BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

16 Maj 2015

Wycieczka do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Dnia 06. 05. 2015r. uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej wzięli udział w wycieczce zorganizowanej przez pracownie Sztuk Wizualnych do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Celem wycieczki było zapoznanie uczestników WTZ ze zbiorami instytucji, która zajmuje się promowaniem sztuki oraz zdobycie ewentualnych inspiracji dla własnej pracy twórczej i artystycznej.

001

Data wycieczki nie była przypadkowa ponieważ organizatorom zależało na umożliwieniu uczestnikom warsztatu terapii  poznania dorobku artystycznego trzech wybitnych artystów polskich zajmujących się rzeźbą i formami przestrzennymi, których rzeźby były w tym czasie eksponowane na wystawach czasowych. Pierwszym artystą z twórczością, którego zapoznali się uczestnicy to nieżyjący już artystka działający na początku 20-tego wieku, Bolesław Biegas (1877–1954). Rzeźby Biegasa charakteryzuje się wielką ekspresją i dramaturgią wyrazu. Artysta pozostawał pod silnym wpływem  nurtu symbolizmu i dekadencji popularyzowany w Krakowie przez Stanisława Przybyszewskiego. Po wyjeździe z Polski do Paryża zdobył międzynarodową sławę, jego rzeźby znajdują się w zborach Muséed’Orsay. Po zapoznaniu się z twórczością tego oryginalnego artysty rzeźbiarza uczestnicy byli bardzo poruszeni i dużo rozmawiali o wystawionych zbiorach.

002

W trakcie zwiedzania kolejnej ekspozycji uczestnicy zapoznali się ze sztuką współczesną reprezentowaną przez twórczość prof. Andrzeja Bednarczyka. Wystawa sztuki nowoczesnej zrobiła na zwiedzających duże wrażenie ponieważ na ich zmysły oddziaływało szereg różnych bodźców. Obok stylizowanych rzeźb przedstawiających naturalnej wielkość postać mężczyzny, który symbolizował narcyza na wzór obrazu  Caravaggia, uczestnicy obserwowali efekty świetlne i dźwiękowe. Postać mitycznego narcyza przeglądała się nie w źródełku jak opowiada mit, ale w ekranie nowoczesnego telewizora.

003

Ostatnia ekspozycja, którą zwiedzili uczestnicy prezentowała twórczość wybitnego rzeźbiarza prof. Adama Myjaka. Zwiedzający mieli możliwość zapoznać się z dużą ilością rzeźb artysty. Adam Myjak stworzył swój własny  niepowtarzalny styl, który jest łatwo rozpoznawalny. Tematem jego przedstawień rzeźbiarskich jest postać ludzka, której forma poddana jest silnej stylizacji. Wielki wpływ na twórczość artysty miał kubizm. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem przyglądali się monumentalnym rzeźbom. Wszyscy chętnie robili sobie zdjęcia, największym zainteresowaniem cieszyła się rzeźba wyobrażająca stylizowanego konia.

004

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku mieści się w dawnej posiadłości Józefa Brandta. Cały kompleks składa się z pałacu, licznych budowli i dużego parku na terenie, którego eksponowane są rzeźby plenerowe. Wszyscy uczestnicy po zwiedzeniu ekspozycji wraz z przewodnikiem byli bardzo zadowoleni z wyjazdu. Zapewne zdobyta wiedza i silne emocje, które towarzyszyły zwiedzaniu w pozytywny sposób wpłyną na pracę i wszelkie działa twórcze podejmowane prze uczestników w trakcie zajęć terapeutycznych.

005

006

Jerzy Weremko

PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: