BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

4 wrzesień 2016

Wieczór poetycki Zygmunta Marka Miszczaka ze (znaczącym) akcentem muzycznym Jana Kondraka

W dniu 26 września 2016 r. o godz. 18.00 na terenie Domu Kultury LSM przy ul. Wallenroda 4a odbędzie się promocja najnowszej książki Zygmunta Marka Miszczaka – tomiku wierszy patriotycznych pt. „Śladem ojców” (Wydawnictwo NORBERTINUM 2016).

Zdjęcie okładki książki

Wieczór poezji poświęconej wybitnym postaciom i wydarzeniom z polskiej historii począwszy od epoki kosynierów do Jana Pawła II współprowadzić będą zaproszeni przez poetę Jego przyjaciele z lat działalności w szeregach Konfederacji Polski Niepodległej:  Barbara Rejniewicz i Jacek Piasecki. Zaprezentują Oni wybrane wiersze autora, przedstawią Jego biografię, a także zilustrują treść tomiku pt. „Śladem ojców” opowieścią o sytuacjach i zdarzeniach z lat poprzedzających odzyskanie przez Polskę swobód demokratycznych w 1989 r.

Gościem specjalnym lubelskiego poety będzie znany kompozytor i wykonawca piosenek, współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów Jan Kondrak. Artysta dokona tego dnia pierwszej publicznej prezentacji swojej nowej piosenki, napisanej do tekstu jednego z utworów Miszczaka.

Istotnym elementem promocji tomiku wierszy pt. „Śladem ojców” Zygmunta Marka Miszczaka będzie udostępniona na terenie Domu Kultury LSM wystawa ilustracji do książki autorstwa członkini ZPAP Agnieszki Wójtowicz.

ZMM

 

Jan Kondrak – absolwent polonistyki w UMCS. Autor, kompozytor i wykonawca piosenek. Tłumacz, publicysta i prozaik. Współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów. Zdobywca nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu i świnoujskiej FAMY.

Zrealizował wiele scenariuszy własnych widowisk estradowych, np. Ogród wiszący-Pieśniarze świata – spektakl nagrodzony na targach estradowych OSET w Rzeszowie. Teatr Młodzieżowy w Ełku wystawił musical jego autorstwa pt. Moje Włosy. Na deskach Teatru Centralnego w Lublinie miała miejsce premiera jego widowiska pt. Pieśń z pieśni, do którego muzykę skomponował Zbigniew Łapiński.

 Publikował w Kamenie, Kulturze Niezależnej i Tygodniku Współczesnym, Almanachu Prowincjonalnym, Akcencie, a najwięcej w piśmie Piosenka. Napisał rozdział monumentalnej pracy zbiorowej Jan Paweł II do artystów. Artyści do Jana Pawła II. Osobne rozdziały poświęcono Kondrakowi w książkach o charakterze archiwizacyjno-naukowym, w Scriptores i Świat trzeba przekręcić oraz w „Piosenki prawdziwe” w kulturze PRL.

Wymyślił formułę Festiwalu Kultury Ekologicznej w Józefowie i czternaście razy go przeprowadził. Wyróżniony Złotym Indeksem na czterdziestolecie Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie za – jak to określono – utworzenie księstwa piosenki literackiej w Lublinie. Koncertował  głównie w Polsce. Ale też w Austrii, Irlandii, Francji, Anglii, USA, Bułgarii, na Białorusi i Ukrainie.

Wydał następujące fonogramy solowe: Missa Pagana, Tango Tristè, Madamme I i Madamme II (wszystkie z tekstami Edwarda Stachury). A także Kolędy przy gitarze i cztery pozycje z tekstami własnymi: Wyzwanie, Tym co pod wiatr, Romanse ballady i Kto Co.

 Ma w dorobku poemat pt. Trzynasta Trzydzieści.

Z Lubelską Federacją Bardów wydał następujące płyty: Na żywo w Hadesie, Miłość mi wszystko wyjaśniła (do słów Karola Wojtyły), Kolędy Żaglowe, Lubelska Federacja Bardów Kazimierzowi Grześkowiakowi (z tekstami Kazimierza Grześkowiaka), Imperium, Tygiel, Klechdy Lubelskie, Dycha w Trójce i Stachura-Poematy.

Koncepcyjnie przygotował album opowiadający historię Świdnika i Lubelszczyzny w piosenkach, co zostało nagrane przez LFB z udziałem licznych gości, a wydane jako płyta DVD pt. Wysoki Lot. Wydarzeniom ze stanu wojennego poświęcony jest jego singiel pt. Pieśń Dzwonu Wolności.

Od końca ubiegłego wieku bierze udział jako śpiewak i kompozytor w przedstawieniu pt. Album rodzinny teatru Grupa Chwilowa. We współpracy z Teatrem Starym w Lublinie powstało jego solowe przedstawienie pt. Sztukmistrz śpiewa. Grane od 2012 roku. W tym samym teatrze, począwszy od sezonu 2013, śpiewa w spektaklu Wieczorem, opartym na poezji Józefa Czechowicza, do którego muzykę skomponował Włodek Pawlik.

Za: http://www.lfb.lublin.pl/sklad-lfb/jan-kondrak/

Agnieszka Wójtowicz

 Urodzona w Zamościu.

Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie, kierunek formy użytkowe, specjalność tkanina artystyczna.

1993 – 1995 : studia na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS w Lublinie.

1999 – 2003 : studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie – edukacja artystyczna w zakresie sztuk    plastycznych, dyplom w pracowni malarstwa prof. Jacka Wojciechowskiego, aneks w pracowni fotografii prof. Ireny Nawrot – Trzcińskiej.

Studia doktoranckie: Instytut Historii Sztuki Nowoczesnej KUL.

Członkini ZPAP.

Zajmuje się twórczo różnymi dziedzinami sztuki: malarstwem, rysunkiem, fotografią. Jej prace (od 1990 r.) publikowane były cyklicznie w dzienniku : ,,Dzień” a także w: ,,Kurierze Lubelskim”,  ,,Akcencie” oraz w ,,Ekspress Faktach”.

W latach 1991-1992  współpracowała z Galerią Sztuki Sceny Plastycznej KUL. Od 1998 roku współpracuje z pracownią plastyczną Teatru Hansa Christiana Andersena w Lublinie, a od 2005 z Galerią  Sztuki OPT ,,Gardzienice”.

 Wykaz Wystaw

 Wystawy zbiorowe

 2002 –  Wystawa malarstwa studentów z pracowni prof. J. Wojciechowskiego (Galeria ,,Mat – Mart” Lublin)

2004 – ,, Autograf 2003”- wystawa malarstwa, pokonkursowa (Zamek Lubelski)

2005 – ,,Kolumna Sztuki”- wystawa fotografii, Nieformalnej Grupy Artystycznej (Galeria ,,Gardzienice”)

2005 – ,,Ifigenia- inspiracje”- wystawa rysunku (Galeria ,,Gardzienice”)

2005 – ,,Kolumna Sztuki”- wystawa fotografii, Nieformalnej Grupy Artystycznej (Galeria Miejskiego Ośrodka  Kultury w Dębicy)

2006 – ,,Autograf  2005” – wystawa malarstwa, pokonkursowa (Zamek Lubelski)

2006 – ,,14 Wschodni Salon Sztuki” – wystawa malarstwa (Wojewódzka Biblioteka Publiczna im.   H. Łopacińskiego w Lublinie)

2007 – ,,Grafika i Rysunek Roku 2005-2007” – wystawa rysunku, pokonkursowa (Zamek Lubelski)

2007 – ,,Młodzi Artyści – Młoda Sztuka”- wystawa malarstwa (Biuro Wystaw Artystycznych Lublin)

2008 – ,,Autograf 2008” – wystawa malarstwa, pokonkursowa (Zamek Lubelski)

2011 – ,,16 Wschodni Salon Sztuki”- wystawa jubileuszowa ZPAP – wystawa malarstwa (Galeria Zajezdnia Lublin)

Wystawy indywidualne

2006 – ,,Z ulicy”- wystawa malarstwa (Galeria ,,Gardzienice”)

2009 – ,,Lublin w rysunku” ( Galeria ,, Po Schodach” Lublin)

2009 – ,,Interdyscyplinarne”, Noc Kultury,- wystawa rysunku (Dom Kultury ,,Kolejarz” Lublin)

2011 – ,, Od bieli…”- wystawa malarstwa (Kawiarnia Artystyczna ,,Czarna Inez” Lublin)

2011 – ,,Szkic do portretu”- wystawa rysunku (Galeria ,,Po Schodach” Lublin)

 Nagrody i wyróżnienia

2004 – wyróżnienie honorowe za prace malarskie w konkursie -,,Autograf 2003”

2006 – Nagroda Rektora UMCS w Lublinie -,,Autograf 2005”

1997 – szata graficzna do folderu: Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich.

2008 – projekt i wykonanie masek do spektaklu reżysera prof. Andrzeja Żarneckiego w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie dla wydziału aktorskiego.

2008, 2009, 2010 – Juror Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty.

2011 – projekt logotypu dla akcji społecznej ,,Polacy Rodakom” organizowanej przez Senatora RP Stanisława Gogacza.

2012 – autorka ilustracji do książki : ,,Kup mi, mamo, gwiazdkę z nieba”, autor: Zygmunt Marek Miszczak,  wyd. Warszawska Firma Wydawnicza.

2013 – praca jako grafik przy Otwarciu Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych w ,,Gardzienicach” (projekt:folderu Sympozjum, zaproszenia, firmówki, logotypu dla mediów – promujących wydarzenie).               

 Od 2009  – praca jako projektant wnętrz.

Od 2003  – członkini Związku Polskich Artystów Plastyków.

Zygmunt Marek Miszczak urodził się 3.III.1965 r. w Lublinie. Ukończył Wydział Prawa Kanonicznego i Nauk Prawnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1994 r.). Jest żonaty (żona Anna); pracuje w Lechaa Consulting sp. z o.o.w Lublinie. W związku ze swoją działalnością polityczną w opozycji demokratycznej, m. in. w Konfederacji Polski Niepodległej, był w okresie od 5.V.1982 do 25.X.1982 r. internowany; kilkakrotnie był za swoją działalność skazywany orzeczeniami Kolegiów ds. Wykroczeń. Był radnym Rady Miejskiej I Kadencji (1990-1994 r.) w Lublinie. Pasję poetycką dzieli z pracą dziennikarską wykonywaną w formie wolontariatu w Lubelskim Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych-Sejmik Wojewódzki.

Zdjęcie Zygmunta Marka Miszczaka

                        „Poeta słodkiej melancholii”, jak Zygmunta Marka Miszczaka określa Waldemar Michalski, publikował dotychczas swoje wiersze głównie w pozycjach zbiorowych oraz w prasie. Jego utwory znalazły się m. in. w antologiach Centrum Kultury w Lublinie z 2007 r. („Prawdy… zamknięte”) i z 2008 r. („Drzemiąc obok świata”); w Wydawnictwie pokonkursowym XXXVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Pocka („I brył swych grzmotem zapłacze ziemia…” Stowarzyszenie Twórców Ludowych 2008); Almanachu poezji religijnej „A duch wieje kędy chce…” (Lublin 2012), antologii „Po drugiej stronie miłości” – pokłosiu III Międzynarodowego Konkursu  Jednego Wiersza o Puchar Wydawnictwa Św. Macieja Apostoła z 2013 r.

            Niektóre spośród wierszy autora zamieszczane były w „Naszym Dzienniku” (wiersze pt. „Przydrożna kapliczka”, „Klęcząc przy sarkofagu”, „Modlitwa”, „Katyń”); „Dzienniku Wschodnim” („Zaginionemu bratu” – wiersz poświęcony ś. p. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu zamieszczony w kilka dni po katastrofie smoleńskiej); Czasopiśmie Artystycznym „Nestor” 2(20)2012 (wiersz pt. „Podanie”) i 4(26)2013 (wiersz pt. „Wagary Jasia”).

            Tworzone ostatnio wiersze dla dzieci ukazywały się zaś m.in. w Internecie (www.wierszykidladzieci.pl, www.niepelnosprawni.lublin.pl i in.) i na antenie radiowej (audycje Radia „eR”, Radia Lublin).

            Zwieńczeniem dorobku poetyckiego Miszczaka są tomiki autorskie pt. „Rozproszenie” , „Kup mi, mamo, gwiazdkę z nieba” i „Śladem ojców” (NORBERTINUM 2016 r.). Jego sukcesem jest zaś m. in. uzyskanie II nagrody w dziedzinie poezji w XXXVII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Pocka (2008 r.), III nagrody w konkursie poetyckim organizowanym w 2015 r. przez Lubelskie Stowarzyszenie Osób Chorych na Padaczkę i Ich Przyjaciół – Drgawka oraz Wyróżnień: w II Przeglądzie Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych „O Księżyc Twardowskiego” w Biszczy (2008) i w Jesiennych Debiutach Poetyckich w Lublinie w 2010 r. Opublikowane w Internecie, a zamieszczone później w tomiku „Kup mi, mamo, gwiazdkę z nieba”, wiersze dla dzieci recytowane były w trakcie dziesiątek krajowych konkursów recytatorskich (np. w trakcie IV, V i VI Międzyprzedszkolnego Przeglądu Poezji Dziecięcej „Kto czyta ma piękne sny…”, czy w konkursach i na wieczorkach poświęconych w całości jego poezji – w Radoszkach w 2014 r., w Stąporkowie w 2015 r., w Kurzętniku, Stolcu i in.).

            Zbiór wierszy patriotycznych pt. „Śladem ojców” (NORBERTINUM 2016 r.) to sporządzone w języku klasycznej poezji kalendarium historyczne obejmujące wybrane  wydarzenia i postaci z historii Polski w okresie od epoki kosynierów do Jana Pawła II. W utworach tych autor kładzie nacisk na chrześcijański charakter naszego dziedzictwa kulturowego. Z nostalgicznym klimatem tych wierszy znakomicie współgrają wykonane przez członka ZPAP P. Agnieszkę Wójtowicz piękne ilustracje, przedstawiające cykl pejzaży jesiennych. Pisany pierwotnie z myślą o młodzieży tomik wierszy pt. „Śladem ojców”  nadaje się na lekturę także dla osób dorosłych i ze starszego pokolenia. Autor wychodzi bowiem z założenia, iż w tradycji patriotycznej zawarte są podstawy narodowej jedności Polaków.

 ZMM

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: