BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

17 Lipiec 2012

W drogę z nami…….

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy w dniu 12 lipca odwiedzili:
– Warsztat terapii Zajęciowej i Środowiskowy Dom Samopomocy w Kodniu
– Dom Pomocy Społecznej w Kozuli
20 osobowa grupa spotkała się celem: poznania, integracji, wymiany doświadczeń.
Przed spotkaniem w ŚDS i WTZ w Kodniu nasza grupa podążyła do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. Dzięki uprzejmości ojców oblatów mogliśmy patrzeć na  Matkę Bożą (odsłonięty został obraz  Matki Bożej poza godziną odsłonięć), usłyszeć  historię Sanktuarium i cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej.

w klasztorze

Cieszę się, że po raz kolejny mogłam odwiedzić Królową Podlasia z naszą młodzieżą to niesamowite przeżycie. Mam nadzieję, że jeszcze tam wrócę, to niesamowite miejsce. Dziękuję  za wszelkie łaski jakie na nas spłynęły.
Kodeń to wspaniałe polskie sanktuarium, nie tylko ze względu na malownicze położenie, ale przede wszystkim ze względu na unikalną możliwość bliskiego doświadczania obecności Maryi. Jesteśmy wdzięczni Ojcom Oblatom, że w sanktuarium czuliśmy się swobodnie.

Z sanktuarium udaliśmy się do WTZ i ŚDS w Kodniu gdzie powitały nas panie kierowniczki –
p. Edyta W. i p. Marta. Po obejrzeniu pracowni i poczęstunku , odbyło się spotkanie integracyjne – występ naszych „Bębniarzy” i Łukasza – na wolnym powietrzu.
Oczywiście na tym spotkaniu nie zabrakło pana wójta (p. R. Zań) i pani  sekretarz gminy p. Halina Szkodzińska). To nasza muzyka  wywołała ich zza biurek, miło nam było ponownie z nimi się spotkać.

zespół „Bębniarski” po występie z p. wójtem (wójt w żółtej koszuli)

Kolejny etap naszej podróży to: Dom Pomocy Społecznej w Kozuli gdzie byliśmy na zaproszenie pani dyrektor Krystyny Czyżewskiej.

Pomocy Społecznej w Kozuli,

Dom jest placówką stacjonarną zapewniającą całodobową opiekę, umożliwia także i organizuje mieszkańcom pomoc w korzystaniu ze świadczeń zdrowotnych.
Działa tu też Stowarzyszenie Wsparcia Społecznego „Stokrotka”, którego celem jest udzielanie pomocy we wszystkich możliwych formach osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Jedność”.
„Starość nie musi być samotna” to nie tylko projekt który był realizowany w Kozuli, to widać było odwiedzając Dom. Mieszkańcy mają wypełniony czas poprzez zajęcia w różnych  pracowniach,  zabiegi lecznicze. W całym domu widoczna była bardzo duża ilość prac wykonanych przez samych mieszkańców które mogą świadczyć o niewątpliwym talencie i pomysłowości wykonawców i terapeutów.

Pobyt w DPS to nie tylko wymiana doświadczeń ale lekcja na żywo  – można było dotknąć, zobaczyć jak powstają prace a nawet popróbować własnych sił.

kwiaty które nas urzekły

Spotkanie w Kozuli zakończył występ naszych „Bębniarzy” i Łukasza, oczywiście zakończony bisami.

występ w DPS

Dziękujemy pani dyrektor za zaproszenie a paniom Grażynce i Eli za przewodnictwo po Domu, pracowniach i aktywne uczestniczenie w występach naszej grupy.

pamiątkowe zdjęcie

„ …. Miej czas na to, aby pomyśleć – to źródło mocy.
Miej czas na modlitwę – to największa siła na ziemi.
Miej czas na uśmiech – to muzyka duszy …..”.

„Zatrzymaj się na chwilę, odetchnij pięknem świata
Zatrzymaj się na chwilę zauważ swego brata
Zatrzymaj się na chwilę nad tym co w sercu kryjesz
Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl po co żyjesz„

Ten cytat niech będzie inspiracją i wyzwaniem dla naszej pracy i naszych nowych wyzwań.

Wyjazd – wycieczka – W drogę z nami miała swoje założenia i cel ale o tym nie piszę aby nie zapeszyć ….

Maria Lisek-Zięba

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW