BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

8 Luty 2014

W poszukiwaniu polskiego Sorosa

Instytut Spraw Publicznych, Program fellows & friends niemieckiej Fundacji Hertie oraz Program Studienkolleg zu Berlin zapraszają na debatę: W poszukiwaniu polskiego Sorosa. Jak zapewnić stabilność finansową polskiego trzeciego sektora?

17 lutego 2014 roku w godz. 17.00 – 19.00, barStudio, Plac Defilad 1, foyer Teatru Studio im. St. I. Witkiewicza / Pałac Kultury i Nauki, Warszawa

REJESTRACJA

Rok 2014 jest dla Polski czasem rocznic, wyznaczających najważniejsze punkty zwrotne w historii naszego kraju ostatnich dziesięcioleci – także w obszarze rozwoju sektora pozarządowego. Stanowi on też otwarcie okresu wydatkowania nowej puli pieniędzy unijnych przyznanych Polsce do 2020 roku. Będzie to jednocześnie ostatnia tak duża kwota w ramach polityki spójności, z której pochodzą środki między innymi dla trzeciego sektora. Stąd warto zastanowić się nad tym, jak ją wykorzystać, aby wzmocnić polskie organizacje pozarządowe i przygotować je do warunków funkcjonowania, jakie nastaną po 2020 roku.

– Czy prawdopodobne zmniejszenie się środków unijnych po 2020 roku spowoduje, że w sektorze przetrwają tylko niewielkie organizacje?
– Czy obecna dostępność funduszy sprzyja jedynie gonitwie za kasą i przesłania misję organizacji?
– Wejście Polski do UE przed 10 laty spowodowało, że wiele amerykańskich i niemieckich fundacji ograniczyło, a nawet całkowicie wycofało swoje zaangażowanie i finansowe wsparcie z naszego kraju. Kto może zająć ich miejsce?
– Czy polski biznes jest gotowy przejąć odpowiedzialność za rozwój społeczeństwa obywatelskiego?
– Czy znajdziemy filantropów?
– Co zrobić, aby odczarować mit, że dobroczynność nie kosztuje?
– Czy w polskim systemie mają szanse rozwinąć się zbiórki publiczne i crowdfunding?
– Czy ratunkiem na czekające sektor wyzwania jest prowadzenie przez NGOsy działalności gospodarczej?

Przyjrzeć należy się przyczynom sukcesów i porażek, jakie spotkały organizacje pozarządowe, nazwać wyzwania, przed jakimi stały w ostatnich latach i te, które pojawią się w najbliższym czasie oraz wspólnie z różnymi przedstawicielami sektora oraz współpracującymi z nim instytucjami poszukać rozwiązań. Nowych perspektyw i ciekawych inspiracji do takich dyskusji dostarczyć może zwrócenie uwagi poza granice naszego kraju. Przykładowo warto zadać pytanie, jak z koniecznością dywersyfikacji finansowej trzeciego sektora radzą sobie Niemcy, aby stać się mniej zależnymi od środków publicznych. Odpowiedź na nie może stanowić punkt wyjścia do refleksji nad tym, co w tym kierunku można jeszcze zrobić w obu krajach.

Refleksjami na te tematy podzielą się:
– Prof. Helmut K. Anheier, dziekan i professor socjologii, Hertie School of Governance
– Joanna Erbel, działaczka miejska, członkini zespołu Krytyki Politycznej
– Włodzimierz Grudziński, pełnomocnik Zarządu, Związek Banków Polskich
– Lidia Kołucka-Żuk wieloletnia Dyrektor Programowa na Czechy, Polskę i Słowację, Fundacja Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe – Przedstawicielstwo w Polsce
– Ewa Krupa, Dyrektor, Fundacja Orange
– Małgorzata Steiner, Z-ca Dyrektora, Departament Analiz i Komunikacji Publicznej, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
– Tomasz Thun-Janowski, Dyrektor Biura Kultury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy

Moderacja: Filip Pazderski, Kierownik Programu Demokracji i Społeczeństwa Obywatelskiego, Instytut Spraw Publicznych

Do udziału zapraszamy przedstawicieli organizacji pozarządowych, instytucji publicznych zajmujących się społeczeństwem obywatelskim, biznesu oraz wszystkie zainteresowane tematem osoby! Wezmą w nim udział także przebywający w Warszawie na wizycie studyjnej uczestnicy programu fellows & friends niemieckiej Fundacji Hertie.

www.isp.org.pl

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: