BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

26 Czerwiec 2019

Świętujemy Unię – wyodrębniony program wydarzeń dostępnych w PJM

W dniach 28 czerwca – 4 lipca 2019 roku Lublin będzie świętował główne obchody 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej. Z okazji obchodów jubileuszu odbędą się również spacery z przewodnikami lubelskimi „Śladami Unii Lubelskiej” oraz 450 minut z Unią Lubelską, tłumaczone na Polski Język Migowy. Wszystkie wydarzenia mają charakter otwarty (wstęp bezpłatny).

Plakat promujący obchody 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej

Poniżej przedstawiamy program wybranych wydarzeń dostępnych dla osób z niepełnosprawnością słuchu:

29 CZERWCA (SOBOTA)

od godz. 15:00 | 450 minut z Unią Lubelską – spacery tematyczne

15:00 część I – Unia Lubelska

17:30 część II – Hołd pruski

20:00 część III – Uczty sejmowe

START (część I, II, III): przy pomniku Unii Lubelskiej (plac Litewski)

Trzy tematyczne spacery (każdy jest zaplanowany na 150 minut) poświęcone Unii Lubelskiej i jej dziedzictwu w przestrzeni Lublina. W trakcie spacerów przewidziane są konkursy z nagrodami.

godz. 18:00 | Wernisaż wystawy „W stulecie walki o wschodnie granice Rzeczpospolitej – samoobrona Litwy i Białorusi | Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie (foyer) ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5

Wystawa przygotowana przez Towarzystwo Plastyków Polskich działające przy Związku Polaków na Białorusi, poświęcona Samoobronie Ziemi Grodzieńskiej – polskiej ochotniczej formacji wojskowej, która została powołana 12 listopada 1918 r. w Grodnie. Wystawa zawiera portrety dowódców Samoobrony i strzelców oraz ułanów grodzieńskich, a także najważniejsze momenty z historii tej formacji.

Wystawa czynna codziennie od 24 czerwca do 7 lipca w godz. 10.00 – 18.00

30 CZERWCA (NIEDZIELA)

godz. 10:00 | Śladami Unii Lubelskiej – spacer z przewodnikami lubelskimi

START: na dziedzińcu Muzeum Lubelskiego (Zamek Lubelski)

1 LIPCA (PONIEDZIAŁEK) – Dzień Unii Lubelskiej

godz. 12:00 | Uroczysta Sesja Rady Miasta Lublin | miejsce: dziedziniec Zamku Lubelskiego

MOVE EAST MOVIE – LITWA – CYKL POKAZÓW FILMOWYCH
miejsce: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a – II piętro, sala widowiskowa

27 CZERWCA (CZWARTEK) godz. 17:00

„Cud” (napisy polskie, dźwięk: oryginalny; reżyseria: Egle Vertelyte, produkcja: Litwa, 2017, czas 91 min.)

Opis:
Gorzka i nostalgiczna komedia o pewnej postsowieckiej wsi, którą budzi z marazmu przyjazd amerykańskiego inwestora do złudzenia przypominającego Donalda Trumpa. Piękna wizualnie i do bólu prawdziwa historia, w której właścicielka pewnej farmy odkrywa co tak naprawdę jest w życiu najważniejsze.

28 CZERWCA (PIĄTEK) godz. 18:00

„Pradawny las” (reżyseria: Mindaugas Survila, produkcja: Litwa, Estonia, Niemcy, 2017, czas: 85 min.) – nie ma ścieżki napisów/dialogów, gdyż w tym przypadku wszystko dzieje się w obrazie 

Opis:
Znakomity dokument, a w zasadzie autentyczny, uchwycony okiem kamery,  zapis niesamowitej przyrody i unikalnego ekosystemu litewskiej puszczy. Nie ma tu klasycznej narracji, a cała opowieść zbudowana jest poprzez serię spektakularnych obrazów. Dzięki temu możemy śledzić z bliska życie watahy wilków, zajrzeć do gniazda czarnego bociana, podejrzeć leśną sowę wraz z jej potomstwem, a nawet doświadczyć tego, jak żyją ludzie, funkcjonujący gdzieś na granicy dwóch światów – dzikiej puszczy i znanej nam na co dzień cywilizacji. “Pradawny las” to wielki sukces współczesnego litewskiego kina, obraz uhonorowany licznymi nagrodami i budzący zachwyt widowni w wielu krajach. Prace nad filmem trwały aż osiem lat, ale efekt jest naprawdę mistrzowski.

29 CZERWCA (SOBOTA) godz. 17:00

„Jak wygraliśmy rewolucję” (napisy polskie, dźwięk: oryginalny; reżyseria: Giedre Zickyte, produkcja: Francja, Litwa, 2012, czas: 67 min.)

Opis:
Głośny litewski dokument opowiadający o niezwykłych ludziach z zespołu Antis i burzliwych latach 80-tych XX wieku. Życie w bloku wschodnim, jakim było ówczesne ZSRR, nie należało do lekkich i przyjemnych. Opresyjny ustrój oparty na wiecznej kontroli, nakazach oraz absurdalnych przepisach, wysysał z młodych ludzi energię i odbierał nadzieję na lepsze jutro. Były jednak chwile i zjawiska, które wymykały się systemowi, jednoczyły ludzi. Czymś takim był właśnie, mający w zasadzie być jednorazowym żartem, zespół Antis. Szybko jednak okazało się, że wokół wolnościowej idei, zbudowanej na intelekcie, humorze i doskonałej kreacji artystów rodzi się nowy, kontrkulturowy i rewolucyjny ruch.

30 CZERWCA (NIEDZIELA) godz. 14:00

„Dzieci z Hotelu Ameryka” (napisy polskie, dźwięk: oryginalny; reżyseria: Raimundas Banionis, produkcja: ZSRR, 1990, czas: 88 min)

Opis:
Klasyczny już dziś obraz w historii litewskiej kinematografii, opowiadający historię młodych ludzi i ich nastoletniego buntu, w realiach Kowna lat 70-tych. Łączy ich miłość do rock’n’rolla, pragnienie wolności oraz tytułowy, mający lata świetności dawno za sobą, budynek Hotelu Ameryka, gdzie wszyscy mieszkają. Naiwność i pogoń za marzeniami szybko jednak zostaną brutalnie skonfrontowane z bezlitosnym systemem komunistycznym. Tytułowe dzieci z Hotelu Ameryka wpadną bowiem w poważne kłopoty po jednej z nocy spędzonych w lesie, kiedy to próbują zainscenizować coś na kształt własnego festiwalu Woodstock.    

Wystawy niewymagające udziału tłumacza języka migowego

27 CZERWCA – 31 LIPCA

Wystawa plenerowa, dostępna bez limitów czasowych „Z niepewności w niepewność: uchodźcy wojenni na Litwie podczas II wojny światowej – wystawa fotografii Bolesława i Edmunda Zdanowskich | miejsce: Zaułek Hartwigów       

27 CZERWCA – 30 CZERWCA

godz. 10:00 – 20:00  | „Litewskie Stare Miasta” – wystawa fotografii Romualdasa Požerskisa | miejsce: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a – parter 

30 CZERWCA – 21 LIPCA

Wystawa plenerowa, dostępna bez limitów czasowych „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” | miejsce: plac Litewski

Warsztaty dla dzieci towarzyszące wystawie

29 CZERWCA (SOBOTA)

11:00 – 12:30  | miejsce: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7
„Postaci z ręki” – warsztaty plastyczne w oparciu o książkę „Small Poems for Little Once“ litewskiej ilustratorki Rasy Jančiauskaitė

Warsztat dla dzieci w wieku 5-10 lat wraz z opiekunami. Zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy Inne Brzmienia

Warsztaty będą tłumaczone na język polski. Możliwość tłumaczenia na PJM.

13:00 – 14:30  | miejsce: Vivo! Lublin, ul. Unii Lubelskiej 2
 „Pop-up! Rozkładanki” – warsztaty tworzenia trójwymiarowych ilustracji z litewską ilustratorką Eleną Seleną

Warsztat rodzinny dla dzieci w wieku 5-7 lat wraz z opiekunami. Zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy Inne Brzmienia

Warsztaty będą tłumaczone na język polski. Możliwość tłumaczenia na PJM.

30 CZERWCA (NIEDZIELA)

10:30 – 12.00  | miejsce: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7
 „Pop-up! Rozkładanki” – warsztaty tworzenia trójwymiarowych ilustracji z litewską ilustratorką Eleną Seleną

Warsztat dla dzieci w wieku 10-12 lat. Zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy Inne Brzmienia

Warsztaty będą tłumaczone na język polski. Możliwość tłumaczenia na PJM.

12:30 – 14:00  | miejsce: Vivo! Lublin, ul. Unii Lubelskiej 2
„Postaci z ręki” – warsztaty plastyczne w oparciu o książkę „Small Poems for Little Once“ litewskiej ilustratorki Rasy Jančiauskaitė

Warsztat dla dzieci w wieku 5-10 lat wraz z opiekunami. Zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy Inne Brzmienia

Warsztaty będą tłumaczone na język polski. Możliwość tłumaczenia na PJM.

Pełny program obchodów dostępny jest na stronie unia.lublin.eu

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: