BIULETYN INFORMACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Grupa kobiet przy stole na warsztatach

Warsztaty w Egerze na Węgrzech

Eger (chorw. Jegar, pol. Jagier, niem. Erlau, tur. Eğri, łac. Agria, czes. Jager, słow. Jáger) – historyczne miasto (56,4 tys. mieszkańców) na Węgrzech, położone nad potokiem Eger, między Górami Bukowymi i górami Mátra. Stolica komitatu Heves. Znane przede wszystkim z wina Egri Bikavér oraz z obrony zamku przed Turkami.

Miasto słynie z dużego kąpieliska termalnego i pełnej winnych piwniczek „Doliny Pięknej Pani” (Szépasszony-völgy). Mieści się tu największe i najpopularniejsze skupisko piwniczek wykutych w wulkanicznym tufie.

Zachwyca bogactwem zabytków, urokiem wąskich średniowiecznych uliczek i egzotycznym powiewem orientu. Nic więc dziwnego, że uważane jest za najatrakcyjniejsze miasto północnych Węgier. W sercu miasta znajduje się wspaniały park, pełen fontann i pomników. W centrum na każdym kroku spotkamy kawiarnie, restauracje i winiarnie.
Bazylika w Egerze

W dniach 7 – 11 marca pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowych w Janowicy oraz Koła Polskiego Stowarzyszenia Osób Upośledzonych Umysłowo w Łęcznej brali udział w Profesjonalnym Szkoleniu Artystycznym dla Instruktorów. Szkolenie zorganizowało Węgierskie Stowarzyszenie Warsztatów Sztuk Specjalnych z Egeru, z którym od roku 2007 nasze Stowarzyszenie aktywnie współpracuje. W kursie oprócz węgierskich pracowników socjalnych i instruktorów brali udział zaproszeni goście z Francji (Stowarzyszenie „Artistes Sans Aucune Frontiere”), Niemiec oraz Bułgarii.

W ramach szkolenia w Egerze odbyły się warsztaty:

  • rękodzielnicze
  • tańca współczesnego
  • kręcenia filmów
  • aktorskie – teatr cieni

Oprócz codziennych zajęć w poszczególnych grupach warsztatowych, odbyły się spotkania w mniej oficjalnej atmosferze, na których przedstawiono działalność zaprzyjaźnionych organizacji na rzecz poprawy funkcjonowania osób niepełnosprawnych intelektualnie w społeczeństwie. Wystąpienia urozmaicały projekcje filmów, slajdów i prezentacji multimedialnych dotyczących omawianych tematów.

Kurs zakończono oficjalną prezentacją podsumowującą tydzień pracy w poszczególnych grupach. Na dużej scenie zaprezentowali się tancerze z układem tanecznym, aktorzy w miniaturach scenicznych, odbyła się projekcja filmu, który powstał w ramach warsztatów filmowych oraz wystawiono piękne prace wszystkich uczestników zajęć rękodzielniczych.

Organizatorzy zapewnili zakwaterowanie i wyżywienie uczestnikom zagranicznym. W przedostatnim dniu kursu wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do zwiedzania piwnic pod bazyliką, do której prowadzą długie schody, po których obu stronach znajdują się posągi węgierskich królów: św. Stefana i św. Władysława (István i László), a za nimi apostołów Piotra i Pawła. Po zwiedzaniu uczestnicy zjedli pyszną kolację w restauracji usytuowanej w znanej turystom Dolinie Szépasszony, która jest zagłębiem regionu winnego wokół Egeru, słynącego z doskonałych win, z których w Polsce chyba najbardziej znane jest Egri Bikavér – Bycza Krew.

Wszyscy uczestnicy kursu otrzymali od prezesa węgierskiego stowarzyszenia dyplomy – certyfikaty uczestnictwa w poszczególnych grupach. Zawiązano nowe przyjaźnie i odświeżono stare znajomości. W ostatnim dniu pobytu w Egerze przedstawiciele PSOUU Koła w Łęcznej odbyli spotkanie z reprezentantami podobnych organizacji z Francji, Danii i Węgier. Na spotkaniu omawiano sprawy dotyczące działań na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, które będą podejmowane przez organizacje wspólnie, w ramach zawartych partnerstw i umów o współpracy.
Omawianie zasad współpracy w projekcie

Maria Lisek-Zięba

Facebook

Ta strona wykorzystuje pliki cookies, aby zapewnić jak najlepszą optymalizację treści na niej zawartych. Czytaj więcej o polityce prywatności i plikach cookies