BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

13 Luty 2014

Thank God I’m a woman

Na pierwszym miejscu powinno się być kobietą, a dopiero potem osobą z niepełnosprawnością. Czasem jest inaczej. To niepełnosprawności podporządkowane jest ich codzienne życie. Dlatego też warsztaty miały na celu postawić na pierwszym planie kobiece potrzeby. Dzięki pomocy stylisty, wizażystek oraz fotografa każda z uczestniczek warsztatu poczuła się dopieszczona jako kobieta.

Stowarzyszenie „Jesteśmy kroplą”, którego prezeską jest Anna Dąbrowska, po raz drugi zorganizowało warsztaty dla dziewczyn z niepełnosprawnością ruchową.

SONY DSC

9 lutego 2014 roku w Pracowni Stylu i Wizażu Moniki Butryn przy ul. Krakowskie Przedmieście w Lublinie 6 dziewczyn przechodziło metamorfozę. O Anię, Ewę, Joannę, Martę, Olę oraz Olgę zadbał sztab specjalistów: wizażystki, stylista. Zorganizowanie takiej inicjatywy możliwe było tylko dzięki zaangażowaniu ze strony Moniki Butryn. Nie tylko udostępniła miejsce spotkania, ale także poświęciła swój czas i doświadczenie dziewczynom z niepełnosprawnością.

Anna Dąbrowska: „Kolorowa zadyma w środku zimy” jest naszą drugą wspólną inicjatywą. Współpraca moja i Moniki rozpoczęła się w zeszłym roku, na wiosnę. Zaproponowałam jej wtedy poprowadzenie warsztatów. Wspaniale się nam współpracowało, dlatego też przygotowałyśmy właśnie to wydarzenie – warsztaty wizażu. Zainteresowanie było bardzo duże a na dzisiejsze spotkanie przyjechały osoby z całego regionu np. z Zamościa, Suchowoli, Ostrowa czy ze Świdnika.”

Biletem wstępu było hasło: „Kolorowa zadyma w środku zimy”. Monika wraz ze swoimi asystentkami zadbały o to, by było kolorowo. Zapewnić to miały ogromne ilości różu, pudru, cieni do powiek, szminek i błyszczyków, które zaserwowano modelkom z niepełnosprawnością. Dyskretne makijaże odeszły do lamusa, robiąc miejsce tym odważnym, nasyconym i seksownym. Za niezwykłe uczesania odpowiedzialny był stylista z salonu Montownia Fryzur, Piotr Oszust. Każdej z tych kobiet dobrał odpowiednie cięcie oraz fryzurę. Niespodzianką na koniec był udział w sesji zdjęciowej u Joanny Gołąb. Praca była naprawdę ciężka: przybieranie odpowiednich póz i stanie w bezruchu. Ale wysiłek był wart takiego poświęcenia.

Celem tej inicjatywy było przypomnienie tym modelkom, że są także kobietami, a nie tylko osobami z niepełnosprawnością ruchową. Metamorfoza taka jaką przeszły dziewczyny, ma pomóc w ukazaniu piękna każdej z kobiet.

 Monika Butryn: „Najczęściej kobiety niepełnosprawne są postrzegane przez pryzmat niepełnosprawności, a nie kobiecości. Lecz kobieta to nie tylko ta, która jest zdrowa, w pełni sprawna, ale także ta niepełnosprawna. Dlatego tutaj, nie niepełnosprawność była najważniejsza, lecz kobiecość. I my pomogliśmy uzewnętrznić to.”

Marta, jedna z modelek powiedziała tak o tej inicjatywie: „Czuję się tutaj bardzo dobrze dzięki przyjacielskiej, luźnej atmosferze oraz dzięki wspaniałym osobom. Makijaż i fryzura dowartościowały mnie, wydobyły ze mnie kobietę. To nie niepełnosprawność jest tutaj teraz ważna, lecz osoba. Inicjatywa ta jest potrzebna, bo niepełnosprawne dziewczyny skupiają się głównie na leczeniu, rehabilitacji, lekach. Zapominają, że są kobietami, że mają prawo zrobić coś dla siebie, by dowartościować się.”

 Ania, inna modelka: „Cieszę się, że są tacy ludzie, którzy interesują się tematyką niepełnosprawności, wspierają nas, podejmują różne inicjatywy, na które jesteśmy zapraszani. Dzięki takiemu spotkaniu jak dzisiaj człowiek zaczyna widzieć w sobie piękno, czuje się wartościowy. Kiedyś niepełnosprawność była tematem tabu, osoby takie siedziały w domu.”

Na zakończenie Monika tak wypowiedziała się o spotkaniu: „To dla mnie satysfakcja, że można sprawić drobną rzeczą naprawdę wielką radość. Kobiety czują się wspaniale, uczestnictwo w profesjonalnej sesji zdjęciowej traktują jako interesującą przygodę. W przygotowaniu ich do sesji pomagał profesjonalny stylista, wizażysta. Dla nich to jest fajna przygoda, a mnie utwierdza to w przekonaniu, że warto to robić. Nie tylko dla samej siebie, ale także dla innych. Pomaganie jest fajniejsze niż branie.”

Thank God I’m a woman.

no images were found

Paulina Lewandowska

PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: