BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

17 Listopad 2020

30. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku „Przemiany” – on-line

Przez 30 lat na terenie Lubelszczyzny, a także na Ukrainie, Białorusi, Śląsku i Podkarpaciu powstało silne środowisko teatralne – instruktorów oraz grup teatralnych zaangażowanych w działania arteterapeutyczne.

W dniach 19-22 listopada zaprezentują swoją twórczość na wyjątkowym, dostępnym dla wszystkich spotkaniu w sieci – online. Na ich zaproszenie odpowiedziało już kilkaset osób.

Mimo pandemii w święcie teatru osób z niepełnosprawnościami będzie mógł uczestniczyć każdy drogą online!

www.facebook.com – SANS online – 30. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku

Termin: 19 – 22 listopada
Miejsce: fanpage “Nieprzetarty Szlak” na Facebooku, platforma Zoom

plakat promujący Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku

W ramach ruchu Nieprzetartego Szlaku założonych zostało kilkadziesiąt teatrów – niektóre działają cały czas (od 1984 Teatr Wojtuś, 1982/1990 Teatr Promienistych, 1993 Teatr Promyk, 1994 Teatr Kruszynki), inne pracowały przez kilka lat, a niektóre grupy już przestały istnieć. Często instruktorzy zmieniając pracę zakładają kolejny teatr w nowej placówce, jak w przypadku Teatru Wataha (2019) – instruktorka, s. Elżbieta Masztalewicz, jest na Nieprzetartym Szlaku już od 2006 roku.

na scenie Teatr Wojtuś ze spektaklem pt. "Lup-Ciach" - młodzi aktorzy na scenie: po lewej aktor przebrany za króla mający płaszcz i koronę, po środku z przodu kuca aktor przebrany w zielony strój smoka, za smokiem stoi aktorka przebrana za księżniczkę, po prawej aktor przebrany na czarno

Teatr Wojtuś „Lup-Ciach” fot. TWO

Co roku na Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku prezentuje się około dwudziestu grup teatralnych oraz grupy towarzyszące. Ruch stale też współpracuje z teatrami z innych krajów.

„- SANS to bogactwo różnorodnych form, środków artystycznego wyrazu i technik teatralnych: plastyka, ruch, światło, muzyka, a przede wszystkim emocje; to wymiana myśli, analizy i merytoryczne dyskusje ze specjalistami z dziedzin teatru i terapii” – mówi Michał Stanowski, główny inicjator ruchu Nieprzetartego Szlaku.

„– Mówiąc o teatrze ruchu nie można nie wspomnieć choćby o ITS Krug z Moskwy. Współpracujemy z Natalią Popovą od wielu lat, poznając jej metodę kognitywnego stylu ruchu i próbując wdrożyć ją przede wszystkim we własnym życiu, w życiu naszych podopiecznych oraz w pracy arteterapeutycznej. Idąc za ideą samej Natalii: „Wszystko, co powstaje w naszym teatrze, jest tworzone przede wszystkim dla życia, a nie tylko na scenę” – mówi Agnieszka Wojnarowska-Śmietana z Fundacji Nieprzetartego Szlaku.

Na ten rok zaplanowany był huczny jubileusz, ale Fundacja musiała zrewidować plany. Organizatorzy Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku wymuszoną przez pandemię zmianę planów chcą potraktować jako szansę dla nas wszystkich.

Dzięki spektaklom dla dzieci i młodzieży, które będzie można obejrzeć na Facebooku w odsłonach porannych, rodzice będą mieli możliwość wytłumaczyć dzieciom, czym jest niepełnosprawność, spędzając w ten sposób weekendowe, rodzinne przedpołudnia. Miłym dodatkiem będą też na pewno rodzinne warsztaty.

Nauczyciele w czwartek i piątek mogą na podstawie spektakli przeprowadzić lekcje online ze swoimi uczniami. Dla fanów teatru jest to kolejna okazja do odkrycia nowych zespołów i propozycji repertuarowych.

Instruktorzy z całej Polski będą mogli w odsłonach popołudniowych uczyć się najprzeróżniejszych rozwiązań wykorzystywanych w teatroterapii poprzez spektakle, ale także webinary, na których zaproszeni goście omówią najlepsze “dobre praktyki”.

Spotkania prezentują ogromną różnorodność artystów. Integracyjne Teatralne Studio Krug z Moskwy to najstarszy inkluzywny teatr w Rosji (25 lat), w praktyce prezentujący metodę Natalii Popovej „Kognitywny styl ruchu” – będziemy mogli obejrzeć ich spektakl, a także uczestniczyć w webinarze z samą Natalią Popovą.

na scenie spektakl ITS Krug O-NEG-IN-133 Menshikov - po środku ubrany na biało aktor pada na kolana, po jego lewej do niego mierzy z palców jak z pistoletu aktor z zespołem Downa przebrany w strój arystokraty, po lewej aktorka z pochyloną głową, za nią schowany za kontrabasem muzyk, po prawej odwrócony plecami do widzów aktor

ITS Krug O-NEG-IN-133 Menshikov

Kruszynki, zespół przedszkolaków z Lublina, potrafią wzruszyć widza, ale także angażują całe środowisko przedszkola – rodziców, opiekunów, nauczycieli, terapeutów, wolontariuszy. Początki Teatru Wojtuś z Kraśnika (1984) sięgają wcześniej niż same Spotkania – a rozwój teatru i jego instruktorki Katarzyny Serwackiej to bogata droga artystyczna widoczna w kolejnych prezentacjach i jednocześnie niepowtarzalna historia.

na scenie spektakl pt. "Poszukiwanie skarbu" w wykonaniu Teatru Kruszynki - scena wyściełana materiałem imitującym morze, po lewej wysepka z palmą, po prawej scenografia: łódź piracaka z żaglem i czterema dziećmi: dwóch chłopców przebranych za piratów, dziewczyna za królową w koronie, dziewczyna w eleganckiej sukience

Teatr Kruszynki „Poszukiwanie skarbu” – fot. Agnieszka Trojanowska

Ukrainę reprezentować będzie Neprotoptana Stezhyna ze Lwowa z projektem „Pogliad” („Spojrzenie”), prezentując inkluzywny spektakl z muzyką na żywo, a Anastasiya Voytiuk poprowadzi webinar o muzyce w teatrze.

spektakl autorstwa Neprotoptana Stezhyna pt. „Pogliad Spojrzenie” - sześciu młodych ludzi stoi gęsiego twarzami skierowanymi w prawo, każdy kolejny trzyma osobę przed sobą za głowę zakrywając dłońmi uszy, ustawieni są w kolejności od najniższej do najwyższej osoby zaczynając od prawej strony zdjecia

Neprotoptana Stezhyna „Pogliad Spojrzenie” – fot. Neprotoptana Stezhyna

Spektakle będą dostępne online na platformie Zoom (obowiązuje limit 100 osób), a webinary i studio festiwalowe będą dodatkowo streamowane poprzez portal Facebook. Organizatorzy zachęcają osoby zainteresowane oglądaniem Przeglądu do zapisania się do wydarzenia na Facebooku. Można też wejść na stronę www.nieprzetartyszlak.eu, gdzie podczas festiwalu publikowane będą linki. Część wydarzeń będzie tłumaczona na PJM.

Fundacja Nieprzetartego Szlaku swoje działania prowadzi przez cały rok, a Spotkania były zawsze wydarzeniem kulminacyjnym oraz okazją do podsumowań. Wszyscy mogli spotkać się w Lublinie, obejrzeć spektakle, przejść przez Centrum Lublina w Paradzie Artystów. Sam ruch Nieprzetartego Szlaku od 20 lat jest już międzynarodowy i realizuje swoje idee także na Ukrainie czy Białoruś.

Obecna edycja Nieprzetartego Szlaku ma podtytuł “Przemiany”. Przez ostatni czas wszyscy przechodzimy przemianę, ale wciąż jest potrzebna przemiana w naszym myśleniu o osobach z niepełnosprawnością. Jubileusz oznacza zwykle świętowanie. Tym razem samo świętowanie zostało przełożone na przyszłe edycje, a trzydziestolecie to okazja do wypracowania nowego sposobu na odkrywanie teatru osób z niepełnosprawnością i siły samej teatroterapii.

Jak słyszymy w festiwalowym spocie, którego narratorką zgodziła się zostać Krystyna Czubówna:

-„30 lat to całe pokolenie. Od 30 lat Nieprzetarty Szlak poprzez teatr i arteterapię zbliża nas do siebie. Drodzy Państwo, weźmy razem udział w Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku. W tym szalonym czasie dajmy się przemienić teatrowi.”

Zapraszamy więc serdecznie wszystkich zainteresowanych – na wydarzenie na Facebooku!

www.facebook.com – SANS online – 30. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku

Teatr 21 spektakl pt. "Rewolucja której nie było" - na scenie leży dziewczyna, wokół niej stoją ludzi z transparentami z wypisanymi różnymi hasłami dotyczącymi osób niepełnosprawnych - ma to formę protestu

Teatr 21 „Rewolucja której nie było” – fot. Grzegorz-Press

Teatr Zwierciadło spektakl "Szalony Rock And Roll" - aktorzy z zespołem Downa: chłopak ma gitarę uwieszoną na szyi i obejmuję ramieniem dziewczynę, oboje idą w kierunku widza, za nimi rozpościera się mgła, oboje ubrani są w stylu gwiazd rocka na czarno

Teatr Zwierciadło „Szalony Rock And Roll” – fot. Justyna Barwińska

PROGRAM
30. SPOTKAŃ ARTYSTÓW NIEPRZETARTEGO SZLAKU – SANS 2020 „PRZEMIANY” ONLINE

19.11.2020 CZWARTEK

ODSŁONA I: SPEKTAKLE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

10.00  Oficjalne rozpoczęcie SANS 2020 online

10.10  Blok spektakli

-„Poszukiwanie skarbu” – Teatr Kruszynki, Przedszkole Specjalne nr 11, Lublin

-„Szalony rock`n roll” – Teatr Zwierciadło, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2, Lublin

-„Bajka o niezwykłym Królu” – Teatr Wataha, Dom Pomocy Społecznej Światło Nadziei Caritas, Sanok

11.30  Omówienia spektakli z Radą Konsultantów

 

ODSŁONA II: TEATR, TANIEC I EKSPRESJA

17.00  Blok spektakli

-„Od wiosny do wiosny” – Teatr Akademii Artystycznej i Teatr ITS Krug, Środowiskowy Dom Samopomocy Akademia Artystyczna, Lublin oraz Stowarzyszenie Krug, Moskwa

-„Dotyk” – Teatr Pasjonaci, Środowiskowy Dom Samopomocy PSONI Koło Świdnik

18.00  WEBINAR – „Ekspresja ciała w teatrze” – Janusz Szymański

19.00  Piosenka na dobranoc

20.00  Spektakl wieczorny

„Wariat i zakonnica” – Teatr Euforion, Dolnośląskie Stowarzyszenie Aktywnej Rehabilitacji ART, Wrocław

 

20.11.2020 PIĄTEK

ODSŁONA III: SPEKTAKLE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

10.00  Piosenka na dzień dobry

10.10  Blok spektakli

-„Polska to nasz kraj” – Teatr Niezależni, Stowarzyszenie Wspierania Aktywności             Niepełnosprawnych Intelektualnie AKTYWNI, Białystok

-„Karnawał wenecki” – Teatr Uśmiech, Wojewódzki Dom Kultury, Stowarzyszenie na rzecz     Osób Niepełnosprawnych ”Uśmiech”, Kielce

11.00  Omówienia spektakli z Radą Konsultantów

 

ODSŁONA IV: TEATR I DZIAŁANIA PLASTYCZNE

17.00  Blok spektakli

-„Orkiestra” – Teatr Promienistych, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1,   Lublin

-„GeoOpera The Vitruvian man” – Litewska Grupa Teatralna, Litewski Związek Osób  Niepełnosprawnych, Wilno

17.30  WEBINAR – „Plastyka w teatrze” – Barbara Kasprzak

19.00  Piosenka na dobranoc

20.00  Spektakl wieczorny

„Scenariusz dla trzech aktorów” – Teatr Otwarte Serca, Warsztat Terapii Zajęciowej, Dąbrowa Górnicza

 

21.11.2020 SOBOTA

ODSŁONA V: SPEKTAKLE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

10.00  Piosenka na dzień dobry

10.10  Blok spektakli

-„Historia miodem pisana” – Teatr Ołowiany Żołnierzyk, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2, Lublin

-„Łup, ciach” – Teatr Wojtuś, Zespół Szkół Specjalnych, Kraśnik

11.00  Warsztaty Muzyczne dla dzieci „Rodzinny SANS”

12.00  Omówienie spektakli z Radą Konsultantów

 

ODSŁONA VI: TEATR I RUCH

17.00  Webinar – „Ruch, proces, spektakl”

część 1. – Natalia Popova, Teatr ITS Krug, Moskwa

część 2. – Justyna Wielgus, Teatr 21, Warszawa

19.00  Piosenka na dobranoc

20.00  Spektakl wieczorny

„Rewolucja, której nie było” – Teatr 21, Warszawa

 

22.11.2020 NIEDZIELA

ODSŁONA VII: SPEKTAKLE DLA DZIECI

10.00  Piosenka na dzień dobry

10.10  Blok spektakli

-„Alibaba” – Teatr Tęcza, Warsztaty Terapii Zajęciowej ”Tęcza” przy Fundacji Różyczka, Gliwice

-„Koziołek Matołek” – Teatr Promyk, Specjalny Ośrodek Wychowawczy im. S. Klary, Puławy

11.00 Warsztaty Plastyczne dla dzieci „Rodzinny SANS”

12.00  Omówienie spektakli z Radą Konsultantów

 

ODSŁONA VIII: TEATR I MUZYKA

17.00  Spektakl popołudniowy

„Pogliad” – Projekt inkluzywno-artystyczny, Mystecko-Terapeutyczne Centrum ”Neprotoptana Stezhyna”, Lwów

18.00  Webinar – „Muzyka w teatrze” – Anastasiya Voytyuk

19.00  Zakończenie SANS 2020 online

 

PATRONATY HONOROWE

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – prof. dr hab. Piotr Gliński

Wojewoda Lubelski – Lech Sprawka

Marszałek Województwa Lubelskiego – Jarosław Stawiarski

Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – PFRON

Lubelskie Smakuj życie!

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Województwa Lubelskiego.
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin. Dofinansowano ze środków PFRON.

 

PATRONAT MEDIALNY

TVP3 Lublin

Nasze Sprawy

Kontakt dla mediów:

Agnieszka Wojnarowska-Śmietana

tel.: 609-050-010
e-mail: nieprzetartyszlak@gmail.com

Strona organizatora  www.nieprzetartyszlak.eu
Fanpage  www.facebook.com – FundacjaNieprzetartegoSzlaku

 

Polecamy również

29. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku-Baśnie i Legendy

28. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku-Rocknroll

27. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku-Spotkania Cygańskie

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: