BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

11 sierpień 2021

101 Rocznica Bitwy pod Cycowem

„Historia to świadek czasów, światło prawdy, żywa pamięć, mistrzyni życia, zwiastunka przeszłości.”

W Cycowie 8 sierpnia 2021 r. obchodzona była 101 rocznica zwycięskiej bitwy polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Pierwszą częścią uroczystości było odsłonięcie pomnika przy Cmentarzu Wojennym na ul. Lubelskiej.

Program świętowania.

Kolejne wydarzenie to uroczysta liturgia mszy świętej w kościele zamówionej przez wójta gminy sprawowana była w intencji poległych. Po mszy św. wszyscy przeszli w pochodzie pod pomnik gdzie złożone zostały kwiaty i oddano hołd poległym w Apelu Pamięci.

W imieniu wojewody lubelskiego Lecha Sprawki kwiaty złożył wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik. W swoim wystąpieniu powiedział m.in.: „Nasze pokolenie oraz przyszłe pokolenia powinny pamiętać o naszych bohaterach, o tych, którzy oddali życie za wolną Polskę. Dzięki nim możemy żyć w niepodległej Ojczyźnie”.

W uroczystości rocznicowej wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, mieszkańcy Cycowa, delegacje różnych instytucji, zaproszone zespoły artystyczne.

Bitwa pod Cycowem z bolszewikami została rozegrana na terenach dzisiejszej gminy Cyców w dn. 15-16 sierpnia 1920 r. Przeszła do historii jako symbol zwycięstwa kawalerii polskiej nad przeważającymi siłami wroga. Bohaterstwo oraz zdolności taktycznej i operacyjnej dowódców przyczyniło się do zwycięstwa armii polskiej nad bolszewikami

W swoim wystąpieniu wójt Cycowa Wiesław Pikuła powiedział: „ To bardzo ważne wydarzenie, nie tylko dla Cycowa, ale i dla historii Polski. Dzięki tej zwycięskiej bitwie zostały zatrzymane wojska bolszewickie, które kierowały się na Lublin. Dzięki temu możliwa była kontrofensywa znad Wieprza, która była planowana przez Józefa Piłsudskiego. Od wielu lat co roku organizujemy uroczystości patriotyczne. W tym roku chcieliśmy upamiętnić pomnikiem bohaterów bitwy pod Cycowem. Pod Cycowem w dniach 15-16 sierpnia 1920 roku starły się wojska polskie i bolszewickie. 7 Pułk Ułanów Lubelskich walczył dwa dni i odciął bolszewikom drogę na Lublin. Był to epizod Bitwy Warszawskiej”.

Hołd i apel poległym, salwy to wzruszający moment, poruszał serca. Po tej ceremonii wszyscy przeszli na specjalnie przygotowany plac gdzie wszyscy mogli uczestniczyć w programie artystycznym i wręczaniu odznaczeń dla działaczy.

W uroczystych obchodach nie zabrakło przedstawicieli osób niepełnosprawnych z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Janowicy placówki Polskiego Stowarzyszenia na rzecz osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Łęcznej. Była prezentacja prac wykonywanych w warsztacie, kiermasz, loteria, zbiórka do puszki oraz występ solisty, uczestnika Warsztatu Łukasza Liska.

Łukasz jak zawsze swoim śpiewem „rozruszał” wszystkich, było wspólne śpiewanie i bawienie się śpiewem.

Czas spędzony na uroczystości wykorzystaliśmy na rozmowy z panami wójtami z Cycowa, Puchaczowa, posłem panem Danielem Słowikiem na temat pracy z osobami niepełnosprawnymi podejmowanych działaniach i planach…

Organizatorem obchodów był Urząd Gminy Cyców – Komitet Organizacyjny 101 rocznicy zwycięskiej bitwy polsko – bolszewickiej pod Cycowem.

Dziękujemy Panu Wójtowi za pamiętanie o nas, o naszej pracy realizowanej na terenie Gminy Cyców i powiatu.

M.Lisek-Zięba

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: