BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

10 Marzec 2014

W Wierzbicy…

Część naszego życia polega na poszukiwaniu tej jednej osoby, która zrozumie naszą historię.

Udało się …, podopieczni z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowicy ( PSOUU Koło w Łęcznej) znaleźli kolejną osobę, kolejne osoby, które rozumieją środowisko osób niepełnosprawnych, rozumieją nasze historie.
Pani Bożena Buch prezeska Spółdzielni Socjalnej w Wierzbicy zaprosiła zespół „Bębnoludy”, solistę Łukasza Liska na uroczyste spotkanie z kobietami z Gminy Wierzbica w dniu 4 marca 2014 r. Spotkanie miało miejsce w lokalu Spółdzielni Socjalnej a jego charakter był bardzo uroczysty wiązał się z Międzynarodowym Dniem Kobiet. W spotkaniu wzięli udział min. radni gminy, powiatu, Pan wójt Gminy Wierzbica – Andrzej Chrząstowski, zespół śpiewaczy „Metamorfoza” z Białopola, miejscowy instrumentalny zespół  ludowy. Uroczystość rozpoczął Pan Przewodniczący Rady Gminy Wierzbica Andrzej Skrochocki, witając wszystkich nawiązał do tradycji związanych z Międzynarodowym Dniem Kobiet. Po części oficjalnej panowie obdarowali wszystkie panie (ponad 100 osób) symbolicznym kwiatkiem (róża).
„Dobroć serca jest, tym czym  ciepło słońca:ona daje życie”
Jako pierwszy zaprezentował się Zespół Wokalny GOK Białopola „Metamorfoza” prezentując piosenki disco polowe, w  drugim występie piosenki cygańskie. Panie nie tylko śpiewały ale i tańczyły, w utworach cygańskich uroku dodawały występowi przepiękne stroje. Zespół tworzy osiem kobiet i jeden pan.
Naszą historię w skrócie przedstawiła przed prezentacją artystyczną,  kierownik WTZ w Janowicy p. Maria Lisek-Zięba, zebrani  poznali działania stowarzyszenia, WTZ, to czym zajmują się uczestnicy warsztatu w swoich pracowniach, w jaki sposób prezentujemy podejmowane działania, zwróciła się też z prośbą do Pań o wsparcie poprzez przekazanie na rzecz stowarzyszenia 1% podatku.
„Bębnoludy” w swoim występie zaprezentowali trzy wiązanki – składanki utworów muzyki świata w wykonaniu na instrumentach perkusyjnych. „Bębnoludy” na to spotkanie przygotowali specjalny repertuar w rozbiciu na indywidualne wykonania instrumentalne.
 001
Solista – Łukasz L. wykonał piosenki według własnej interpretacji i aranżacji : Będziesz moją damą , Hafanana , Nosa a na specjalne życzenie Pani Prezes  zaśpiewał utwór pt. Skrzypek na dachu. Prezentacje artystyczne dedykowane były Paniom – Kobietom  z okazji ICH święta. Panie, zebrani nagrodzili nasz występ długimi brawami, usłyszeliśmy też wiele ciepłych słów, pochwał, etc.
 002
Nasza młodzież na ręce Pani Bożeny przekazała pracę wykonaną w pracowni krawiecko  zabawkarskiej filiżankę.
 
003
W filiżance zamiast kawy znalazły się ulotki z prośbą o przekazanie 1% podatku na rzecz łęczyńskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.
„Z niczym przyszedłeś na ten świat
I nic nie weźmiesz z sobą …
Więc pozostaw jakiś piękny ślad.
By można iść za Tobą… „
 004
Po występach, Gospodyni spotkania Pani Bożena zaprosiła wszystkich na poczęstunek, czego tam nie było… same pyszności. Potrawy przygotowane zostały w całości przez panie.
W trakcie poczęstunku  zabawiał wszystkich zespół, grając znane utwory muzyczne. Kiedy wszyscy uspokoili „głód” rozpoczęły się tańce. Muzyka porwała wszystkich niezależnie od wieku.
Bożena Buch – „człowiek orkiestra” – radna gminy Wierzbica (lubelskie), prezes Spółdzielni Socjalnej Miranna w Wierzbicy, koordynator Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Wierzbica, aktywna , bywającą dosłownie wszędzie.
Osobiście poznałam Bożenkę na spotkaniu założycielskim Klubu Aktywnych Kobiet w Cycowie i twierdzę z całą odpowiedzialnością, że jest osobą z której inne kobiety winny brać przykład do działań, cieszę się że znalazłaś się na naszej drodze…
Czy świat wydaje ci się czasami niedostępny? 
W takich chwilach ucz się od słońca-otwartości na zmiany, 
uśmiechu o poranku i ciepła dla innej osoby. 
Słońce świeci zawsze i dla wszystkich bez wyjątku…
 
Ta otwartość  prowadzi do ludzi, świata i do zmian.
Dziękuję wszystkim obecnym na spotkaniu za zaproszenie, wspólnie spędzony czas, otwartość na innych, ciepłe słowa.
Dziękuję Bożenko.
Spółdzielnię Socjalną „Miranna” założyło w grudniu ubiegłego roku sześć bezrobotnych kobiet z gminy Wierzbica. Panie chcą w odremontowanym dzięki unijnemu dofinansowaniu lokalu prowadzić działalność gastronomiczną, organizować imprezy okolicznościowe i stworzyć klimatyczne miejsce spotkań dla znajomych i rodzin. W powrocie na rynek pracy wspiera  panie samorząd, zamawiając w spółdzielni wyroby garmażeryjne do miejscowej szkoły.

M.Lisek-Zięba

PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: