BIULETYN INFORMACYJNY
OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

7 wrzesień 2021

18. Europejski Festiwal Filmowy INTEGRACJA TY i JA

W Lublinie startuje kolejna 18 edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja.

W dniach 8 – 9 września (środa – czwartek) wyświetlonych zostanie 6 filmów, które w tym roku walczyć będą o statuetki Motyla 2021.
Seanse obejrzymy w Kinie Bajka przy ulicy Radziszewskiego 8 od godziny 11:00. Wstęp na projekcje jest bezpłatny.

Plakat promujący wydarzenie

Repertuar:

8 września (ŚRODA) godz. 11:00

Datek (Spare Cash), reż. Tigran Metaks, Rosja 2021, 10 min. (fabularny)
Po kradzieży portfela główny bohater, kieszonkowiec, dowiaduje się, że jego ofiara ma dziecko z niepełnosprawnością. Decyduje się zwrócić portfel z gotówką, ale jego współpracownicy sprzeciwiają się temu pomysłowi …

Na krawędzi (On the Edge), reż. Rina Papish, Izrael 2020, 50 min. (dokumentalny)
Niezwykła historia Avnera, który był mistrzem w skydivingu i base jumpingu. Kiedy miał 28 lat, skoczył z mostu w Kalifornii, spadł na ziemię i został sparaliżowany. Dzięki wzruszającym spotkaniom i niezwykłym zdjęciom obserwujemy różnicę między jego życiem przed i po wypadku.

Ondyna (Ondine), reż. Tomasz Śliwiński, Polska 2019, 40 min. (fabularny)
Ondyna, nimfa wodna, zakochała się w śmiertelniku. Z powodu jego niewierności, rzuciła na niego klątwę – będzie oddychał tak długo, jak będzie o tym pamiętał. Gdy śmiertelnik zapadł w sen, zapomniał o oddechu i zmarł. Istnieje też rzadka, nieuleczalna choroba, zwana Klątwą Ondyny. Cezary nadal mieszka z matką i jest zakochany w Emilii, wokalistce rockowej. Skrywa także mroczną tajemnicę. Pewnego dnia cała trójka musi stawić czoła mitycznej Ondynie i jej klątwie.

9 września (CZWARTEK) godz. 11:00

Oko boga (Eye of God), reż. Igor Kawecki, Polska 2019, 17 min. (dokumentalny)
Film opowiada o ostatnich mieszkańcach kamienicy na krakowskim Kazimierzu. Przewodnikiem i głównym narratorem jest żyjący na granicy fantazji i rzeczywistości 25-letni Olaf, który w charakterystyczny dla siebie i subiektywny sposób opowiada o sobie, swojej rodzinie i sąsiadach. Obserwujący stopniową gentryfikację Kazimierza, a także świadomy tego, że jego rodzinny dom wkrótce przestanie istnieć, coraz bardziej ucieka w przeżycia wewnętrzne i fantazje. Jedną z nich jest przekonanie, że kamienica przy ul. Brzozowej, w której mieszka, to centralne miejsce świata – oko boga.

Raj (Paradise), reż. Mateo Cabeza, Hiszpania 2020, 20 min. (dokumentalny)
Ojciec i syn przekraczają Morze Śródziemne, kierując się ważną misją: ratowaniem kruchego życia Taha. Zawieszeni między pamięcią o ojczyźnie, którą pozostawili a niepewnością związaną z krajem, w którym zostali przyjęci, oboje uczą się przetrwać w szpitalnej sali.

Spojrzenie (The Gaze), reż. Wonjin Kim, Korea Południowa 2020, 15 min. (fabularny)
Gdy niewidomy żebrak wchodzi do spóźnionego pociągu metra, osiem osób obojętnie odwraca się od niego. Po jego przejściu przez wagon dziecko wskazuje na leżący na podłodze 50-cio dolarowy banknot i napięcie wzrasta. Wszyscy skaczą po pieniądze, a po długiej walce banknot zdobywa sprzedawca. Ale potem żebrak wraca.

Idea Festiwalu

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja od szesnastu lat łączy temat niepełnosprawności ze sztuką filmową i konsekwentnie udowadnia, że „życie można zacząć wiele razy”. Uczą nas tego goście festiwalu, osoby z niepełnosprawnością – artyści, sportowcy, podróżnicy, dziennikarze, designerzy. Festiwal jest przedsięwzięciem artystycznym, ale ma silny wydźwięk społeczny, podejmując zagadnienia ważne dla środowiska osób niepełnosprawnych i procesu integracji. Jesteśmy festiwalem otwartych głów, wrażliwych serc i pozytywnej energii.

Źródło: www.integracjatyija.pl

Copyright Ⓒ 2011 - 2018 LFOON-SW

%d bloggers like this: