Newsweek  >  Styl Życia Historia Rachael poruszyła miliony ludzi. Dzięki crowdfundingowi dziś wraca do zdrowia. Czy uda jej się ostatecznie pokonać chorobę?

Historia Rachael poruszyła miliony ludzi. Dzięki crowdfundingowi dziś wraca do zdrowia. Czy uda jej się ostatecznie pokonać chorobę?

1 min czytania
Rachael Farrokh

Rachael Farrokh ważyła 20 kg. Czy jej historia zmieni nastawienie do anoreksji?

Jej film zobaczyło kilka milionów ludzi na całym świecie. Rozpaczliwy apel, w którym Rachael prosi o pomoc, przyniósł oczekiwany efekt. Kobieta zebrała prawie 200,000 dolarów na swoje leczenie.

Na początku tego roku w sieci pojawiło się nagranie, w którym 37-letnia Rachael Farrokh oświadcza, że jest na granicy życia i śmierci. Anoreksja zniszczyła jej ciało do tego stopnia, że lekarze w USA bali się podjąć leczenia. Uratować ją mógł pobyt w specjalistycznym i bardzo drogim ośrodku w San Clemente w Kalifornii i w Portugalii. Pieniądze zbierała na platformie „GoFundMe”.

– Moje szanse są bardzo niewielkie, ale chcę znowu być silną i niezależną kobietą - mówiła Farrokh i apelowała "Jeśli możesz zrobić cokolwiek, proszę pomóż uratować moje życie. Jestem gotowa, aby wyzdrowieć".

Od tego czasu minęło już kilka miesięcy. Rachael poddała się leczeniu i przeszłą niezwykłą transformację. Jej ciało wciąż jest słabe, kobieta ma trudności z samodzielnym poruszaniem się, jednak wygląda już zupełnie inaczej. „Jestem podekscytowana perspektywą życia, jeszcze 3 miesiące temu nie miałam pewności czy jest nadzieja, nie wiedziałam czy będę żyć” - napisała na Facebooku.

Za pozwoleniem swoich portugalskich lekarzy kilka dni temu kobieta wzięła udział w marszu przeciwko zaburzeniom odżywiania w Waszyngtonie. – Mam ogromną rodzinę – to cały świat, który objął mnie uściskiem. Odzyskałam jasność myślenia i siłę. Chcę pomagać innym – mówiła dziennikarzom Farrokh.

Wśród psychicznych schorzeń nie ma chyba bardziej śmiertelnego: umiera co piąta osoba, która zapadnie na anoreksję. Coraz częściej choroba dotyka także chłopców i młodych mężczyzn. - Kiedyś to były głównie licealistki, teraz zdarza się czwarta, piąta klasa podstawówki. No i niepokoi stały wzrost zachorowań. – Może bierze się z przekonania, że kto jest szczupły i potrafi się kontrolować, ten ma większe szanse na odniesienie sukcesu w życiu? – mówi prof. Andrzej Rajewski, szef Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Źródło: Newsweek_redakcja_zrodlo
anoreksja choroba crowfunding śmierć

Przeczytaj także

Podcasty

 

Więcej