BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

4 grudzień 2015

Zabawa Andrzejkowa

Ludzie od zarania wieków próbowali poznać swoją przyszłość, zwłaszcza gdy chodziło o przyszłość matrymonialną. Stosowali ku temu wiele praktyk magicznych. Obecnie chłopcy i dziewczęta wróżą sobie podczas wspólnej zabawy. Jednak w dawnych czasach młodzi mężczyźni, by dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłej wybrance serca, wróżyli w „katarzynki”, czyli wigilię św. Katarzyny (24.11), panny, natomiast wróżyły sobie w „andrzejki”, czyli w wigilię św. Andrzeja (29.11).

Zdjęcie - wróżby andrzejkowe

Przykładowymi wróżbami są np. liczenie kołków w płocie w następujący sposób: kawaler, wdowiec, kawaler, wdowiec, itp. Ostatni kołek w płocie określał status przyszłego męża. Inną bardzo znaną wróżbą jest lanie wosku przez klucz, następnie, gdy każdy z uczestników zabawy miał swoją figurkę woskową, rzucano jej cień na ścianę, z którego odczytywano np. zawód przyszłego wybranka, czy będzie on bogaty czy biedny.

Zdjęcie - wróżby andrzejkkowe

W czwartek 26 listopada w Warsztatach została zorganizowana zabawa andrzejkowa. Uczestnicy przygotowali na tą okazję różne gry i wróżby, dzięki którym dowiedzieli się kto jako pierwszy wyjdzie za mąż bądź ożeni się.

Jedną z pierwszych zabaw było wróżenie z kubeczków. Polega to na tym, że na stole stoją trzy kubki, odwrócone do góry dnem. Pod jeden z nich wkłada się pierścionek a dwa pozostałe zostają puste. Następnie były one przestawiane. Wybranie kubka, pod którym znajduje się pierścionek oznacza, że w najbliższym czasie wyjdzie za mąż bądź ożeni się. Natomiast wylosowanie pustego kubka nic nie zmienia. Według tej wróżby osoby, które w najbliższym czasie zmienią swój stan cywilny to: Magda Kotowska, Kasia Piasecka, Basia Piskorska, Iwona Magdziarz, Gosia Plewik, Andrzej Kudelski, Marek Kostrzanowski i Rafał Kamienobrodzki.

Zdjęcie - wróżby andrzejkowe

Kolejną zabawą było przekładanie bucików. Polega ona na tym, że osoby biorące w niej udział, ściągają buta ze swojej lewej nogi i ustawiają jeden za drugim przez całą salę, następnie, są one przekładane w takiej samej kolejności. Osoba, której but jako pierwszy przekroczy próg, jako pierwsza ze zgromadzonych wyjdzie za mąż, bądź ożeni się. W tej wróżbie zwyciężyła Magda Porębska.

Zdjęcie - wróżby andrzejkowe

Kolejna zabawa polegała na losowaniu wróżb. Zostały przygotowane karteczki z dobrą wróżbą, które następnie były losowane przez chętnych. Później trzeba było odczytać swoją wróżbę. Przykładowe sentencje:

  1. Powiesz „przepraszam”;
  2. Wróżba mówi, że będziesz siedział i zawijał je w te sreberka;
  3. Wróżba ułatwi życie użytkownikowi.
  4. Przez cały tydzień będziesz mówić „Do widzenia”, gdy będziesz jechać do domu, itp.

Ostatnią wróżbą przygotowaną na czas zabawy andrzejkowej były serca z imionami kobiet i mężczyzn. Jedno serce przygotowana zostało dla kobiet – z imionami męskimi, drugie dla mężczyzn – z imionami żeńskimi. Każdy z zainteresowanych przebijał szpilką serce i w ten sposób poznawał imię swojej przyszłej żony, bądź imię przyszłego męża.

Zdjęcie - zabawa andrzejkowa

Pomiędzy wróżbami trwała zabawa taneczna w rytmie disco. Były także znane i lubiane przeboje, np. Pociąg, gdzie w rolę maszynisty wcieliła się Magda Porębska. Zabawa trwała aż do odjazdu uczestników pierwszego kursu.

Zdjęcie - zabawa andrzejkowa

 

Eliza Cyfra

PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: