BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Sport powrót
5 Kwiecień 2016

Warsztaty szachowe dla osób z niepełnosprawnością i nie tylko

Warsztaty szachowe są bezpłatne. Odbywają się w Galerii Art Brut w Centrum Kultury w Lublinie – ul. Peowiaków 17 – pod patronatem Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.

Zdjęcie

Zajęcia prowadzi wolontarystycznie instruktorka szachów pani Zofia Ciechocińska-Miećko.

Z dumą informujemy, że Pani Zofia została laureatką konkursu „Barwy Wolontariatu 2014”.

Zofia Ciechocińska Miećko

Zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek w  godz. 18.00 – 20.00

w Galerii Art Brut w Centrum Kultury

w Lublinie przy ul. Peowiaków 17.

 Kontakt do nas to e-mail:  lfoon.lublin@gmail.com

Zdjęcie

Zdjęcie

Jak to się zaczęło?

Pewien młody mężczyzna związany z Lubelskim Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych-Sejmik Wojewódzki, wpadł na pewien pomysł. Ów mężczyzna przy porodzie doznał uszkodzenia mózgu co skutkuje tym, że ma porażone wszystkie funkcje motoryczne, nie  posługuje się nogami, rękami, mówi bardzo niewyraźnie ale  jednocześnie intelektualnie jest bardzo sprawny. Pomysł, który mu wpadł do głowy dotyczył potrzeby, którą sam odczuwa i odczuwają inne osoby z podobnymi problemami.

Ową potrzebą są kontakty z ludźmi w świecie rzeczywistym.

Nie wystarczają im kontakty poprzez Internet, oni chcą się spotykać i przebywać razem. Ponieważ interesował się szachami pomyślał, że dobrze by było aby właśnie wokół tej pasji skupić grupę osób. Osób, które mają szczególnie utrudniony kontakt z innymi ludźmi. Poprosił panią Zofię Ciechocińską Miećko, byłą szachistkę  a obecnie instruktorkę szachów, o prowadzenie warsztatów szachowych dla tej nietypowej grupy młodych ludzi i … uzyskał pozytywną odpowiedź.

Pani Zofia bez zastanawiania wyraziła zgodę na prowadzenie zajęć wolontarystycznie.

I tak trwa to już 5 lat. Co tydzień bez względu na pogodę odbywają się spotkania w trakcie których uczestnicy zgłębiają tajniki tej fascynującej, niezwykle trudnej gry, ale jednocześnie są ze sobą, rozmawiają za pomocą różnych metod np. programu komputerowego Ivona.

KOMUNIKUJĄ SIĘ NA ŻYWO.

Co jakiś czas przychodzą też zdrowi pasjonaci szachów aby rozegrać „partyjkę”.

Nasi niezwykli szachiści zachęceni przez panią Zofię brali udział w otwartych mistrzostwach powiatu lubelskiego, w turnieju szachowym w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie, w turnieju szachowym w Miłocinie. Wszędzie grali ze zdrowymi uczestnikami bez żadnych forów. W ten sposób przenikają do zdrowej części społeczeństwa łamiąc stereotypy (które wciąż  panują), że osoby niesprawne ruchowo są też niesprawne umysłowo. Oswajają ludzi zdrowych, którzy często unikają kontaktu z niepełnosprawnymi. Niejednokrotnie byliśmy świadkami, gdy podczas rozgrywanej partii na twarzy zdrowego przeciwnika pojawiały się uczucia od zdziwienia przez zaskoczenie po irytację, że przegrywa z osobą tak  „nie typowo”  wyglądającą.

Więcej niż prelekcje czy wykłady na temat integracji, daje bezpośredni kontakt zdrowych i nie całkiem sprawnych osób. Na przykład spotkania przy szachownicy:)

red.

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: