BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

28 grudzień 2015

Wieczerza wigilijna

Przy wigilijnym stole

Że, jako mówi nam wszystkim
Dawne, odwieczne orędzie,
Z pierwszą na niebie gwiazdą
Bóg w naszym domu zasiędzie.

Sercem Go przyjąć gorącym,
Na ścieżaj otworzyć wrota —
Oto co czynić wam każe

Miłość największa cnota. 

                                                                                Jan Kasprowicz

Wieczerza wigilijna jest starochrześcijańską tradycją wspólnego spożywania posiłku, zwanego z grecka agapą, jest symbolem braterstwa i miłości między ludźmi.

Tego wieczoru cała rodzina zasiada przy świątecznie nakrytym stole i celebruje nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Słowo „wigilia” pochodzi od łacińskiego „vigiliare” i oznacza „nocne czuwanie.

Zdjęcie

Podopieczni placówek PSOUU Koło w Łęcznej zgodnie z tradycją starochrześcijańską spotkali się przy wigilijnym stole w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Janowicy w poniedziałek 21 grudnia 2015 r. z zaproszonymi gośćmi. Wigilijne spotkanie zaszczycili swoją obecnością: starosta powiatu – p. Roman Cholewa, przewodniczący Rady Powiatu p. Jan Baczyński vel Mróz, przedstawiciel PCPR, wójt Gminy Cyców – p. Marta Kociuba, dyrektor BS w Cycowie p. Mazurkiewicz, związkowcy z LW „Bogdanka” S.A i policji, członkowie Zarządu Koła i Komisji Rewizyjnej Łęcznej, kierownicy OPS w Cycowie, Puchaczowie, MOPS w Łęcznej, pracownice Urzędu Skarbowego w Łęcznej w imieniu naczelnika p. Adama Zdunka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Nadrybiu, nauczyciele z Zespołu Szkół w Cycowie, p. Renata Mrugała –PZOON, dyrektor SDS – Łęczna. ludzie dobrej woli – współpracujący z Zarządem Koła od lat w osobach p. Leszka Szafrana, p. Janusza Rudzińskiego, rodzice, pracownicy.

Spotkanie rozpoczął Łukasz Lisek śpiewając piosenkę „Chcemy ludziom pokój dać”. W tym samym czasie zostało wniesione „światło pokoju” towarzyszące zebranym podczas spotkania.

„Chcemy ludziom pokój dać, Chcemy ludziom pokój dać

Chcemy ludziom pokój dać pewnego dnia

Wierzymy w to, że minie zło

Chcemy ludziom pokój dać”

Cały świat wysłucha nas , Cały świat wysłucha nas

Cały świat wysłucha nas pewnego dnia Wierzymy w to, że minie zło

Chcemy ludziom pokój dać”.

Przewodnicząca Zarządu Koła i kierownik WTZ w jednej sobie powitała zebranych i zaprosiła do obejrzenia specjalnie przygotowanego przez uczestników warsztatu, spektaklu nawiązującego do historii narodzenia Jezusa.

Zdjęcie

Zdjęcie

Zebrani nagrodzili występujących gromkimi brawami. W tym tak uroczystym spotkaniu miało miejsce nagrodzenie ludzi dobrej woli – wolontariuszy„ Aniołami dobroci”. W imieniu Zarządu Koła przewodnicząca krótko przedstawiła wyróżnionych: p. Leszka Szafrana i p. Janusza Rudzińskiego, a młodzież z warsztatu wręczyła im piękne anioły.

Zdjęcie Leszek Szafran z Aniołem Dobroci

Zdjęcie

Janusz Rudziński z Aniołem Dobroci

Wśród gości spotkania byli wigilijni solenizanci z tej okazji otrzymali upominki własnoręcznie wykonane przez młodzież podczas zajęć. Były życzenia dla Ew i Adamów.

Panie Ewa Kaźmierczak – OPS Puchaczów, Ewa Studzińska – MOPS Łęczna, p. Adam Zdunek – US Łęczna, p. Adam Partyka – Związek Zawodowy „Solidarność LW „Bogdanka „ S.A.

Solenizanci otrzymali życzenia i upominki wykonane podczas zajęć przez uczestników warsztatu.

Zdjęcie

 Solenizanci

Goście obdarowani zostali świątecznymi pracami wykonanymi przez uczestników warsztatu podczas zajęć – żłóbki, choinki, stroiki. Wielu gości po raz pierwszy gościło w warsztatach, spotkanie wywarło na nich wiele wzruszeń i emocji.

Zdjęcie

Zgodnie z polską tradycją była modlitwa, dzielono się opłatkiem i składano sobie życzenia. Księdzu proboszczowi Zbigniewowi Szcześniakowi z Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Świętego Józefa przypadła rola biblijnego ojca rodziny, odczytał on tekst z ewangelii nawiązujący do tamtych dni, odmówiona została modlitwa i udzielił wszystkim błogosławieństwa.

Zdjęcie

Na spotkaniu był też obecny ksiądz Michał Surowiec od lat związany z placówką która funkcjonuje na terenie jego Parafii – Nadrybie.

Nie zabrakło kolęd, czerwonego barszczu, pierogów z kapustą i grzybami, śledzi, wielu innych dań i sianka pod obrusem – jest ono symbolem żłobka, w którym leżało Dzieciątko Jezus. Przypisuje się mu magiczną moc, która zapewnia domostwu dobrobyt. W dawnych czasach sianko przywiązywano nawet do drzew owocowych, podawano je bydłu do jedzenia, nawet zakopywano w ziemi w polu. Wszystko po to, by w tych miejscach gościł dostatek i urodzaj. Dla chrześcijan sianko to także symbol prostoty i skromności. Przypomina nam o tym, że Jezus Chrystus urodził się w ubogiej stajni, z dala od przepychu i bogactwa. Sianko pod obrusem ma więc symbolizować skromność, jaką każdy chrześcijanin powinien nosić w sercu.

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z dwoma kolorami: zielonym i czerwonym. To w tych barwach przygotowywane są ozdoby świąteczne. Zieleń jest symbolem nadziei i wierności, natomiast czerwień to symbol krwi Chrystusa.

Goście pozostawili ślad po sobie wpisując się do kroniki, te wpisy to nie tylko pamięć po spotkaniu, ale pewnego rodzaju przekaz, odczucie. Jeden z wpisów: „ Inscenizacja Bożego Narodzenia w wykonaniu uczestników WTZ bardzo wzrusza, w oczach pojawiają się łzy, w dzisiejszym „zagonionym” świecie jest to tak bardzo ważne … (Jadwiga Mazurkiewicz BS Cyców).

Wszystkim naszym sympatykom, ludziom dobrej woli, instytucjom, darczyńcom, pracownikom, członkom koła, uczestnikom placówek dziękuję za bycie z nami i życzę codziennej opieki Narodzonego Dziecięcia.

Boże Narodzenie to czas miłości,
radości i pojednania.
Siadając przy wigilijnym stole
zapomnijmy o urazach i niechęciach,

spójrzmy na świat oczyma dziecka.
Życie wyda się piękniejsze i łatwiejsze.
Spokoju, miłości, przyjaźni

i ciepła nie tylko na święta
ale i cały przyszły rok”

 M.Lisek-Zięba

PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: