Wolontariat i Jubileusz
Człowiek nigdy nie wie, jak jest naprawdę, zmienia własne zdanie o sobie, raz siebie kocha, a raz nienawidzi.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Łęcznej i Łęczyńskie Stowarzyszenie na Rzecz Inicjatyw Społecznych w dniu 9 grudnia 2015 zorganizowali Powiatową Galę Wolontariatu i obchody XX lecia Środowiskowego Domu Samopomocy.
Świętowanie rozpoczęło się liturgią mszy św. w kościele pod wezwaniem św. Barbary, sprawowanej przez proboszcza tej parafii ks. Andrzeja Lupę. Msza odprawiona została w intencji wszystkich podopiecznych, pracowników, rodzin, wolontariuszy ludzi związanych z ŚDS przez dwadzieścia lat.
Po nabożeństwie wszyscy podopieczni, zaproszeni goście, wolontariusze, rodziny zgromadzili się w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół nr 2. Uroczystość rozpoczęła podopieczna Ośrodka Wychowawczego w Głębokim specjalnie przygotowaną na tę okazję piosenką. Wszystkich zebranych powitały panie Anna Płoszaj – dyrektor ŚDS i Beata Ponurek – prezes Łęczyńskiego Stowarzyszenia na Rzecz Inicjatyw Społecznych rozpoczynając Powiatową Galę Wolontariatu.
„ Nie można logicznie udowodnić,
że coś jest piękne, trzeba to po prostu odczuć”
Tak uroczyste spotkanie prowadzili pionierzy wolontariatu na Lubelszczyźnie pani Katarzyna Braun – zastępca prezesa Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Lublinie i pan Jacek Wnuk – prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu. Zaprezentowali środowiska pracy wolontariuszy w obszarach pomoc społeczna, zdrowie, edukacja, kultura, zatrudnienie, bezpieczeństwo.
Prowadzący od lewej strony, burmistrz, dyrektor szkoły, dyrektor ŚDS.
Wolontariusze z każdego obszaru zostali nagrodzeni za swoją pracę wolontarystyczną statuetką okolicznościową, dyplomem oraz kwiatkiem.
„Małe czyny których dokonujesz, są lepsze niż wielkie ,
które jedynie planujesz „
George Catlett Marshall
Wśród nagrodzonych wolontariuszy w kategorii pomoc społeczna znalazły się osoby zgłoszone przez Koło PSOUU w Łęcznej panowie Sławomir Giszczak i Jerzy Krasa. Dziękujemy Wam za pracę świadczoną na rzecz naszego stowarzyszenia. Słowo dziękuję nie jest w stanie wyrazić naszej wdzięczności dobrze, że jesteście z nami.
„Najwspanialszym darem jaki mogliśmy otrzymać od życia jest możliwość bezinteresownej pomocy człowiekowi”
Całej uroczystości towarzyszyły myśli, cytaty, aforyzmy Antoniego Kępińskiego polskiego psychiatry, humanisty, autora wielu podręczników z psychiatrii. Człowiek nawet w najgorszych dla siebie chwilach nie odwraca wzroku od przyszłości i nie traci zdolności decyzji, dzięki którym przyszłość zdobywa.
Całemu wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac uczestników PSOUU KOŁO w Łęcznej – WTZ w Janowicy, ŚDS w Łęcznej , PSOUU Koło w Milejowie – ŚDS w Antoniowie.
Wśród gości całego wydarzenia byli m.in.: burmistrz miasta Teodor Kosiarski, radni, starostowie, przewodniczący Rady Powiatu, pracownicy naukowi KUL m.in. pan Andrzej Juros – dr psychologii, polityk społeczny – wykładowca w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, członek Rady Naukowej Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i kierownik specjalizacji “Organizacje pozarządowe w społeczeństwie obywatelskim”, pan Wojciech Otrębski dr hab. prof. KUL Katedra Psychologii Rehabilitacji. Kierownicy OPS, MOPS, dyrektor PCPR, ZAZ. Przedstawiciele organizacji tworzących „Partnerstwo na rzecz ochrony zdrowia psychicznego w powiecie łęczyńskim”, życia społecznego, samorządu, zdrowia, edukacji, bezpieczeństwa, kultury, biznesu, pomocy społecznej, ekonomii społecznej, wolontariatu.
Widownia – dr Andrzej Juros
Dzięki pomocy pana Andrzeja Jurosa mogły powstać nasze Warsztaty terapii Zajęciowej w Janowicy to On w latach 1999-2000 uczył nasze organizacje jak iść dalej, pokazywał dobre praktyki, wskazywał na konieczność współpracy organizacji pozarządowych z samorządami. Dziękujemy Panu za otwartość i pomoc.
Dr hab. Wojciech Otrębski
Pan Wojciech Otrębski to kolejna osoba z którą wiele lat temu uczyliśmy się pracy i współpracy w PSOUU Koło w Łęcznej.
Miło było spotkać osoby dzięki którym jesteśmy organizacją idącą dalej i dalej… .
Oczywiście było na tej uroczystości wiele znakomitych osób, które przyczyniały się do rozwoju ruchu wolontariackiego w naszym powiecie i współpracujących z ŚDS.
Po zakończeniu wręczania statuetek wolontariuszom pani Ania Płoszaj dyrektor ŚDS w Łęcznej podzieliła się w telegraficznym skrócie podejmowanymi działaniami przez okres XX lat. Działań ŚDS ma wiele, to zasługa liderki „człowieka orkiestry” jaką jest pani dyrektor; dobra współpraca z pracownikami, wolontariuszami i innymi organizacjami, ludźmi… Życzymy pani dyrektor, pracownikom, podopiecznym kolejnych jubileuszy i rozwoju w każdej dziedzinie … Oczywiście było wiele życzeń, podziękowań dla pań (Ani i Beaty) od przedstawicieli władz, organizacji, kwiaty i upominki …
Całe wydarzenie miało oprawę muzyczną przygotowaną przez Szkolę Muzyczną Yamaha, dzięki otwartości pani Gabrysi Jagaczewskiej dyrektora szkoły.
Kolejny etap to coś dla ciała, pyszny poczęstunek przygotowany przez Zakład Aktywności Zawodowej w Łęcznej.
„ Życie polega na ustawicznym pulsowaniu, na oscylacji między stanem nasycenia i niedosytu.” A. Kępiński
Żyjemy w wielkim pędzie, ciągle brakuje nam czasu, tak wiele chciałoby się powiedzieć, porozmawiać … no cóż został niedosyt i trudno nie zgodzić się z tym pięknym aforyzmem lekarza, przyjaciela i powiernika chorych.
Maria Lisek-Zięba