BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

13 Styczeń 2014

Trzynaste kolędowanie – „Kolędujmy Wszyscy Wraz” 2014

Po raz trzynasty w Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu odbył się przegląd grup i zespołów kolędniczych „Kolędujmy Wszyscy Wraz”.

Przegląd zgrał się w czasie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. Oczywiście wszyscy „grali” śpiewając przepiękne kolędy, pastorałki, oraz prezentując jasełka przypominające o Narodzinach Bożej Dzieciny w ubogiej stajence.

Grupa teatralna z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy, PSOUU Koło w Łęcznej po raz drugi została zaproszona do Kodnia przez Przyjaciół z ŚDŚ w Kodniu. Podczas przeglądu zaprezentowała – Jasełka – „Tamta historia ”. Z kolei solista Łukasz Lisek zaśpiewał akompaniując sobie, kolędy i pastorałki z własną aranżacją :

– Szła kolęda

– Lulaj go Matko

– Gwałtu pastuszkowie

Wyjazd naszej grupy do Kodnia to nie tylko udział w Przeglądzie, to okazja do oddania się w opiekę Matce Jezusa. Matka Boża Kodeńska zaprasza do siebie każdego dnia, my poszliśmy do Niej zanosząc Jej swoje prośby, szczególnie o opiekę. Przed cudownym obrazem zostawiliśmy swoje troski, z wiarą i ufnością idziemy w 2014 r .

W największej pokorze dziękuję Ci Boże, dziękuję Maryjo

za wszystko co dałeś, za wszystko co mam,

za siłę wytrwania, za dar przebaczania –

za miłość w mym życiu i szczęście mi dane

– dziękuję, dziękuję Ci Pani, dziękuję Maryjo

 Oprócz kolędników dopisała publiczność, która wspólnie z uczestnikami i organizatorami radowała się z Narodzenia Pańskiego. Publiczność hojnie nagradzała wykonawców gromkimi brawami. Pan Piotr Skolimowski – Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Kodniu, poprowadził przegląd kolędniczy i czujnym okiem gospodarza doglądał wszystkiego.

001

 Jako pierwsza zaprezentowała się grupa „Perły życia” z WTZ i ŚDS z Kodnia prezentując jasełka nawiązujące do czasów Króla Heroda, w tej prezentacji widownia poznała dobrego króla ratującego wszystkich prześladowanych.

002

Perły Życia

Często słyszymy, że „diabły są złe”, ale w Kodniu za sprawą Matki Bożej „diabły” w kolejnej prezentacji zostały odmienione były wykształcone i obdarowały widownię cukierkami.

003

 Dobre diabły…

004

 Widownia –  … z wójtem  na czele

Nasza grupa składała się z 16 uczestników WTZ, 2 opiekunów.

Występ – WTZ Janowica

005

006

Podczas prezentacji nie zabrakło poezji Bożonarodzeniowej księdza Jana Twardowskiego, kolęd i pastorałek prawosławnych.

007

Występom zespołów kolędniczych „KOLĘDUJMY WSZYSCY WRAZ” od początku do końca przysłuchiwali się między innymi – Wójt Gminy, Pani sekretarz Gminy, radni, mieszkańcy Kodnia, nie zabrakło też osób niepełnosprawnych z miejscowego ŚDS i WTZ .

Pan wójt, przewodniczący Rady Gminy, pan dyrektor Gminnego Centrum Kultury, wręczali grupom upominki. Każdy biorący udział w przeglądzie otrzymał po występie: pamiątkową książeczkę o Kodniu … , dyplom- podziękowanie za udział.

Jak obyczaj prastary nakazuje, Kolędników, ugoszczono obiadem oraz słodkim deserem, nie zabrakło ciepłej herbaty, kawy, napoi przygotowanym przez Panie z Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki.

„ Myślę, że ludzie zapominają o bardzo ważnej życiowej prawdzie.

Zapominają o tym, że – najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.

Za mało tej prawdzie poświęcają swojego czasu.

Lecz Tobie nie wolno o tym zapomnieć.

Dobrze się widzi tylko sercem.

W życiu liczy się tylko miłość.”

„Jasełka” czyli udramatyzowanie, teatralnych scen na temat przyjścia Chrystusa Pana na świat. Pierwotnie jasełka organizowane były tylko w kościołach. Na tle dekoracji z grotami, skałami, roślinnością, obok żłóbka ustawiano nieruchome, adorujące postacie pastuszków, zwierząt, trzech wschodnich królów. W wieku XVI jasełka ulegają uatrakcyjnieniu. Przed żłóbkiem, zbudowanym najczęściej w kształcie szałasu występował braciszek zakonny ubrany w strój pielgrzyma z Ziemi Świętej i opowiadał o Betlejem, Jeruzalem i Golgocie. Rozkwit tradycji jasełek następuje w XVII — XVIII wieku.

Od 354 roku naszej ery świętujemy Narodziny Chrystusa. Co prawda wiele starożytnych świąt obchodzono 25 grudnia wg kalendarza juliańskiego czyli w dniu przesilenia zimowego i narodzin słońca. Ciekawostką jest, że starożytni Egipcjanie obrazowali swego boga-słońce przy pomocy wizerunku dzieciątka, które czczono w tymże wyjątkowym dniu. Jak podaje Pismo Święte św. Augustyn przyczynił się do połączenia świąt pogańskich ze świętami chrześcijańskimi, w pierwszych świętowano narodziny światła, w drugich narodziny stwórcy światła.

Kolęda jest wspólną własnością wszystkich, bez względu na poziom kultury duchowej i upodobania estetyczne, bez względu na przynależność do Kościoła katolickiego czy innych wyznań chrześcijańskich, jest własnością także ludzi niewierzących.

Dziękujemy Wam Drodzy Przyjaciele z Kodnia za wspólnie spędzony czas. Z wiarą oczekujemy na XIV Przegląd…

„Spotkania z ludźmi czynią życie warte przeżycia.”

Dziękuję Rodzicom naszej młodzieży za zrozumienie i zgodę na wyjazd .

Maria Lisek-Zięba

 PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: