BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

31 Maj 2014

Znamy laureatów II edycji plebiscytu „Piątka na Piątkę”

W piątek 30 maja 2014 r. w Ośrodku Telewizji Polskiej w Lublinie odbyła się II Wojewódzka Gala Sportu Osób z Niepełnosprawnością „Piątka na Piątkę”.

Gala Sportu w TVP

Imprezę poprowadzili Agnieszka Zańko i Tomasz Jasina. Patronat honorowy objęli Prezydent Miasta Lublin oraz Marszałek Województwa Lubelskiego. Jest to gala cykliczna. Sam pomysł wyszedł od Telewizji Lublin. Współorganizatorami przedsięwzięcia byli także: Fundacja Rozwoju Sportu i Radio ER.

Agnieszka Zańko i Tomasz Jasina

W plebiscycie zostało zgłoszonych siedemnastu kandydatów – wybitnych sportowców oraz osób aktywnie działających na rzecz niepełnosprawnych.

Na początku został wyemitowany krótki film przypominający laureatów z pierwszej, ubiegłorocznej edycji. Następnie wielokrotni medaliści igrzysk paraolimpijskich – Arkadiusz Jabłoński i Grzegorz Pluta zaprezentowali wszystkim zebranym pokaz walki szermierczej w szpadzie na wózkach. Zawodnicy apelowali o założenie w Lublinie klubu szermierzy niepełnosprawnych.

Nagrody wręczała laureatom Anna Dąbrowska z TVP Lublin, przewodnicząca Kapituły Plebiscytu. Osoby wyróżnione za swoją działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością to:

Andrzej Góźdź – prezes Kolarskiego Klubu Tandemowego „Hetman” Lublin, osoba niewidoma;

Tadeusz Ćwikła – instruktor ze Stowarzyszenia Grupa Aktywnej Rehabilitacji w Lublinie, utytułowany sportowiec, uprawiający lekkoatletykę na wózkach, łucznictwo, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski (dwukrotnie reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata);

Robert Prażmo – trener niewidomych i słabowidzących goalbolistów z Integracyjnego Centrum Aktywnej Rehabilitacji w Lublinie.

Wyróżnieni

W głosowaniu internetowym prowadzonym za pośrednictwem strony Fundacji Rozwoju Sportu za najlepszych sportowców Lubelszczyzny uznano :

Leszka Stefanka – zawodnika Klubu Sportowego Niewidomych i Słabowidzących „Hetman” Lublin, członka kadry narodowej niewidomych i słabowidzących w warcabach stupolowych (wielokrotny medalista Mistrzostw Polski; w 2013 r. zdobył indywidualnie i drużynowo brązowy medal Mistrzostw Polski oraz uczestniczył w Mistrzostwach Świata w warcabach stupolowych);

Michała Czarskiego – prezesa Klubu Sportowego Niewidomych i Słabowidzących „Hetman” Lublin.

Równocześnie przez Kapitułę zostali nagrodzeni następujący sportowcy:

Piotr Sawicki – łucznik z Integracyjnego Centrum Sportu i Rekreacji „Start” w Lublinie, wielokrotny medalista mistrzostw Polski, Europy i Świata, reprezentant Polski na Igrzyskach Paraolimpijskich: Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012 (w 2013 r. zdobył złoty medal Mistrzostw Świata; w 2013 r. zdobył też złoty medal w Mistrzostwach Polski w łukach klasycznych);

Edyta Zaręba – utytułowana zawodniczka Lubelskiego Klubu Sportowego Głuchych „Spartan”, lekkoatletka, medalistka Mistrzostw Świata, Europy i Polski (w 2013 r. zdobyła srebrny medal w maratonie podczas XXII Letnich Światowych Igrzysk Olimpijskich Głuchych);

Iwona Podkościelna – słabowidząca kolarka tandemowa z Klubu Tandemowego „Hetman” Lublin (w 2013 r. wygrała zawody Pucharu Świata we Włoszech i Pucharu Europy na Słowacji; zajęła również trzecie miejsce w zawodach Pucharu Świata w Kanadzie; w Mistrzostwach Polski zdobyła w 2013 r. sześć medali).

Nagrodzeni

Wyróżnieni i docenieni zostali również sponsorzy, bez których impreza nie doszłaby do skutku. Sponsorem strategicznym gali była firma PROTEKTOR S.A. Pozostali to: GTM MOBILE, PGE DYSTRYBUCJA, Regionalna Izba Gospodarcza, Restauracja Esencja a także: Urząd Miasta reprezentowany przez Joannę Olszewską i Urząd Marszałkowski, którego przedstawicielem był Krzysztof Koczmara.

Galę uświetnił występem muzycznym Tomasz Korpanty. Na koniec wszyscy nominowani zaproszeni zostali do wspólnej, pamiątkowej fotografii.

Wspólne zdjęcie

 

 Anna Miszczak

Zdjęcia Kamil A. Kuliński

no images were found

PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: