BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

27 Listopad 2011

Bożena Kazanowska – Zwykły Bohater

Bożena Kazanowska jest jedną z 9 finalistów akcji Zwykły Bohater.

Pani Bożena jest tyflopedagogiem (terapeutą niewidomych dzieci) i pomysłodawczynią jedynej, pierwszej w Polsce ogólnopolskiej wypożyczalni książek dotykowych.
Wypożyczalnia bezpłatnie działa na terenie całej Polski i jej działalność związana jest z udostępnianiem niezwykłych, dotykowych książek dzieciom niewidomym, słabo widzącym, czasem porażonym ruchowo, na wózkach i unieruchomionym w czterech ścianach domu.
Pani Bożena od kilku lat sama lub z rzeszą woluntariuszy wykonuje niezwykłe książki (dotykowe, wypukłe ilustracje będące małymi dziełami sztuki) i wysyła je do przeczytania niepełnosprawnym dzieciom.
Wszystkie koszty związane z wykonywaniem książek, opłatą strony internetowej i wysyłką możliwe są dzięki wparciu nielicznych, ale zaangażowanych w tę piękną misję darczyńców ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego dla dzieci niewidomych i słabo widzących w Lublinie.

Dzięki pani Bożenie niewidome dzieci mogą pierwszy raz w życiu doświadczyć oglądania ilustracji wypukłych wykonanych specjalnie do ich niepełnosprawności.
Te książki (zaprojektowane i wykonane przez Bożenę Kazanowską) mają obok brajlowskiego tekstu, ruchome, fakturalne ilustracje, czasem grają, czasem pachną i są czymś absolutnie unikalnym.
Bożena kazanowska pracuje w SOSW dla dzieci niewidomych i słabo widzących w Lublinie, ale praca w wypożyczalni to bezinteresowne bohaterstwo, mało nagłośnione, choć udowadniane od kilku lat.
Więcej informacji o działalności tej oryginalnej wypożyczalni i jej pomysłodawczyni znajdziecie państwo na stronie internetowej:
www.ksiazkidotykowe.pl

Wciąż jeszcze możemy głosować na Panią Bożenę na stronie

www.zwyklybohater.pl

Akcja prowadzona jest przez BANK BPH wspólnie z TVN oraz ONET.

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: