BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

24 Kwiecień 2014

Światło nadziei od chorych na Parkinsona dla Jana Pawła II

Wieczorem 27 kwietnia w Wirydarzu Klasztoru Ojców Dominikanów w Lublinie do nieba popłynie symboliczne „Światło nadziei” i odegrany zostanie premierowo utwór Mateusza Pospieszalskiego „Walc krótka historia”, skomponowany specjalnie dla chorych na Parkinsona.
Światło nadziei ze specjalnego reflektora zostanie zapalone w dniu kanonizacji polskiego Papieża, dokładnie w godzinę jego śmierci, czyli o 21:47.
– Chcemy w ten sposób podkreślić nasz szczególny związek z Janem Pawłem II , który przez wielu z nas jest uważany za patrona walki z chorobą Parkinsona. Między innymi dlatego, że sam na nią cierpiał – mówi Jadwiga Pawłowska-Machajek (od 5 lat z diagnozą), prezes lubelskiej Fundacji.

Przyznaje, że to symboliczne wydarzenie ma być także okazją do zwrócenia uwagi na konkretne problemy z jakimi zmagają się Polacy cierpiący na chorobę Parkinsona. Jedną z jego części będzie odczytanie petycji, która została przekazana w piątek 25 kwietnia na ręce Ministra Zdrowia. Porusza ona kwestie umożliwienia dostępu do terapii infuzyjnych, które dla wielu w późnym stadium choroby są jedyną możliwością normalnego funkcjonowania.

– Dla osób w późnym stadium choroby Parkinsona brak dostępu do tych terapii oznacza uwięzienie w szpitalu lub domu, bycie przykutym do szpitalnego łóżka i całkowitą zależność od opiekunów lub rodziny – mówi pani Jadwiga. Dodaje, że argument „braku funduszy”, jaki wysuwa Ministerstwo Zdrowia powinien zostać zweryfikowany. W przypadku terapii infuzyjnych chodzi bowiem o bardzo wąską grupę chorych, rzędu kilkuset osób rocznie. – Przy skali budżetu, jakim dysponuje ministerstwo z pewnością nie jest to dużo – podsumowuje pani Jadwiga.

Fundacja na rzecz chorych na Parkinsona nieprzypadkowo wybrała też miejsce dla „Światła nadziei”. Ojciec Święty, jeszcze jako Kardynał Karol Wojtyła wielokrotnie odprawiał msze w Klasztorze Ojców Dominikanów położonym w samym sercu lubelskiej starówki.

Organizatorzy wydarzenia dodają, że Papież nie tylko sam cierpiał na chorobę Parkinsona, ale głośny jest związany z osobą Ojca Świętego przypadek cofnięcia się tej choroby u francuskiej siostry Marie Simon-Pierreze zgromadzenia Małych Sióstr Macierzyństwa Katolickiego. Zakonnica jest przekonana, że nagła poprawa jej zdrowia jest efektem jej modłów do papieża, a władze kościoła oficjalnie uznały jej uzdrowienie za cud.

Drugiego kwietnia, w rocznicę śmierci Jana Pawła II, przedstawiciele polskich stowarzyszeń złożyli pod pomnikami Papieża w Wadowicach, Warszawie, Krakowie, Lublinie i Gdyni bukiety czerwonych tulipanów, które są symbolem osób zmagających się z chorobą.
Zapraszamy do udziału w wydarzeniu!
MIEJSCE: Lublin, ul. Złota 9, Wirydarz Klasztoru Ojców Dominikanów
CZAS: 27. Kwietnia 2014, godz. 21:37

 ***
KONTAKT
Jadwiga Pawłowska-Machajek
Prezes Fundacji na rzecz chorych na Parkinsona
tel. 535.941 133
mail: j.pawlowska@fundacjaparkinsona.pl
www: fundacjaparkinsona.pl

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: