BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

5 Marzec 2014

„Żywe Książki”

Nie z papierowej, a od „Żywej Książki” dowiesz się najwięcej o dyskryminacji i wykluczeniu społecznym.

Co jest ciekawego w Żywej Bibliotece? Tutaj „Książki” słuchają, rozumieją i same odpowiadają na pytania. Kto jest „Żywą Książką”? Osoby, których nie spotykamy na co dzień, o których mamy często mylne wyobrażenia, które oceniane są „po okładce” – tak opisano młodzieżową inicjatywę „Żywa Biblioteka:Nieznani Dyskryminowani” stowarzyszenia Europe4Youth, która miała miejsce 22 lutego 2014 r. w Krakowie.

012-1

„Żywa Biblioteka: Nieznani Dyskryminowani” to druga taka akcja organizowana przez Stowarzyszenie Europe4youth. Poprzednia była przeprowadzona pod hasłem „Żywa Biblioteka: Stop Dyskryminacji” w kilku polskich miastach: Warszawie, Krakowie oraz w Gdańsku, w czerwcu 2012 roku. Finalne, tegoroczne wydarzenie odbyło się 22 lutego 2014 roku w Krakowie w Restauracji Smakołyki przy ul. Straszewskiego 28. Równolegle akcja ta rozgrywała się także w Berlinie pod nazwą: „Living Library: Hidden Discrimination”, zorganizowana przez Europe4youth Deutschland. Niemiecki katalog „Żywej Biblioteki” był dostępny także dla krakowskich uczestników, dzięki dostępowi do komputera z Internetem oraz Skype.

„Żywa Biblioteka” to jedna z akcji edukacyjnych, przeprowadzona w sposób nieformalny. Ma na celu przeciwdziałać dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu. Najlepszym sposobem do walki z dyskryminacją, czy niesłusznymi stereotypami jest w właśnie bezpośrednia rozmowa. Dlatego też zorganizowano publiczne wydarzenie w formie „biblioteki”, w której „książkami” do „wypożyczenia” są reprezentanci grup, czy osoby dotknięte w jakiś sposób dyskryminacją. W tym celu zaproszono przedstawicieli dyskryminowanych, czy wykluczonych społecznie grup do włączenia się do akcji, jako żywe książki. Dzięki bezpośredniemu spotkaniu oraz szczerej i intymnej rozmowie z wybraną osobą, uczestnik ma możliwość zrewidować swoje poglądy, przełamać stereotyp o danej grupie oraz poczuć jak to jest być „w skórze tej osoby”. Taka nieformalna droga poznania tego „jak to jest naprawdę” jest bardziej skuteczna niż wiedza wyczytana ze zwykłej, papierowej książki, wypożyczonej w tradycyjnej bibliotece.

I właśnie tego dnia, 22 lutego, w godzinach od 14.00 do 18.00 uczestnicy mieli niezwykłą i niepowtarzalną okazję skorzystać z takiego katalogu „Żywej Biblioteki”. Można w nim było znaleźć takie postacie jak np.: starszą osobę, byłego Świadka Jehowy, ateistę, romów, osobę niewidomą, poruszającą się na wózku, czy z problemami słuchu.

Każdy zainteresowany mógł przyjść i uczestniczyć w akcji jako czytelnik. Czytelnik po uprzednim założeniu karty czytelniczej oraz „wypożyczeniu Żywej Książki” mógł z nią porozmawiać o danej formie dyskryminacji i o jej wpływie na ludzkie życie. Mógł także uzyskać odpowiedzi na nurtujące go pytania na temat kategorii, którą reprezentuje ta konkretna Książka, bądź poznać jej historię, doświadczenia i przeżycia.

Akcja była rezultatem kilkumiesięcznych i ciężkich prac organizatorów i wielu wolontariuszy. Długie i solidne przygotowanie organizacyjne i merytoryczne, promocja, zebranie Żywych Książek, czy zaproszenie ekspertów wpłynęło na niezwykle udane wydarzenie. Na finał przyszło bardzo dużo osób zainteresowanych tematyką osób dyskryminowanych i nieznanych W niedługim czasie możemy spodziewać się publikacji podsumowującej akcję „Żywa Biblioteka”. Zawierać będzie m.in. podsumowanie , wywiady z Żywymi Książkami oraz wiele artykułów. Więcej informacji o organizatorze, samej akcji, Żywych Książkach czy galerię zdjęć znajdziemy na stronie livinglibrary.pl.

 Agnieszka, jedna z wolontariuszek:

 „Mi osobiście Żywa Biblioteka bardzo się spodobała i wywarła duże wrażenia. Uważam, że to świetna okazja do porozmawiania i spotkania się z osobami z danych grup społecznych, których na co dzień nie spotkamy, nie porozmawiamy, bo nie mamy na to czasu, albo niektórzy się boją. Potwierdziło się też moje przekonanie, iż niewiedza powoduje lęk, a ten z kolei daje przykre doświadczenie odrzucenia i niezrozumienia. 

Chciałabym, aby takich akcji było dużo więcej niż tylko ta raz na rok. I żeby książek było więcej. I może jakiś koncert J. No i jestem ciekawa samej publikacji.”

no images were found

Paulina Lewandowska

PRAWA

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: