BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

6 Październik 2014

Wyższa waloryzacja emerytur i rent

Podwyżka emerytur i rent wyniesie w przyszłym roku co najmniej 36 zł. Na zmianie zasad waloryzacji świadczeń zyska blisko 92 proc. emerytów i rencistów. Rząd przyjął dziś projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Przez niską inflację podwyżka emerytur i rent w przyszłym roku byłaby bardzo mała. Najniższa emerytura wzrosłaby zaledwie o 9 zł. Nie mogliśmy się na to zgodzić – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

 Wysokość corocznej podwyżki dla emerytów i rencistów zależy od inflacji oraz wzrostu płac. W przyszłym roku byłaby ona rekordowo niska. Niewielka byłaby też podwyżka świadczeń emerytalnych i rentowych. Wyniosłaby zaledwie 1,08 proc. Najmocniej dotknęłoby to osoby z najniższymi świadczeniami.

 Minister Kosiniak-Kamysz zaproponował rozwiązanie kompromisowe. Jak co roku zostanie przeprowadzona waloryzacja procentowa, jednak minimalna podwyżka nie będzie mogła wynieść mniej niż 36 zł. Świadczenia wzrosną więc o – wynikające z ustawy 1,08 proc., ale nie mniej niż o 36 zł.

 Największe wsparcie otrzymają osoby z najniższymi emeryturami. Ich świadczenia wzrosną o 4,26 proc. Zamiast podwyżki o 9 zł, dostaną 36 zł. Emerytura minimalna wzrośnie dzięki temu z 844 do 880 zł. Gdyby nie ta zmiana byłoby to zaledwie 853 zł.

 – Na nowych zasadach waloryzacji zyska blisko 92 proc. emerytów i rencistów z ZUS oraz wszyscy z KRUS oraz otrzymujący zasiłki przedemerytalne i renty socjalne. Nikt na zmianie sposobu waloryzacji nie straci – mówi minister Kosiniak-Kamysz.

 Ustawa ma wejść w życie 1 marca.

Informacja pochodzi ze strony Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW