z premier festiwalowych.

Zaprezentowane na wystawie prace Brunona Schulza pochodzą z kolekcji Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, zaś plakaty polskich twórców pochodzą z kolekcji Piotra Dąbrowskiego, kuratora i właściciela Galerii „The Art of Poster” (http://www.theartofposter.com).

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Źródło: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: