BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

13 kwiecień 2015

Światowy Dzień Chorych na Parkinsona w Lublinie

Od osiemnastu lat w Polsce obchodzony jest Światowy Dzień Osób Chorych na Parkinsona. Pierwszy raz z inicjatywy Klubu Przyjaciół Chorych na Parkinsona obchody zorganizowane zostały w Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Dyskutowano na tematy metod leczenia oraz postrzegania i integracji osób chorych w społeczeństwie. Wciąż mało mówi się o problemach związanych ze schorzeniem a jej objawy kojarzone są zazwyczaj z drżeniem ciała.

008

Choroba Parkinsona nazywana popularnie drżączką to jednak nie tylko drżenie rąk. To dyskretne spowolnienie całego organizmu, postępujące stale i prowadzące do całkowitej niezdolności ruchowej. Choroba wywołana jest przez zmiany w strukturze istoty szarej mózgu prowadzące do upośledzenia układu nerwowego. Do częstych objawów należą bóle mięśni, głowy i ramion, problemy ruchowe i zaburzenia snu. Możliwe są też halucynacje powodowane dużymi dawkami leków. Częściej są nią dotknięci mężczyźni niż kobiety.

W Polsce chorobą Parkinsona jest dotkniętych około 1 % społeczeństwa.

Problem dotyczy głównie osób po 40 roku życia, ale zdarzają się przypadki wcześniejszego zdiagnozowania. Jednym z młodszych pacjentów cierpiących z jej powodu jest Paweł Kondracki prowadzący bloga www.stronaparkinsona.pl. Jego historia zaczęła się niedługo po skończeniu czterdziestego roku życia. Obecnie Paweł aktywnie walczy nie tylko z objawami, ale również z przepisami uniemożliwiającymi refundację terapii infuzyjnych zapewniających stałe podawanie leków. Standardowym sposobem leczenia jest zazwyczaj podawanie leków doustnych, które przynoszą korzyść w pierwszych latach choroby. Z upływem czasu dawki leków są zwiększane oraz częstsze. Bywa, że chorzy muszą przyjmować leki nawet co godzinę. Tak duże obciążenie organizmu tabletkami może powodować dodatkowe dolegliwości dlatego tak ważny jest dostęp do bezpłatnego leczenia osób wymagających stałego podawania leków. Inna formą leczenia są zabiegi operacyjne oraz wszczepianie elektrod stymulujących pracę mózgu. Jak mówią sami chorzy bardzo ważne jest utrzymywanie stałej aktywności ruchowej jako elementu leczenia.

O oprawę muzyczną gali uświetniającej obchody dnia chorych zadbali członkowie lubelskich zespołów pieśni i tańca Pasjonata i Sławiniacy. Były również występy kabaretu Odnowiony oraz zespołu tanecznego Flow tworzone przez słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Lublina.

no images were found

Krzysztof Matyjaszek

PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: