BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

19 Maj 2011

XIV Koncert Radości i Nadziei pod patronatem: Starosty Nidzickiego i Burmistrza Nidzicy

5 maja o 12.30 w Sali Rycerskiej na Zamku w Nidzicy odbył się XIV Koncert Radości i Nadziei połączony z wystawą prac artystycznych osób niepełnosprawnych.

Podopieczni naszych warsztatów w ilości 12 osób uczestniczyli w Koncercie Radości i Nadziei, który dedykowany był Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II i uczestnikom sztafety sportowej.

Patronat nad imprezą objął starosta nidzicki i burmistrz Nidzicy.

Na scenie nidzickiego zamku wystąpiły zespoły osób niepełnosprawnych z Elbląga, Warszawy, Łęcznej, Biskupca, Mławy, Olsztyna i Lwowa.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Napiwodzie wystawili krótkie przedstawienie o Janie Pawle II, a pozostali uczestnicy spotkania swoim śpiewem, prezentacjami wychwalali Ojca Niebieskiego, Matkę Bożą i naszego „Wielkiego Polaka”.

Nasz solista Łukasz Lisek zaprezentował dwa utwory: „Piastowy jestem syn” i „W mroku jest tyle światła”.

Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani upominkami wykonanymi w nidzickich warsztatach terapii zajęciowej.

Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji: prezentacje artystyczne, pokaz ogni, zabawę, poczęstunek, wystawę prac plastycznych. Pierwszy dzień wyjazdu zakończył się dyskoteką.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych oraz wiceprezes Zarządu Głównego naszego stowarzyszenia Pani Stanisława Syller.

Drugi dzień

Organizatorzy zaprosili nas nad jezioro Omulew, atrakcją tego dnia było pływanie po jeziorze, przejazdy samochodami terenowymi i sportowymi, grylowanie, wizyta w Hostelu, zwiedzanie kościoła pod wezwaniem św. Huberta w Złotej Wodzie.

Trzeci dzień

Udział w pielgrzymce osób niepełnosprawnych z Warmii i Mazur do Gietrzwałtu do Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, zwiedzanie skansenu – Muzeum Budownictwa Ludowego, Park Etnograficzny w Olsztynku, pola grunwaldzkie.


Gietrzwałd stał się sławny dzięki Objawieniom Matki Bożej. Przejął pielgrzymów po zamkniętym w 1875 roku klasztorze w Łąkach Bratiańskich koło Nowego Miasta nad Drwęca, gdzie znajdowała się łaskami słynąca, koronowana w 1752 roku figura Matki Bożej. Objawienia gietrzwałdzkie miały miejsce dziewiętnaście lat po Lourdes i trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co podkreślił ks. Franciszek Hipler, „w języku takim, jakim mówią w Polsce”.

Sanktuarium maryjne w Gietrzwałdzie jest położone wśród niezwykle pięknych lasów warmińskich, pachnących kwiatami i ziołami łąk oraz czystych jezior. W 1877 roku tę małą wioseczkę wybrała sobie Matka Boża, aby objawić się ludziom. Maryi tak bardzo spodobał się Gietrzwałd, że właśnie w nim postanowiła spotykać się z dwiema dziewczynkami Basią i Justynką przez okres 3 miesięcy. Objawiająca się na klonie Matka Boża nie tylko uzdrawiała ludzi, ale też dawała wskazówki co robić, aby być szczęśliwym. Najczęściej mówiła: Chcę, abyście odmawiali Różaniec. Dla ludzi chorych pobłogosławiła łąkowe źródełko, które od tamtej pory słynie ze swoich uzdrawiających właściwości. W ostatnich dniach objawień Matka Boża, rozstając się z gietrzwałdzkimi pielgrzymami, powiedziała: Nie smućcie się, bo ja zawsze będę z Wami. I chociaż od zakończenia objawień minęło ponad 130 lat, to codziennie w tym prześlicznym sanktuarium wyczuwa się autentyczną obecność Matki Bożej, która usuwa z ludzkich serc smutek, uzdrawia chorych, pomaga ludziom nawrócić się, a osobom uzależnionym daje siłę do wyrwania się z niewoli nałogów. To jedyne w Polsce objawienia zatwierdzone przez Kościół urzędowym dekretem. Na całym świecie jest tylko jedenaście takich miejsc.


Czwarty dzień

Ostatnie spotkanie z opiekunami naszej grupy pożegnanie z Panią Ewą, powrót do domu.

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – Koło w Nidzicy powstało jak wiele innych z inicjatywy rodziców osób niepełnosprawnych w 1992 r.

Prowadzi stałe placówki: Ośrodek Wczesnej Interwencji (OWI), Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Upośledzeniem Umysłowym (OREW), Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ), Hostel – Dom Rodzinny (DPS) w Napiwodzie, Środowiskowy Dom Pomocy Społecznej (ŚDS), Świetlica Terapeutyczna, Klub Rodzinny „Nie jesteś sam”, mieszkania chronione i treningowe, Centrum DZWONI.

Aktywność Zarządu Koła, wielkie zaangażowanie przewodniczącej Pani Ewy Gałka i pracowników daje się zauważyć na każdym kroku.

Patronem placówek jest nasz „Wielki Polak” – Papież Jan Paweł II.


Główna siedziba stowarzyszenia – OREW, WTZ

Hostel – Napiwoda

Dziękujemy Pani Ewie za kolejne zaproszenie, bardzo miłe przyjęcie i uatrakcyjnienie pobytu naszej 14-osobowej grupie na ziemi warmińsko-mazurskiej.

Relacje uczestników wyjazdu:

„Bardzo podobała mi się modlitwa do Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, w hołdzie przeszedłem z kolegami i koleżankami wokół cudownego ołtarza, ja, Ela, Kasia, Gosia, Basia złożyliśmy dary na ołtarzu podczas mszy, w intencji wszystkich osób niepełnosprawnych, którą prowadził ks. biskup Edmund Piszcz, a potem każdego z nas pobłogosławił.” – Łukasz L.

„Na mnie największe wrażenie zrobił cudowny obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, wokół którego przeszedłem klęcząc, oraz pokaz ogni po zakończonym koncercie. Podobały mi się również chaty w skansenie, do którego zabrali nas gospodarze – organizatorzy koncertu.” – Paweł M.

„Cieszę się bardzo, że daliśmy radę przejść na kolanach wokół cudownego obrazu oraz że biskup E. Piszcz nas pobłogosławił i również pokaz ogni po zakończonym koncercie zrobił na mnie wrażenie. Ważne było dla mnie to, iż mogłam zaśpiewać razem z Łukaszem „Polskie Kwiaty” na scenie, po mszy przy źródełku.” – Katarzyna K.

„Mnie się podobał skansen, pokaz sztucznych ogni, kościół św. Huberta, szczególnie wewnątrz. Ponadto bardzo fajnie było móc zobaczyć choć z daleka pola grunwaldzkie, które widzieliśmy w sobotę wracając z Gietrzwałdu.” – Emil K.

„Bardzo podobały mi się stare domki w skansenie, było ciekawie nad jeziorem, mogłem przejechać się sportowym samochodem o mocy 200 KM! Fajnie też było na zamku.” – Michał K.

„Fajnie było w Nidzicy, mieliśmy fajnych opiekunów, super było nad jeziorem, ponieważ mogłam się przejechać samochodem sportowym, płynęłam też łódką.” – Barbara P.

„Fajnie było na wyjeździe – jeździłam sportowym samochodem, płynęłam też łódką. Super był też pokaz ogni zaraz po koncercie na zamku oraz dyskoteka.” – Magda P.

„Dla mnie super było na dyskotece na zamku, po pokazie ogni, poznałam wiele miłych osób.” – Katarzyna P.

„Bardzo mi się podobał pokaz pochodni, msza w Gietrzwałdzie, przejażdżka jeepami, zabawa integracyjna.” – Andrzej K.

„Bardzo mi się podobała tablica poświęcona Janowi Pawłowi II w budynku WTZ w Nidzicy, domki w skansenie oraz występy kapeli góralskiej.” – Ela J.

„Wyjazd do Nidzicy był dla mnie niesamowitym przeżyciem, poznałam wielu naprawdę wyjątkowych ludzi, którzy przyjęli nas jak rodzinę. Dzięki uprzejmości i gościnności p. Ewy zwiedziliśmy wiele pięknych miejsc, m.in. kościół w Gietrzwałdzie, kościół św. Huberta, skansen. Nie ma słów, które mogłyby opisać to, co tam przeżyłam i co dla siebie z tego wyjazdu wyniosłam. Jedno wiem – chcę pomagać innym. Dziękuję za wszystko organizatorom oraz p. Marii Lisek–Ziębie.” – Marzena P.

Maria Lisek-Zięba

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: