BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

18 Wrzesień 2013

Wycieczka do Krainy Rumianku

Tuż po przerwie wakacyjnej, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej wraz z uczestnikami Dziennego Środowiskowego Domu Samopomocy w Radzyniu Podlaskim wzięli udział w integracyjnej wycieczce zorganizowanej przez Podlaskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i dofinansowane przez Województwo Lubelskie.

Wycieczka do Krainy Rumianku

Wspólnym punktem wycieczki była Kraina Rumianku – niezwykły zakątek na Polesiu Lubelskim, we wsi Hołowno gdzie czas jakby zatrzymał się w miejscu.

Na przybyłych gości czekała specyficzna lekcja historii z mnóstwem miłych atrakcji oraz wrażeń. Spotkanie rozpoczęło się pokazem dawnej sztuki młócenia zboża z wykorzystaniem cepa. Każda chętna osoba mogła sprawdzić w niej swoje umiejętności. Następnie uczestnicy w praktyce mieli przyjemność poznać zasadę działania żarna – ręcznego urządzenia do mielenia zboża. Po uzyskaniu mąki grupa przeniosła się do staropolskiej izby, w której od gospodyń poznali sztukę wypieku rogalików. Chętne osoby pod okiem gospodyń przygotowały ciasto, rogale nadziewali marmoladą by móc następnie wypiec je w piecu. Pozostała część grupy pod okiem wykwalifikowanych rzemieślników zdobywała podstawy pracy na kole garncarskim przy których powstały ciekawe kompozycje spodków, wazoników, flakonów, a także pogłębiali umiejętności  wikliniarskie. Po teoretyczno-praktycznych zmaganiach była chwila wytchnienia przy ognisku gdzie każdy upiekł kiełbaskę zbierając siły do kolejnych zadań. Spotkanie zakończyło się integracyjną grą terenową  „Awantura w Krainie Rumianku”, w której każdy z uczestników zwycięskiej grupy otrzymał wybity w tutejszej mennicy pieniądz z symbolami Krainy Rumianku.

Wycieczka poszerzyła wiedzę uczestników na temat polskiej wsi, obrzędów ludowych, tradycji narodowej rozwijając świadomość narodową, obywatelską i kulturową.

Hubert Juszczuk

PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW