BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

12 październik 2016

Święto Pieczonego Ziemniaka

„Nie ma na świecie nic równie potężnego jak pomysł, którego czas właśnie nadszedł” Wiktor Hugo

Rada Rodziców, Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dratowie w dniu 2 października 2016 r. byli organizatorami festynu „ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA”.

Zdjęcie

Bębnoludy

Imprezie w plenerze towarzyszyła przepiękna pogoda i bardzo duże zainteresowanie mieszkańców. Festyn rozpoczęła, witając wszystkich, dyrektor szkoły pani Katarzyna Hałas. Po powitaniu Pani dyrektor, uczniowie szkoły przekazali na ręce kierownika WTZ w Janowicy pieniądze uzyskane ze sprzedaży figurek gipsowych wykonanych w warsztacie podczas kiermaszu szkolnego.Z kolei uczestnicy warsztatu przekazali na ręce Pani dyrektor, Pani pedagog Justyny, Pani Katarzyny Sażyńskiej i Pani Agnieszki Hijek prace wykonane podczas zajęć.

zdjęcie

Maria Lisek-Zięba, Katarzyna Sażyńska, Agnieszka Hijek

 W programie festynu były występy:

– Integracyjny występ uczniów Szkoły Podstawowe im. Jana Brzechwy  w Dratowie wraz z zespołem „Bębnoludy” – uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy

– Pokazy Grupy Zaelektryzowani pt. „Naukowa epidemia, czary mary i alchemia”

Następnie zabawy z helem, degustacja potraw ziemniaczanych, konkurs klasowy na kompozycję przestrzenną pt. „Idzie jesień, plony niesie, zabawy integracyjne.

Zdjęcie

Występ uczestników WTZ, uczniów, nauczycieli i księdza

Integracyjny występ uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dratowie wraz z zespołem „Bębnoludy” – z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy był efektem nawiązanej współpracy ze szkołą i realizacji przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym obecnie Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie projektu „Knowledge is power – Wiedza to potęga”. W ramach programu Tesco – Sp. z o.o  i Fundacji Tesco Dzieciom.

Celem projektu jest integracja poprzez wzajemną naukę – wykorzystywanie swoich umiejętności, dzielenie się nimi z innymi. Połączenie trzech grup: dzieci, osób niepełnosprawnych i seniorów to wzajemna nauka, wykorzystanie i przekazywanie wiedzy w zakresie edukacji ekologicznej, artystycznej.

Zdjęcie

Kiermasz prac uczestników WTZ

Realizacja programu społecznego Tesco – Sp. z o.o  i Fundacji Tesco Dzieciom to wyjście z utartych schematów, zmiana myślenia, edukacja i wielka integracja. Uczniowie podczas zajęć w projekcie uczyli się wytwarzania podpałki ekologicznej, gry na instrumentach perkusyjnych poznali funkcjonowanie warsztatu i uczestników. Prezentacja zdobytych umiejętności podczas festynu zyskała bardzo duży aplauz zebranych, brawom nie było końca. Występ uczniów, niepełnosprawnych porwał wszystkich do zabawy. Wędrówka muzyczna z melodiami świata bardzo się podobała zebranym. Oczywiście do gry włączeni zostali mieszkańcy Dratowa i nie tylko. Bardzo cieszy nas udział w festynie przedstawicielek marketu Tesco z Łęcznej z ul.Chełmskiej w osobach p. Katarzyny Sażyńskiej i p. Agnieszki Hijek. Dziękujemy Wam wszystkim za wspieranie a p. Kasi i p. Agnieszce za wspólnie spędzony czas.

Zabawy integracyjne dotyczyły nie tylko uczniów, tu się wszyscy integrowali. Pokazy Grupy Zaelektryzowani pt. „Naukowa epidemia, czary mary i alchemia” to uświadomienie, edukacja w zakresie działań związanych z otaczającym nas powietrzem, tlenem działaniami i skutkami zabaw z gazem itp.

Degustacja potraw ziemniaczanych, oj czego tam nie było. Jak na święto przystało ziemniak był w roli głównej. Pyszności było co nie miara, każdy mógł nie tylko degustować ale najeść się do syta.

Zdjęcie

Bębnoludy i panie z marketu TESCO w Łęcznej

Konkurs klasowy na kompozycję przestrzenną pt. „Idzie jesień, plony niesie” pokazał niesamowite zdolności i pomysłowość uczniów podczas wykonywania prac konkursowych z warzyw, kwiatów, owoców.

Współpraca ze szkołami zaczęła się od akcji Grupy „PaT” (Profilaktyka a Ty ) z Gimnazjum Publicznego w Ludwinie, od akcji zbierania rolek dla potrzeb WTZ pod hasłem „Ludzie pomagajcie ludziom”. Następna szkoła i akcja „Wiosennego spotkania z profilaktyką przygotowanego przez grupę profilaktyczną PaT  ze Spiczyna, kolejne szkoły to Milejów, Dratów, przedszkole z Łęcznej, zakłady pracy i urzędy. Inicjatorka tych pięknych akcji to pani pedagog Justyna Miksiewicz-Zoch, z którą jesteśmy mocno zaprzyjaźnieni. Dziękujemy Ci Justyno za otwartość i zachęcanie do działań innych.

„ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA” to wiele przeprowadzonych rozmów, świetna zabawa. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

„Prawdziwie wielcy ludzie wywołują w nas poczucie, że sami możemy stać się wielcy”  Mark Twain

 Maria Lisek-Zięba

PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: