BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

5 Grudzień 2011

Wernisaż wystawy obrazów

W dniu 1 grudnia 2011 r. Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki zorganizowało w Galerii Gala na ul. Fabrycznej 2 w Lublinie wernisaż wystawy „Pryzmat Niepełnosprawności”.

Wydarzenie to, obok konferencji, która odbyła się 2 grudnia w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, było początkiem obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, przypadającego na 3 grudnia.

Celem uroczystości było pokazanie, że twórczość artystyczna osób niepełnosprawnych jest równie inspirująca i godna podziwu jak i osób pełnosprawnych. Niestety brak jest w Lublinie podobnych wystaw. Dzięki zapałowi i pracy społecznej kilku osób, powstało doskonałe forum do zaprezentowania dorobku niepełnosprawnych twórców z województwa lubelskiego tworzących w nurcie art. brut.

Artystów i gości powitała koordynator projektu, prezes LFOON – SW pani Alicja Jankiewicz i kurator wystawy „Pryzmat Niepełnosprawności”, wiceprezes  LFOON – SW pani Zofia Brzozowska. Prof. Leszek Mądzik, gość honorowy wernisażu, był pod wielkim wrażeniem wystawionych tu prac. „Mamy do czynienia z twórcami, którzy mają coś ważnego do powiedzenia o sobie, o swoich przeżyciach i emocjach” – powiedział wybitny twórca teatralny, scenograf i fotograf, założyciel Sceny Plastycznej KUL. Głos zabrała również pani Joanna Olszewska – Pełnomocnik Prezydenta Miasta d/s Osób Niepełnosprawnych, która jako jedyna reprezentowała władze lokalne Lublina podczas tego wydarzenia.

Na wernisażu można było podziwiać prace następujących autorów: Kazimierz Adomat, Małgorzata Blomka, Jarosław Chys, Ewa Czapik – Wróblewska, Piotr Drożdżak, Krystyna Furtak, Jarosław Kamiński, Piotr Kucio, Barbara Lisek, Magdalena Makolus, Mieczysław Mrozik, Henryk Paraszczuk, Stanisław Rydzewski, Piotr Sawecki, Łukasz Siatkowski, Zenon Skowroński, Krzysztof Szpakowski, Stanisław Śliwiński, Maria Świder, Małgorzata Waręcka, Jacek Zdanowski, Robert Żołyniak. Olbrzymią zaletą wernisażu jest to, że osoby niepełnosprawne poczuły się dowartościowane i poprzez sztukę mają możliwość wyrażenia swoich uczuć i pragnień.

Dużą popularnością wśród przybyłych osób cieszyły się przygotowane specjalnie na tą okoliczność albumy z pracami artystów. Ponadto zaprezentowano wydany przez LFOON – SW kalendarz na 2012 rok z fotografiami prac z ubiegłorocznego konkursu plastycznego.

Wystawa została realizowana w ramach projektu dofinansowanego przez Województwo Lubelskie.

Krzysztof Rzepecki

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: