BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

28 Maj 2018

Światowy Dzień Godności

24 maja 2018 r. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Werbkowicach razem z innymi organizacjami, szkołami i reprezentantami KÓŁ PSONI z województwa lubelskiego uroczyście świętowało Światowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Zaproszenie Zarządu Koła otrzymał też Zespół „Bębnoludy”, solista z Koła Polskiego Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Łęcznej. W Werbkowicach Koło z Łęcznej reprezentowało 14 uczestników WTZ i 2 opiekunów.

Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością rozpoczęła msza święta sprawowana przez księdza ks. kan. Stanisława Kupczaka w intencji osób niepełnosprawnych, opiekunów, terapeutów.

Zdjęcie1

Pani Marta Piotrowska – Lackowska wiceprzewodnicząca Zarządu Koła przed rozpoczęciem liturgii nawiązała do historii święta mówiąc: ”… Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to święto obchodzone w całej Europie od lat 90. XX wieku. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z  niepełnosprawnością Intelektualną na terenie całego kraju również uroczyście obchodzi ten wyjątkowy dzień. Jest to szczególny czas dla osób z niepełnosprawnością  intelektualną, ich rodzin, opiekunów oraz terapeutów z nimi pracujących. Doskonała okazja do poznania środowiska osób z niepełnosprawnością, zrozumienia ich problemów i potrzeb. Dzień ten staje się okazją do integracji ze środowiskiem lokalnym oraz włączenia tych osób do większego udziału w życiu społecznym. W ten jeden dzień w roku osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą poczuć się bohaterami wydarzeń…”

Zdjęcie2

W czasie kazania ksiądz celebrans odniósł się między innymi do godności człowieka, odpowiedzialności za jego życie … .

Zdjęcie3

Uczestnicy placówek Koła PSONI w Werbkowicach przygotowali oprawę muzyczną sprawowanej liturgii mszy świętej, była też uroczysta procesja z darami, z pięknym komentarzem.

Po zakończonej liturgii wszyscy zgromadzeni przeszli ulicami Werbkowic w barwnym korowodzie wyrażając tym samym poparcie dla protestujących w Sejmie.

Zdjęcie4

Zdjęcie5

Zdjęcie6

Po przemarszu wszyscy zgromadzili się w GOK gdzie  pani Pani Marta Piotrowska – Lackowska wiceprzewodnicząca Zarządu Koła przywitała wszystkich przybyłych z imienia i nazwiska oraz reprezentowanej instytucji.

Wśród gości byli przedstawiciele samorządów wszystkich szczebli, nie zabrakło też przedstawicieli PFRON, szkół, darczyńców, posłów i radnych.

Pani Halina Szpuga  przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Werbkowicach odniosła się do całego wydarzenia.

Zdjęcie7

Sala widowiskowa GOK była wypełniona po brzegi.

Obecni goście oprócz zabierania głosu przekazywali na ręce uczestników placówek okazjonalne upominki, mówili o dobrze wykonywanej pracy na rzecz osób niepełnosprawnych, dziękowali za wkładany trud.

Zdjęcie8

Kolejnym punktem programu były prezentacje artystyczne uczniów szkół oraz zespołów z placówek PSONI.

Zdjęcie9

Zjdęcie10

Zespół Meteor Zamość

Zdjęcie11

Łukasz Lisek

Zdjęcie12

Zespół „Bębnoludy”

Najpierw solista Łukasz porwał całą widownie swoim śpiewem, a zespół „Bębnoludy” był dopełnieniem. Z zespołem w wędrówkę muzyczną po świecie „wybrało się” kilku gości obecnych na uroczystości min. ksiądz proboszcz.

W repertuarze artystycznym usłyszeć można było piosenki o ojczyźnie, matce i inne. Bardzo poruszający był utwór „Bóg się mamo nie pomylił” wykonany przez duet z PSONI Zamość.

Ja, który nigdy nie powiem mama,

ja, który nigdy nie zawołam tata,

ja, który pozostanę dzieckiem

tylko wzrokiem powiem wam dziękuję.

W twoich ramionach mamo, czuję się bezpiecznie,

a jeśli jestem zbyt ciężki, to połóż mnie na ziemi.

Bóg się mamo nie pomylił – narodziłem się z miłości.

Bóg się mamo nie pomylił – narodziłem się z miłości.

Po zakończeniu występów uczestnicy spotkania zaproszeni zostali na poczęstunek.

Wracając z Werbkowic grupa nasza wstąpiła do Hrubieszowa, wolą uczestników wyjazdu było wejście do restauracji aby jedni mogli coś zjeść inni wypić specjalną kawkę, podziwiać wystrój i zastawy stołów.

Zdjęcie13

Konsumpcja i pobyt w restauracji odbył się w ramach treningu ekonomicznego i treningu umiejętności społecznych.

Maria Lisek-Zięba

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: