BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

22 Maj 2019

Świdnik, Puchaczów – pracowitość i Kilometry Dobra

„Nigdy nie akceptuj cudzych ograniczeń. Jeśli jest coś, co chcesz zrobić, nie ma żadnego powodu, dla którego miałoby ci się nie udać.” 

Miniony tydzień dla Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej był pełen atrakcji i wyjazdów m.in. do Świdnika, Puchaczowa, Jaszczowa, Cycowa, Nałęczowa, Wierzbicy. Kolejny tydzień zapowiada się podobnie. 

Świdnik
W dniu 12.05.2019 r. uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy, który jest placówką Polskiego Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej,  wzięli aktywny udział w Dniu Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. 

Organizatorem święta było Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku. Nasz solista Łukasz Lisek z towarzyszącymi mu koleżankami z WTZ, dzielnie reprezentował nasze Koło w Łęcznej. W trakcie wiosennego przeglądu, zaśpiewał następujące piosenki: „Anioł i Diabeł”, „Kocham wolność”, „Ja mam jaja” „Czarny Ali Baba” oraz „Mamo nasza mamo”. Z powodu awarii busa nie dojechała nasza duża grupa. Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w obchodach Dnia Godności. 

Puchaczów
Kolejną ważnym wydarzeniem był Bieg Charytatywny zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Puchaczowie i Gminę Puchaczów w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Ruch na Rzecz Uwalniania Endorfin – Wolność Endorfinom oraz Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej. Zawody odbyły się w dniu 12 maja 2019 r. (niedziela) w Puchaczowie w rejonie parku i podzielone zostały na trzy kategorie: 

I . BIEG dla najmłodszych (uczestnicy w wieku 3-6 lat) – trasa ok. 300 m, start: 16:00. 

II. MAŁY BIEG (uczestnicy w wieku 7-11 lat)- trasa ok. 500 m, start: 16:30. 

III. DUŻY BIEG (uczestnicy w wieku od 12 lat) – trasa ok. 4 km, start: 17:00 

Warunkiem sklasyfikowania uczestnika było ukończenie całego dystansu w danej konkurencji. Wszyscy zawodnicy, ukończyli bieg i otrzymali na mecie pamiątkowe medale. Zdobywcy miejsc I-III w klasyfikacji generalnej otrzymali pamiątkowe puchary i dyplomy. 

Harmonogram imprezy: 

14:00 Otwarcie Biura Zawodów 
15:45 Wspólna rozgrzewka z animatorem dla dzieci 
16:00 Start Biegu dla najmłodszych 
16:30 Start Małego Biegu 
16:45 Wspólna rozgrzewka z animatorem dla młodzieży i dorosłych 
17:00 Start Dużego Biegu 
ok. 18:00 uroczyste rozdanie nagród zwycięzcom Bieg Charytatywny – Puchaczów 2019 

Dziękujemy wszystkim z GOK-u za przygotowanie pięknej imprezy. Szczególne podziękowanie składamy Pani Beacie Sagan dyrektor GOK. To budujące, że są pomocni i przyjaźni ludzie, widzący także sercem. 

W trakcie niedzielnych zawodów dopisała pogoda i liczba biegaczy oraz kibiców. Bieg cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno wśród najmłodszych jak i najstarszych uczestników imprezy. Biegacze po zakończonej konkurencji byli bardzo zmęczeni, ale każdemu towarzyszył uśmiech na twarzy.  

Organizatorzy przewidzieli także inne atrakcje. Zespół „Bębnoludy” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy zabrał zgromadzonych kibiców i sportowców w muzyczną wędrówkę po świecie, grając utwory ma bębnach i innych instrumentach perkusyjnych. Tradycyjnie zespół zaprosił do wspólnego grania publiczność. Następnie zaprezentował się solista Łukasza Liska, który zaśpiewał hymn kampanii „Kilometry Dobra”, piosenki Anioł i Diabeł”, „Kocham wolność”, „Ja mam jaja” „Czarny Ali Baba” oraz „Mamo nasza mamo”. Organizatorzy zaprosili do uświetnienia imprezy Kapelę Górniczą „Karbon”. PSONI Koło w Łęcznej, WTZ w Janowicy uświetnił całość kiermaszem prac wytwarzanych w WTZ oraz loterią fantową. 

Odbywał się też kiermasz książek, swoją obecnością wsparli nas seniorzy z dziennej placówki „Senior Wigor” z Bogdanki. Grupa seniorów prezentowała swoje wyroby oraz zbierała do puszki pieniądze na Kilometry Dobra. Na placu znajdowało się także Biuro Zawodów, gdzie zawodnicy za symboliczną cegiełkę zapisywali się do udziału w biegu. Zebrana kwota wpisowa uczestników – 1 070 zł została w całości przekazana na Kilometry Dobra. Wielkie Dzięki pomysłodawcom imprezy i  każdemu zawodnikowi. Nagrody dla wszystkich laureatów zostały wykonane przez uczestników WTZ a były to „Anioły Dobroci” i „drzewo szczęścia”. 

Bieg „Mały” 
Bieg charytatywny przygotowany z myślą o najmłodszych uczestnikach. Przeznaczony dla dzieci w wieku do 6 lat. Mobilizowani przez rodziców dzielnie pokonywali trasę 300 m. Padali zmęczeni, ale szczęśliwi. Najmłodszy uczestnik biegu miał zaledwie 3 latka. Gratulujemy wszystkim wytrwałości. W tym biegu wzięła udział Martynka, córka naszej rehabilitant p. Sylwii. Dziewczynka biegła razem z mamą. 

Bieg „Średni” 
Bieg charytatywny w ramach kampanii „Kilometry Dobra” zorganizowany dla dzieci w wieku od 7 do 11 lat. 
Bieg „Duży” 
Bieg zorganizowany dla starszej młodzieży i dorosłych. Grupa prawie 50 osób wystartowała w trasę o długości 4 km. Wśród zawodników byli profesjonaliści biegający na co dzień i amatorzy. Jako 4 na mecie pojawił nasz były uczestnik Adam, który jak sam przyznał, „przegrał” tylko z profesjonalistami. W tym biegu wzięła udział również reprezentacja z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy składająca się z Roberta, Marcina, Kasi. na czele z p. psycholog Martyną. Gratulujemy odwagi i występu w biegu. Wszyscy dotarli do mety i otrzymali pamiątkowy medal kilometrów dobra. Organizatorzy zapewnili posiłek regeneracyjny po skończonym biegu. 

Bieg w Puchaczowie zorganizowany został w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Kilometry Dobra”, w której bierze udział niespełna 50 organizacji z całego kraju. Każda z nich zbiera fundusze na określony przez siebie cel. Naszym celem jest rozbudowa WTZ o mieszkania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i organizację tego biegu p. Beacie Sagan, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Puchaczowie.

Laureaci „Biegu dużego” 

Na dzień 19.05.2019 r. kwota jaką uzbieraliśmy w ramach kampanii „Kilometry Dobra” wynosi 38 629,78 zł czyli 877,95 Metrów Dobra. 

Konto na które można wpłacać środki finansowe wspierając nasz cel: 41 8693 0006 2001 0000 3812 0001 lub przez BlueMedia strona kilometrydobra.pl 

Przyłącz się do nas i wesprzyj dowolną kwotą. 

„Zadaj sobie pytanie: Czy mogę dać z siebie więcej? Odpowiedź brzmi zwykle: Tak.” Paul Tergat 

Eliza Cyfra, Paweł Maj

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: