BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

4 Listopad 2015

Studenckie Targi Pracy i Praktyk

27 października 2015 r., odbyła się XI edycja Studenckich Targów Pracy i Praktyk na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Kolegium Jana Pawła II przy Al. Racławickich 14.

Wydarzenie to kierowane jest nie tylko do studentów KUL-u, ale także do absolwentów innych lubelskich uczelni, którzy chcieliby podjąć pierwszą pracę lub podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Szansę taką daje również odbycie stażu lub praktyki w prestiżowej firmie, dzięki czemu przyszły pracownik zyskuje istotne na dzisiejszym rynku pracy doświadczenie zawodowe. Podobnie jak w poprzednich dziesięciu edycjach, udział wystawców w targach był darmowy, a wybór branż duży. W tym roku w targach uczestniczyło ok. 50-ciu pracodawców krajowych i zagranicznych z takich branż jak: bankowość, finanse, służby mundurowe, doradztwo podatkowe, personalne, administracja i IT.

Zdjęcie z Targów Pracy na KUL

Zdjęcie pochodzi ze strony Biuro Karier KUL

Podczas targów kandydaci na pracowników uzyskali możliwość bezpośredniej rozmowy z pracodawcami, którzy wyjaśniali, jakie umiejętności i kompetencje zawodowe są pożądane na danym stanowisku pracy. Dzięki konsultacjom z doradcą zawodowym mogli zweryfikować treść swojego CV i w sposób praktyczny przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Organizatorzy w ramach tegorocznych targów przygotowali także kilka bezpłatnych warsztatów i szkoleń, które pozwoliły kandydatom zorientować się jakie umiejętności należy rozwijać podczas studiów, po ty by później stać się atrakcyjnym pracownikiem, a w przyszłości odnieść sukces zawodowy.

W tegorocznych targach wzięło również udział Biuro Karier Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki. Podczas targów pracownicy LFOON-SW prezentowali prowadzone przez stowarzyszenie działania w zakresie pośrednictwa pracy i wsparcia zawodowego osób niepełnosprawnych – takie jak możliwość uzyskania porady doradcy zawodowego, psychologa i prawnika oraz skorzystanie z prowadzonej przez organizację bazy ofert pracy.

Osoby niepełnosprawne korzystały także z możliwości zarejestrowania się w prowadzonym przez LFOON-SW Biurze Karier lub umówienia się na wizytę w biurze przy ulicy Leszczyńskiego 23. Pracownicy biura, które jest otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 10 – 14 zawsze chętnie udzielą wszelkich informacji dotyczących osób niepełnosprawnych, określą profil zawodowy, pomogą w znalezieniu pracy, czy wyborze odpowiedniego szkolenia zawodowego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się porady prawne, które bezpłatnie można uzyskać w siedzibie biura. Aktualizowane na bieżąco oferty pracy znajdują się na stronie www.biurokarieron.lublin.pl. Wśród zgłaszających się do stoiska LFOON-SW były również osoby, które chciały wolontariacko zaangażować się w pracę z osobami niepełnosprawnymi.

Inną organizacją zajmującą się doradztwem zawodowym była Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi. Na jej stoisku także można było zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy dla osób niepełnosprawnych. Przedstawicielka agencji szczegółowo wyjaśniała interesantom jakie kryteria powinien spełniać kandydat na dane stanowisko pracy. Przypominała także o konieczności posiadania aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Dużą część odwiedzających stanowiły osoby chcące wziąć udział w szkoleniu lub stażu, a w szczególności szkoleniu komputerowym i kursie prawa jazdy. Do obu wystawców zgłaszały się nie tylko osoby niepełnosprawne ale również te, które były zainteresowane informacjami dotyczącymi niesienia pomocy niepełnosprawnym.

Popularnym wystawcą była również firma „Proama”, posiadająca w swej ofercie między innymi pracę dla specjalisty ds. obsługi klienta, gdzie wśród wymagań stawianych przez pracodawcę znalazła się bardzo dobra znajomość obsługi komputera oraz takie cechy jak dokładność i skrupulatność. W zamian za to pracodawca oferował zatrudnienie w oparciu o umowę zlecenie oraz system szkoleń. Poza tym w „Proamie” istnieje zapotrzebowanie na pracowników z branż takich jak : prawo, administracja biurowa, filologia angielska czy mechanika i budowa maszyn.

Podobnie firma „Stokrotka” nie poszukiwała jedynie sprzedawców i kasjerów lecz także księgowych, marketingowców i pracowników administracji.

Doradcy zawodowi zgromadzeni licznie na tegorocznych targach zaznaczali jak ważne jest posiadanie dobrze napisanego CV i odpowiedni sposób zaprezentowania swojej osoby, oraz to, że jeśli podczas rozmowy z rekruterem kandydat zrobi dobre wrażenie i zostanie zapamiętany, zyskuje dużą szansę na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną w siedzibie firmy. Dlatego tak istotne jest staranne przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, zadbanie o odpowiedni strój i zdobycie podstawowych informacji o profilu firmy, w której chcemy zostać zatrudnieni.

                                                                                              Dominika Wiewióra

                                                                                              Małgorzata Kazańska-Piłat

 

Lista wystawców tegorocznych targów:

 1. Asseco Business Solution SA
 2. Agencja Pracy Full Job
 3. Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości
 4. Atos IT Services Sp. Z o .o.
 5. Bakalland SA
 6. Bank Zachodni WBK Grupa Santander
 7. Betacom SA
 8. Business Link Lublin
 9. Center Med
 10. College of Europe
 11. Convergys International Sp. Z o.o.
 12. Contact Center Open Finance
 13. DataArt Poland Sp. z o.o.
 14. Decathlon Sp. Z o. o.
 15. Deloitte
 16. Euro – Net Sp. Z o. o.
 17. Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw
 18. Europejski Urząd Doboru Kadr EPSO
 19. EY
 20. Fundacja Aktywnej Rehabilitacji
 21. Fundacja Fuga Mundi Agencja Zatrudnienia
 22. Fundacja „Fundusz Inicjatyw”
 23. Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny
 24. Geupact Poland
 25. Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Lublinie Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
 26. Infinite IT Solutions
 27. Inkubator przedsiębiorczości SOFTWARE CAMP
 28. Inkubator Kariery „Nowoczesna Edukacja”
 29. Infosys BPO Poland
 30. Internationale Jugendgemeinschaftsdienste (ijgd) Landesverein Niedersachsen e.V
 31. IT expert Sp. Z o. o.
 32. Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych
 33. Manpower Group
 34. pl
 35. Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie
 36. Nationale Nederlanden
 37. Ośrodek Terapii Psychodynamicznej
 38. People Sp. Z o.o.
 39. PKO Bank Polski SA
 40. Port Lotniczy Lublin SA
 41. Powiatowy Urząd Pracy w Lublinie
 42. Proama
 43. Randstad Polska Sp. Z o. o.
 44. Robert Sajnaj LUTUR
 45. Roto Okna Dachowe Sp. Z o. o.
 46. Sii Sp. Z o. o.
 47. Sipma SA
 48. SLG SP. Z o. o.
 49. Sollers Consulting
 50. Stokrotka Sp. Z o. o.
 51. Stowarzyszenie AIESEC Polska Oddział Lokalny Lublin
 52. TUiR WARTA
 53. Urząd Statystyczny w Lublinie
 54. Winstone Sp. Z o. o.
 55. WIZZ AIR
 56. Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie
 57. Wojskowa Komenda Uzupełnień w Lublinie
 58. Work Service SA
 59. WSK PZL Świdnik
 60. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie

Partnerzy: Betacom, Oponeo, WARTA, PKO Bank Polski, Randstad, Decathlon, IT. Expert

Partnerzy wspierający: WIZZ AIR, Proama, Infosys, Genpact, Sollers Consulting

Partnerzy merytoryczni: Praca.pl, Pracuj.pl, Uniwersum

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: