BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

11 Maj 2014

X Międzynarodowy Festiwal „Nieprzetartego Szlaku” w Brześciu na Białorusi

3 i 4 maja w Brześciu na Białorusi odbył się dziesiąty już festiwal „Nieprzetartego Szlaku”, który zebrał artystów z niepełnosprawnością z 5 krajów – Białorusi, Polski, Ukrainy, Litwy i Rosji.

Organizatorem wydarzenia było białoruskie stowarzyszenie BOMOO „Niepełnosprawni i Środowisko” (Брестское областное молодёжное общественное объединение «Инвалид и среда». W tym roku tematem przewodnim festiwalu były „Mity świata”.

031

Festiwal „Nieprzetartego Szlaku” jest przeglądem teatralnym osób z niepełnosprawnością. Misją teatroterapii jest umożliwianie osobom niepełnosprawnym, ich instruktorom, wolontariuszom rozwoju indywidualnego i społecznego poprzez działania artystyczne. Ponadto ruch arteterapeutyczny dążymy do budowania i rozwoju środowiska osób niepełnosprawnych, ich integracji ze społeczeństwem oraz twórczego uczestnictwa w kulturze.

018

Już 2 maja na deskach Brzeskiego Akademickiego Teatru Dramatu artyści dopracowywali ostatnie szczegóły na przedfestiwalowych próbach. Uroczyste rozpoczęcie festiwalu odbyło się dzień później o godzinie 10:00. Ukoronowaniem otwarcia był list Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej Bogdana Zdrojewskiego odczytany przez gościa festiwalu Michała Stanowskiego, który udowodnił wysoką rangę tego wydarzenia. Na festiwalu mieliśmy przyjemność oglądać 9 różnych spektakli przedstawionych przez 9 różnych grup teatralnych z 5 różnych państw. Wydarzenie przebiegało jak na poniższym harmonogramie:

Cześć I: 3 maj 2014 roku, godz. 10.00 – 12.00

Otwarcie festiwalu

1. Spektakl „Gdy mówi dzwon”, teatr „Svesa”, Litwa, Anikschay.
2. Spektakl „Droga”, teatr „Dom Nadziei”, Białoruś, Baranowicze.
3. Spektakl „Myszy”, teatr „równoległy świat”, Rosja, Omsk.
4. Spektakl „Dobrze, że jesteśmy razem „, teatr” Moja radość „, Rosja, Republika Komi, Syktywkar.

Cześć II: 3 maj 2014 roku, godz. 15.00 – 17.00
1. Spektakl „Sam i Wilk”, teatr „Tęcza”, Białoruś, Mińsk.
2.Spektakl „Dziewczyna i pomarańczowy”, teatr „Myrtle”, Moskwa, Rosja.
3. Spektakl „Relacje”, teatr „Motyle”, Polska, Świdnik .
4. Spektakl „Dark Ball”, teatr „Parostki”, Ukraina, Kijów.
5. Spektakl „Miłość”, teatr „Inwersja”, Białoruś, Brześć.*

*Poszczególne nazwy mogą odbiegać od rzeczywistości ze względu na różnice w tłumaczeniach.

Ostatecznie nie było osób przegranych. Wszyscy zwyciężyli! Zarówno artyści z niepełnosprawnością, widzowie, jak i ich opiekunowie i instruktorzy zyskali radość, doskonałą zabawę oraz wiele innych korzyści. Finał i powrót do ojczyzn zaplanowano na 4 maja. Wszyscy rozstali się w doskonałych nastrojach, choć nie obyło się bez łez, łez radości i tęsknoty…

no images were found

Paweł Limek

 PRAWA

 

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: