BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

19 Listopad 2014

W Galerii Art Brut wystawa prac Jacka Zdanowskiego

Od 21 do 30 listopada zapraszamy na wspomnieniową wystawę prac Jacka Zdanowskiego. Z twórczością artysty spotkaliście się na wystawie „Kontury barwy”, która od 1 lipca do 30 sierpnia była dostępna w Galerii Art Brut w Lubelskim Centrum Kultury przy ul. Peowiaków.

Jacek Zdanowski urodził się w 1961 roku w Lublinie, obecnie jest uczestnikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Lublinie.

Jego prace brały udział w licznych wystawach w Polsce i za granicą ( Międzynarodowa Wystawa  Sztuki Upośledzonych w Lublinie; Międzynarodowa Wystawa Osób Niepełnosprawnych Umysłowo w Luwr-Paryż; Międzynarodowa Wystawa Osób Niepełnosprawnych Umysłowo w Mediolanie i w Brukseli; „Oswajanie świata” w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim – Warszawa).

Jacek Zdanowski maluje przede wszystkim zwierzęta. Inspirację znajduje w naturze lub czerpie ją z ilustracji książkowych. Motywy przekształca nadając im cechy własnego, rozpoznawalnego stylu. Najczęściej wybiera duże formy, używając jasnych, nasyconych barw i posługuje się przy tym wyraźnym konturem. Formy są opływowe, zaokrąglone, łagodne, czasem stają się niemal abstrakcyjne. Tutaj też panuje harmonia, pokój barw oraz kształtów a kiedy obrazy stają się ciemniejsze, artysta łamie smutek kompozycji tym jednym/ najtrafniejszym kolorem. Malarz niewiele mówi o swojej twórczości. Rozpoczynając pracę nad nowym obrazem nikt nie wie ,co przeżywa twórca/ co myśli/co planuje. Cierpliwie i powoli, plama za plamą, linia za linią obraz otwiera swoją tajemnicę stając się dziełem niewiarygodnie pięknym.

Źródło: Teatroterapia Lubelska

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: