BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

21 Kwiecień 2019

Warsztaty Tworzenia Tradycyjnych Palm Wielkanocnych w Lubelskim Skansenie

W sobotnie południe 13 marca 2019 roku w Muzeum Wsi Lubelskiej odbyły się warsztaty tworzenia tradycyjnych palm wielkanocnych zorganizowane dla uczestników z niepełnosprawnością słuchu z tłumaczeniem na polski języku migowy.

Tradycyjne palmy różnią się od współczesnych stosowanymi składnikami, tradycyjna jest zdobiona z żywych wiecznie zielonych roślin. Uczestnicy zgodnie z udzielonymi wskazówkami prowadzących wykonali własną palmę wielkanocną wykorzystując surowce naturalne, które mieli do dyspozycji: gałązki wierzbowych bazi, trzcinę, gałązki bukszpanu, barwinku, jałowca oraz surowce sztuczne: bibułę z której wykonywali kolorowe dodatki do palmy: kwiaty.

Podczas warsztatu uczestnicy zapoznali się z dawnymi zwyczajami i tradycjami wielkanocnymi: m.in. był taki zwyczaj, że po Mszy Św. przynosiło się palmę do domu, poobijało się lekko wszystkich domowników mówiąc: „Palma bije, nie zabije” bądź: „nie ja biję, palma bije”. Palmę zazwyczaj przechowywało się za świętym obrazem, stare palmy przynoszono do kościoła i palono a popiół z ich spalania wykorzystywano w Środę Popielcową do rytuału posypywania głowy. W tradycji ludowej poświęcone palmy miały różne znaczenie: chroniły domostwo przed wszelkim złem, burzą i piorunami, zapewniały dobrobyt i urodzaj, jak również chroniły przed chorobami.

Każdy z uczestników wykazał się kreatywnością i stworzył piękną, oryginalną palmę wielkanocną i tak wykonaną samodzielnie palemkę zabierał do domu.

Udział w warsztatach uświadomił wszystkim obecnym, że tworzenie własnoręcznie palm wielkanocnych nie jest trudnym i skomplikowanym zajęciem a przy tym można pożytecznie i przyjemnie spędzić czas oraz zaznajomić się ze staropolskimi obyczajami wielkopostnymi i wielkanocnymi.

Fotogaleria:

Magdalena Zawadzka
Foto: Magdalena Gach i Małgorzata Pomarańska

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: