BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

23 grudzień 2016

Spotkanie opłatkowe w Janowicy

Tak wiele – a tak mało
Tak ciepło – tak zwyczajnie
Tak świątecznie –a tak prozaicznie
Tak kolorowo – tak szaro
Tak czule – tak prosto
Tak rzadko – a tak często
Tak gwarno – tak milcząco
Tak radośnie – a tak smutno
Tak razem – tak osobno
My – ludzie XXI wieku
Jesteśmy ze sobą – w ten niezwykły czas

(Ewa Wierzbinska – Kloska)

20 grudnia w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Janowicy odbyło się bardzo uroczyste spotkanie opłatkowe.

Spotkanie zgromadziło członków Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, zaproszonych gości, przyjaciół, sympatyków. Wśród gości między innymi  byli:

Starosta powiatu – p. Roman Cholewa

przewodniczący Rady Powiatu – p. Jan Baczyński vel Mróz

przedstawiciele Zarządu Kopalni LW „Bogdanka”

pracownice PCPR

Wójtowie Gmin –  Cyców i Puchaczów

przewodnicząca PZOON

kierownik MOPS Łęczna

kierownik OPS Puchaczów

dyrektorzy szkół w Ludwinie, Nadrybiu i Cycowie

dyrektor Agencji Reklamowej VIP

Lucyna Zimnicka ; Janusz Rudziński, Stanisław Jamiński

przedstawiciel ZZ Górników w Polsce Oddział w Bogdance

przedstawicielki marketu Tesco z ul. Chełmskiej z Łęcznej

proboszcz z Parafii z Łańcuchowa i Nadrybia

Rozpoczęcie spotkania to wniesienie przez uczestnika warsztatu Marka Raćkiewicza  światła pokoju, światło zostało przekazane przez Szkołę Podstawową w Nadrybiu. Następnie Łukasz Lisek zaśpiewał utwór nawołujący do przyjścia Pana „Nim świt obudzi noc” .

„Nim świt, obudzi noc, dotykiem ciepłych mgieł.

Nim dzień, ożywi świat

Panie przyjdź, wołam przyjdź

Uciesz mój wzrok, spokojem jasnych barw

Nim mnie  zachwyci kwiat

 ty przyjdź … „

Zdjęcie

Po tym wprowadzeniu, kierownik warsztatu i przewodnicząca Zarządu Koła w jednej osobie powitała wszystkich  przybyłych, powiedziała też min:

Święta Bożego Narodzenia obchodzone są od IV w n.e. Dokładna data narodzin Chrystusa do dziś nie jest znana. Nie podają jej ewangeliści ani żadne źródła historyczne. Pierwsza wzmianka o wyróżnieniu przez chrześcijan dnia Narodzenia Pańskiego w roku liturgicznym znalazła się w kalendarzu z roku 354. Oczekiwanie na Noc Narodzenia Pana niech będzie czasem pojednania, przebaczania. Przyjmijmy Boże Dziecię z ufnością w lepsze jutro z dziecięcą ufnością. Ogień który został nam przekazany to znak siły życiowej i energii bez niego nie byłoby życia a światło jakie wydziela, symbolizuje objawienie duchowe. Ogień stanowi też symbol oczyszczenia.

Następnie zespół teatralny „Figiel” zaprezentował Jasełka przypominające historię Narodzenia. Łukasz Lisek zaśpiewał „Kolędę dla nieobecnych, a wszyscy zaśpiewali kolędę „Wśród nocnej ciszy”.

Zdjęcie

Podczas spotkania pamiętano o tych co odeszli do Pana, o uczestnikach warsztatu, członkach Koła, ludzi związanych z Łęczyńskim Kołem PSONI oraz poległych niedawno górnikach. Wszyscy oddali cześć ich pamięci poprzez wysłuchanie na stojąco specjalnie przygotowanego  utworu pt. „Cisza” a wykonanego  przez Zespół „Bębnoludy”.

Zdjęcie

Uczestnicy warsztatu z pomocą instruktorów przygotowali upominki dla zaproszonych gości oraz wigilijnych solenizantów. Adamowie otrzymali  filiżanki wykonane z materiałów krawieckich a  Ewy białe choinki.

Pan Starosta obejrzał  pracownie gdzie podczas zajęć powstaje podpałka ekologiczna, wprowadzony został w plany Zarządu Koła ( budowa domu rodzinnego) w plany działań warsztatu. Podziękował za wspólne przeżywanie oczekiwania na Narodzenie Pana.

Zdjęcie

Pan Starosta

Było też podziękowanie od przedstawicieli Samorządu, Uczestników, skierowane do władz i pracowników, za możliwość rozwoju i edukacji dzięki  pobytowi w warsztacie.

Nie zabrakło tez głosu rodziców skierowanego do władz aby „zrobić wszystko” by zapewnić miejsce dla „dzieci” kiedy oni odejdą do Pana. W imieniu rodziców z wielkim wzruszeniem mówiła p. Krystyna M. Ta wypowiedz poruszyła wszystkich.

Zdjęcie

Nim przystąpiono do wieczerzy – agape, która w tradycji chrześcijańskiej upamiętnia ucztę pierwszych chrześcijan na pamiątkę wieczerzy Pańskiej. Pani Maria poprosiła aby w roli ojców wystąpili obecni duszpasterze. Ks. Michał odczytał opis narodzenia Pańskiego, zmówiona została modlitwa i odbyło się dzielenie opłatkiem. Dzieląc się opłatkiem składaliśmy sobie życzenia dobra wszelakiego, zarówno materialnego, jak też duchowego.

Zdjęcie

Dobro materialne symbolizuje materia opłatka – chleb. Oby go nam i naszym bliźnim nigdy nie zabrakło, obyśmy umieli dzielić go z potrzebującymi! Święty Brat Albert, wielki jałmużnik, heroiczny opiekun bezdomnych, mówił, że należy być „dobrym jak chleb” i podzielnym jak chleb.

Według tradycji do wieczerzy powinna zasiąść parzysta liczba osób ponieważ nieparzysta wróżyła rychłą śmierć jednego z biesiadników. Wiązało się to z obawami dotyczącymi liczby 13 i ostatniej wieczerzy, do której Jezus zasiadł wraz z 12 apostołami.

Zdjęcie

W przygotowaniach agape brali udział uczestnicy warsztatu, pracownicy i rodzice.Miłą niespodzianką było dołączenie do agape z gotowymi produktami  przedstawicieli Zarządu Lubelskiego Węgla „Bogdanka”.

ZdjęcieZespół „Figiel”

Wszyscy przybyli obdarowali nas przeróżnymi słodyczami i nie tylko…. a ksiądz Tomasz z Łańcuchowa zaprosił zespół do prezentacji Jasełek u siebie w kościele 6 stycznia 2017 r. Zaproszenie oczywiście przyjmujemy i dziękujemy.

Dziękujemy wszystkim za przyjęcie zaproszenia, bycie razem, za wspólnie spędzony czas, za miłe słowa, życzenia (za wpisy w kronice).

Wszystkim życzymy wielu łask Bożych, spokojnego i radosnego świętowania Narodzenia Pańskiego i dobrego 2017 Roku.

Maria Lisek-Zięba

PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: